
Gyakorlat a tanintézményben: mit kell tenni tűz esetén?
Fotó: Maros megyei tűzoltóság
Mit kell tenni, ha tűz üt ki egy óvodában vagy iskolában? Mi a pedagógusok dolga ilyen esetben? Ezekre a kérdésekre kaphattak gyakorlati választ több marosvásárhelyi tanintézetben, ahol a tűzoltóság tartott felkészítőt. A gyakorlatok hatásosságát jól szemlélteti, hogy volt, ahol a gyerekek ijedtükben elsírták magukat.
2019. április 11., 14:302019. április 11., 14:30
A Maros megyei tűzoltóság munkatársai a gázszolgáltató vállalattal közösen két nap alatt két óvodát és öt általános iskolát látogattak meg, mintegy 300 pedagógust és 4000 gyereket világosítottak fel arról, hogy mi a teendő tűz esetén.
A gyerekeket meglepetésként érte a riadó, sokan közülük sírva végezték a feladatokat, amiket az irányítóktól kaptak.
– mesélték a George Coșbuc Általános Iskola első osztályos tanulói. A szülők elmondták, a gyerekek nem voltak felkészítve arra, hogy riadót tartanak az iskolában, ezért sokkszerűen érte őket a gyakorlat.
Amennyiben tűz üt ki egy tanintézményben, akkor a tanítónak, óvodapedagógusnak, illetve a tanárnak, aki éppen órát tart a feladata kimenekíteni a gyereket a helyiségből és az épületből. Senki nem vihet magával semmit, csak a saját testi épségére kell figyelnie, valamint arra, hogy ne maradjon le a csoportjától. Amennyiben a rohanásban és tolongásban földre esik, kapaszkodjon egy előtte lévő nadrágjába, a lényeg, hogy felhúzza magát a földről. Ha ez nem sikerül, akkor próbáljon a fal mellé kerülni, hogy ne tapossák le a menekülők. Amíg kijut az épületből, a karjával takarja el az orrát, hogy ne szívja be a füstöt. Az osztálytermet legutoljára a pedagógus hagyja el, miután meggyőződött, hogy senki nem maradt bent – ismerhettük meg a tennivalókat.
Fotó: Maros megyei tűzoltóság
Hogy mennyire nem volt hiábavaló a felkészítő, hamar bebizonyosodott: csütörtök reggel tüzet jeleztek a marosszentgyörgyi Petki Dávid utcai óvodából, ahová perceken belül meg is érkezett a Maros megyei tűzoltóság több bevetési járműve. Ahogy Cristian Virag, a tűzoltóság szóvivője elmondta, a mosdóban lévő, meghibásodott kézszárító okozta tüzet hamar eloltották. Kisebb anyagi kár keletkezett, az infrastruktúra, az elektromos és gázvezetékek nem rongálódtak, személyi sérülés sem történt.
Megtalálták élve szerdán kora délután azt az ötéves kisfiút, aki hétfő délután tűnt el a Szeben megyei Oltalsósebes településről. A kiskorú eltűnését a fiú apja jelentette a rendőrségnek.
Februárhoz képest márciusban 381 lejjel (6,9 százalékkal) 5938 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9902 lej volt, 630 lejjel (6,8 százalékkal) nagyobb, mint az előző hónapban.
Egy 22 éves fiatalember és egy 20 éves lány meghalt, további két fiatal pedig megsérült egy balesetben, amely szerdára virradóra történt Vrancea megyében.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanács nem képes ellátni a feladatát, így bárki következmények nélkül támadhatja a magyarságot is, hiszen nem kell büntetéstől tartania – állítja a Székely Figyelő Alapítvány vezetője, Árus Zsolt.
A képviselőházban szerdán elfogadott törvénytervezet szerint nőnek a társadalmi együttélés szabályainak, valamint a közrendnek és a köznyugalomnak a megsértése esetén kiszabható bírságok.
Volodimir Zelenszkijt szerdán fogadta a Cotroceni-palotában Nicușor Dan román államfő és Karol Nawrocki lengyel elnök.
Magyarországot mától egy liberális kormány vezeti, a „leköszönő nemzeti kormány” pedig elkészítette a leltárt – mondta Orbán Viktor korábbi miniszterelnök, a Fidesz elnöke szerdán a Facebook-oldalára feltöltött videóban.
A román gazdaság jelenleg recesszióban van a fogyasztás visszaesése és a piaci tevékenység lassulása miatt, de egy súlyosabb válság jelei nem mutatkoznak – jelentette ki szerdán az Agerpresnek Adrian Negrescu gazdasági elemző.
Kelemen Hunor szerint a 10 százalékot megahaladó éves infláció elsősorban a közel-keleti háború következménye, nem a kormány intézkedései idézték elő.
A villamos energia (+54,18 százalék), a lakbér (+43,78), a gázolaj (+32,68), a benzin (+22,42) és a kávé (+21,76) drágult meg a leginkább idén áprilisban a tavalyi negyedik hónaphoz képest – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet.
szóljon hozzá!