
Nem mindenhol működik olajozottan a rendszer. A környezetőrség több olyan boltot talált, ahol meg sem volt szervezve a palackvisszaváltás.
Fotó: Bálint Eszter
Több mint kilenc hónappal az italcsomagolások betétdíjas visszaváltó rendszerének bevezetése után is akadnak még olyan boltok, amelyek nem váltják vissza a palackokat. A környezetőrség munkatársai több ilyet is találtak a Hargita megyei kereskedelmi egységek körében július és augusztus során elvégzett ellenőrzéseik során.
2024. augusztus 27., 21:032024. augusztus 27., 21:03
Múlt év novemberének végén vezették be Romániában az italcsomagolások betétdíjas visszaváltó rendszerét, de úgy tűnik, egyes boltokban ennyi idő sem volt elég a palackvisszaváltás megszervezésére. Egy országos akció részeként a Hargita Megyei Környezetőrség 90 kereskedelmi egységben vizsgálta meg szerte a megyében, hogy megfelelően működik-e a rendszer, és több olyat is találtak, ahol egyáltalán nem váltották vissza az italcsomagolásokat.
Amint arról Domokos Szilárd, a Hargita Megyei Környezetőrség helyettes vezetője tájékoztatta a Székelyhont, az általuk ellenőrzött kereskedelmi egységek között 8 olyant találtak, ahol nem volt megszervezve a visszaváltás, azaz ezekben egyáltalán nem működött a rendszer.
– közölte Domokos Szilárd.
Fotó: Bálint Eszter
Alapvetően nem találtak nagy problémákat az ellenőrzés során, igaz, többnyire a nagyobb boltokat, bolthálózatok kirendeltségeit ellenőrizték, de voltak köztük kisebb helyi üzletek is, ezek közül került az említett 8 egység is. Noha erről statisztikai adatok nincsenek, de a megyei környezetőrség helyettes vezetője szerint
De vannak még problémák, kaptak is bejelentéseket – igaz, nem sokat – a lakosság és a cégek részéről egyaránt – mondta el.
Fotó: Borbély Fanni
A lakossági panaszok leggyakrabban arról szólnak, hogy egyes üzletekben nem, vagy a nap nem minden részében veszik át az üveg- és pillepalackokat, illetve a fém italosdobozokat. Ez általában helyi probléma még egy üzlethálózat esetében is, nem cégpolitika. Azt tudni kell – folytatta Domokos Szilárd –, hogy a problémák egy része a fogyasztóvédelem hatáskörébe tartozik:
Gyakori az is, hogy a visszaváltó automaták meghibásodnak vagy megtelnek és az emberek pillepalackokkal teli szatyrokkal, zsákokkal vándorolnak egyik boltból a másikba, működő automatát keresve. Ilyen jellegű panaszt nem kaptak, de ha valahol van automata, csak nem működik, az szintén a fogyasztóvédelem hatáskörébe tartozó panasz – válaszolta kérdésünkre Domokos Szilárd.
Fotó: László Ildikó
Előfordultak olyan esetek is – és ezek miatt üzletektől kapott panaszt a környezetőrség –, amikor egy bolt önhibáján kívül kell szüneteltesse a visszaváltást: volt olyan bolt, ahonnan annyira megkésve szállították el a RetuRO (a visszaváltási rendszert adminisztráló társaság) munkatársai az összegyűlt italcsomagolásokat, hogy a kereskedelmi egység addig fel kellett függessze a visszaváltást, mert már nem volt ahol elraktározza az üres palackokat.
És amikor egy alkalmazott elkezdi számolni, megtörténik, hogy átcsúszik egy-egy ilyen csomagolóanyag, és azt persze nem fizetik ki a boltnak. Ezek a kereskedők panaszai” – elevenített fel néhány panaszt a megyei környezetőrség helyettes vezetője.
Fotó: Borbély Fanni
Ezért is jó – fűzte hozzá –, ha a kisebb boltok élnek a társulás lehetőségével és közösen hoznak létre automatával ellátott visszaváltópontot. Hargita megyében ilyenre nem tud példát, de olyanra igen, hogy az önkormányzat szerzett be egy automatát, amelyet használhatnak a község lakói.
– mondta Domokos Szilárd.
Fotó: Borbély Fanni
Kitért ugyanakkor arra is, hogy mivel az önkormányzatoknak kötelezettségei vannak a szelektív hulladékgazdálkodást tekintve, az adott település vezetősége számára is hasznos lehet egy ilyen beruházás, ugyanis így az italcsomagolás is szelektíven begyűjtött hulladékká válik, és ez beleszámít a kvótába.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
1 hozzászólás