
Alapélelmiszerekre és meleg ételre fordíthatják az összeget a rászorulók. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Aggasztóan sokan, több mint hárommillió romániai lakos él anyagi nélkülözésben – őket segítené az a sürgősségi kormányrendelet, amelynek értelmében kéthavonta 250 lej értékű, alapélelmiszerekre fordítható vásárlási utalványt kapnak év végéig. Ez a rendelet része a szegénység csökkentését célzó kormánystratégiának.
2022. május 15., 22:542022. május 15., 22:54
Az intézkedés a Támogatás Romániának elnevezésű, 17,3 milliárd lej keretösszegű szociális és gazdaságösztönző csomagnak a része, amelyről április 11-én állapodtak meg a bukaresti kormánypártok. „A cél az volt, hogy segítsen a kormány azoknak, akik anyagi nélkülözésben élnek. Az elmúlt időszak nagyon nehéz volt: az energia- és az élelmiszerárak emelkedése, az orosz–ukrán háború következményei, a megnövekedett lakásfenntartási költségek mind ahhoz vezettek, hogy
– mutatott rá megkeresésünkre Csép Éva Andrea RMDSZ-képviselő, aki szerint nem szabad elfeledkezni a szociális szolgáltatást nyújtó szervezetekről sem. Hozzátette: a 2018-as statisztikák szerint
a kormány pedig vállalta, hogy minden eszközt megragad arra, hogy ezt a számot csökkentse. „Elfogadott a kormány egy stratégiát a 2022–2027-es időszakra, amelynek az a célja, hogy különböző lépéseket betartva csökkentsük a nélkülözők számát” – fogalmazott a képviselő. A program 3,1 milliárd lejes keretösszegének felét állami költségvetésből, másik felét pedig EU-s támogatásokból fedezik.
A 250 lejes, bankkártyatípusú eszközre feltöltött vásárlási utalványt kéthavonta fogják megkapnia a rászorulók.
egyrészt az 1500 lej alatti nyugdíjasok – Csép Éva Andrea szerint 2,6 millió ilyen nyugdíjas van –,
másrészt megközelítőleg 400 ezer fogyatékos személy, akiknek a jövedelme szintén nem éri el az 1500 lejt.
Ezenkívül az olyan családok, amelyekben legalább két gyerek van, és az egy főre eső havi jövedelem 600 lej alatt van;
valamint azok az egyszülős családok is, akik esetében szintén nem éri el az egy főre eső jövedelem a 600 lejt.
Ugyanakkor a támogatottak körébe tartoznak a családi pótlékból, szociális segélyből élő állástalanok, illetve a hajléktalanok is.
A támogatásokat június 1. és december 31. között kéthavonta kapják meg az érintettek a Román Posta segítségével a lakcímükre. A Maros megyei politikus elmondása szerint három lábon fog állni ezeknek a segélyeknek a kiutalása: egyrészt a nyugdíjpénztár azonosítja az érintett nyugdíjasokat, a megyei szociális kifizetési ügynökségek pedig a szociális segélyben részesülő és fogyatékos személyeket – nekik automatikusan küldik a kártyákat postán keresztül.
„Azok a családok viszont, amelyekben 600 lej alá esik az egy főre eső jövedelem, a polgármesteri hivatalnál kell saját felelősségre nyilatkozniuk, hogy beleesnek a támogatott kategóriába. A módszertant még ki kell dolgozzák, és azután jelenik meg a kérvény is erre vonatkozóan. A hajléktalanokat is a polgármesteri hivatal azonosítja” – magyarázta Csép Éva Andrea. Hozzátette,
Ha valaki készpénzre váltja vagy más terméket ad a kártya ellenében, bírságra számíthat. Ugyanakkor a pénzügyi hatóságok kéthavonta ellenőrizni is fogják, hogy változott-e a támogatottak jövedelme, ugyanis ha valakinek változik, s már nem esik bele a támogatottak körébe, annak köteles mindezt jelenteni.
A politikus hozzátette, az elmúlt időszak bebizonyította, hogy nemcsak anyagi támogatásra van szüksége a kirekesztett közösségeknek, az anyagi nélkülözésben élőknek, hanem szolgálatatásokra is.
„A koronavírus-járvány elmúlt két évében felértékelődött a szerepe a szociális szolgáltatóknak, a pandémia alatt is ők tudták igazán, hogy kinek mire van szüksége, a gyógyszervásárlástól az idősgondozásig, a gyerekek ellátásától az iskolai kimaradásokig. Sajnos be kellett következnie egy világjárványnak, hogy sokan észrevegyék, mekkora munkát folytatnak ezek a szervezetek” – mondta Csép Éva Andrea, aki a parlament munkaügyi és szociális védelmi bizottságának alelnökeként úgy érzi,
megteremteni ennek a szakmai és jogi alapú fenntarthatóságát, a támogatási rendszerek kiépítésének módozatait és a szervezetek hatékony képviseletét. Ennek érdekében szervezik meg Makkai Péter államtitkárral az Erdélyi szociális szolgáltatók fórumát, amelyre minden magyar, szociális szolgáltatást nyújtó szervezetet várnak, függetlenül attól, hogy a szolgáltatásuk akkreditált vagy sem. A marosvásárhelyi fórumra ezen a linken be is lehet jelentkezni.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
1 hozzászólás