
Nem mindenhol működik olajozottan a rendszer. A környezetőrség több olyan boltot talált, ahol meg sem volt szervezve a palackvisszaváltás.
Fotó: Bálint Eszter
Több mint kilenc hónappal az italcsomagolások betétdíjas visszaváltó rendszerének bevezetése után is akadnak még olyan boltok, amelyek nem váltják vissza a palackokat. A környezetőrség munkatársai több ilyet is találtak a Hargita megyei kereskedelmi egységek körében július és augusztus során elvégzett ellenőrzéseik során.
2024. augusztus 27., 21:032024. augusztus 27., 21:03
Múlt év novemberének végén vezették be Romániában az italcsomagolások betétdíjas visszaváltó rendszerét, de úgy tűnik, egyes boltokban ennyi idő sem volt elég a palackvisszaváltás megszervezésére. Egy országos akció részeként a Hargita Megyei Környezetőrség 90 kereskedelmi egységben vizsgálta meg szerte a megyében, hogy megfelelően működik-e a rendszer, és több olyat is találtak, ahol egyáltalán nem váltották vissza az italcsomagolásokat.
Amint arról Domokos Szilárd, a Hargita Megyei Környezetőrség helyettes vezetője tájékoztatta a Székelyhont, az általuk ellenőrzött kereskedelmi egységek között 8 olyant találtak, ahol nem volt megszervezve a visszaváltás, azaz ezekben egyáltalán nem működött a rendszer.
– közölte Domokos Szilárd.
Fotó: Bálint Eszter
Alapvetően nem találtak nagy problémákat az ellenőrzés során, igaz, többnyire a nagyobb boltokat, bolthálózatok kirendeltségeit ellenőrizték, de voltak köztük kisebb helyi üzletek is, ezek közül került az említett 8 egység is. Noha erről statisztikai adatok nincsenek, de a megyei környezetőrség helyettes vezetője szerint
De vannak még problémák, kaptak is bejelentéseket – igaz, nem sokat – a lakosság és a cégek részéről egyaránt – mondta el.
Fotó: Borbély Fanni
A lakossági panaszok leggyakrabban arról szólnak, hogy egyes üzletekben nem, vagy a nap nem minden részében veszik át az üveg- és pillepalackokat, illetve a fém italosdobozokat. Ez általában helyi probléma még egy üzlethálózat esetében is, nem cégpolitika. Azt tudni kell – folytatta Domokos Szilárd –, hogy a problémák egy része a fogyasztóvédelem hatáskörébe tartozik:
Gyakori az is, hogy a visszaváltó automaták meghibásodnak vagy megtelnek és az emberek pillepalackokkal teli szatyrokkal, zsákokkal vándorolnak egyik boltból a másikba, működő automatát keresve. Ilyen jellegű panaszt nem kaptak, de ha valahol van automata, csak nem működik, az szintén a fogyasztóvédelem hatáskörébe tartozó panasz – válaszolta kérdésünkre Domokos Szilárd.
Fotó: László Ildikó
Előfordultak olyan esetek is – és ezek miatt üzletektől kapott panaszt a környezetőrség –, amikor egy bolt önhibáján kívül kell szüneteltesse a visszaváltást: volt olyan bolt, ahonnan annyira megkésve szállították el a RetuRO (a visszaváltási rendszert adminisztráló társaság) munkatársai az összegyűlt italcsomagolásokat, hogy a kereskedelmi egység addig fel kellett függessze a visszaváltást, mert már nem volt ahol elraktározza az üres palackokat.
És amikor egy alkalmazott elkezdi számolni, megtörténik, hogy átcsúszik egy-egy ilyen csomagolóanyag, és azt persze nem fizetik ki a boltnak. Ezek a kereskedők panaszai” – elevenített fel néhány panaszt a megyei környezetőrség helyettes vezetője.
Fotó: Borbély Fanni
Ezért is jó – fűzte hozzá –, ha a kisebb boltok élnek a társulás lehetőségével és közösen hoznak létre automatával ellátott visszaváltópontot. Hargita megyében ilyenre nem tud példát, de olyanra igen, hogy az önkormányzat szerzett be egy automatát, amelyet használhatnak a község lakói.
– mondta Domokos Szilárd.
Fotó: Borbély Fanni
Kitért ugyanakkor arra is, hogy mivel az önkormányzatoknak kötelezettségei vannak a szelektív hulladékgazdálkodást tekintve, az adott település vezetősége számára is hasznos lehet egy ilyen beruházás, ugyanis így az italcsomagolás is szelektíven begyűjtött hulladékká válik, és ez beleszámít a kvótába.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
1 hozzászólás