Hirdetés
Hirdetés

Amit a 250 lejes segélyről tudni érdemes

Alapélelmiszerekre és meleg ételre fordíthatják az összeget a rászorulók. Képünk illusztráció •  Fotó: Haáz Vince

Alapélelmiszerekre és meleg ételre fordíthatják az összeget a rászorulók. Képünk illusztráció

Fotó: Haáz Vince

Aggasztóan sokan, több mint hárommillió romániai lakos él anyagi nélkülözésben – őket segítené az a sürgősségi kormányrendelet, amelynek értelmében kéthavonta 250 lej értékű, alapélelmiszerekre fordítható vásárlási utalványt kapnak év végéig. Ez a rendelet része a szegénység csökkentését célzó kormánystratégiának.

Szász Cs. Emese

2022. május 15., 22:542022. május 15., 22:54

Az intézkedés a Támogatás Romániának elnevezésű, 17,3 milliárd lej keretösszegű szociális és gazdaságösztönző csomagnak a része, amelyről április 11-én állapodtak meg a bukaresti kormánypártok. „A cél az volt, hogy segítsen a kormány azoknak, akik anyagi nélkülözésben élnek. Az elmúlt időszak nagyon nehéz volt: az energia- és az élelmiszerárak emelkedése, az orosz–ukrán háború következményei, a megnövekedett lakásfenntartási költségek mind ahhoz vezettek, hogy

Idézet
egyre nehezebbek a mindennapok. A 250 lejes támogatás pedig azokon kíván segíteni, akik a leginkább rászorulnak”

– mutatott rá megkeresésünkre Csép Éva Andrea RMDSZ-képviselő, aki szerint nem szabad elfeledkezni a szociális szolgáltatást nyújtó szervezetekről sem. Hozzátette: a 2018-as statisztikák szerint

Romániában 3,2 millió lakos anyagi nélkülözésben él,

a kormány pedig vállalta, hogy minden eszközt megragad arra, hogy ezt a számot csökkentse. „Elfogadott a kormány egy stratégiát a 2022–2027-es időszakra, amelynek az a célja, hogy különböző lépéseket betartva csökkentsük a nélkülözők számát” – fogalmazott a képviselő. A program 3,1 milliárd lejes keretösszegének felét állami költségvetésből, másik felét pedig EU-s támogatásokból fedezik.

Kik fogják megkapni?

A 250 lejes, bankkártyatípusú eszközre feltöltött vásárlási utalványt kéthavonta fogják megkapnia a rászorulók.

Több kategória is beleesik a támogatottak körébe,

  • egyrészt az 1500 lej alatti nyugdíjasok – Csép Éva Andrea szerint 2,6 millió ilyen nyugdíjas van –,

  • másrészt megközelítőleg 400 ezer fogyatékos személy, akiknek a jövedelme szintén nem éri el az 1500 lejt.

  • Ezenkívül az olyan családok, amelyekben legalább két gyerek van, és az egy főre eső havi jövedelem 600 lej alatt van;

  • valamint azok az egyszülős családok is, akik esetében szintén nem éri el az egy főre eső jövedelem a 600 lejt.

  • Ugyanakkor a támogatottak körébe tartoznak a családi pótlékból, szociális segélyből élő állástalanok, illetve a hajléktalanok is.

Mikor és hogyan?

A támogatásokat június 1. és december 31. között kéthavonta kapják meg az érintettek a Román Posta segítségével a lakcímükre. A Maros megyei politikus elmondása szerint három lábon fog állni ezeknek a segélyeknek a kiutalása: egyrészt a nyugdíjpénztár azonosítja az érintett nyugdíjasokat, a megyei szociális kifizetési ügynökségek pedig a szociális segélyben részesülő és fogyatékos személyeket – nekik automatikusan küldik a kártyákat postán keresztül.

Hirdetés

„Azok a családok viszont, amelyekben 600 lej alá esik az egy főre eső jövedelem, a polgármesteri hivatalnál kell saját felelősségre nyilatkozniuk, hogy beleesnek a támogatott kategóriába. A módszertant még ki kell dolgozzák, és azután jelenik meg a kérvény is erre vonatkozóan. A hajléktalanokat is a polgármesteri hivatal azonosítja” – magyarázta Csép Éva Andrea. Hozzátette,

a megkapott kártyákra a szaktárca kéthavonta tölti fel a 250 lejt, amelyet kizárólag élelmiszerekre és meleg ételre fordíthatnak a kedvezményezettek.

Ha valaki készpénzre váltja vagy más terméket ad a kártya ellenében, bírságra számíthat. Ugyanakkor a pénzügyi hatóságok kéthavonta ellenőrizni is fogják, hogy változott-e a támogatottak jövedelme, ugyanis ha valakinek változik, s már nem esik bele a támogatottak körébe, annak köteles mindezt jelenteni.

Szociális szolgáltatók fóruma

A politikus hozzátette, az elmúlt időszak bebizonyította, hogy nemcsak anyagi támogatásra van szüksége a kirekesztett közösségeknek, az anyagi nélkülözésben élőknek, hanem szolgálatatásokra is.

„A koronavírus-járvány elmúlt két évében felértékelődött a szerepe a szociális szolgáltatóknak, a pandémia alatt is ők tudták igazán, hogy kinek mire van szüksége, a gyógyszervásárlástól az idősgondozásig, a gyerekek ellátásától az iskolai kimaradásokig. Sajnos be kellett következnie egy világjárványnak, hogy sokan észrevegyék, mekkora munkát folytatnak ezek a szervezetek” – mondta Csép Éva Andrea, aki a parlament munkaügyi és szociális védelmi bizottságának alelnökeként úgy érzi,

szorosabb együttműködésre van szükség a szociális szolgáltatásokat nyújtó civil szervezetekkel annak érdekében, hogy jól működő és életképes szolgáltatási hálózatot tudjanak közösen működtetni,

megteremteni ennek a szakmai és jogi alapú fenntarthatóságát, a támogatási rendszerek kiépítésének módozatait és a szervezetek hatékony képviseletét. Ennek érdekében szervezik meg Makkai Péter államtitkárral az Erdélyi szociális szolgáltatók fórumát, amelyre minden magyar, szociális szolgáltatást nyújtó szervezetet várnak, függetlenül attól, hogy a szolgáltatásuk akkreditált vagy sem. A marosvásárhelyi fórumra ezen a linken be is lehet jelentkezni.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Elbukott a Veștea-kormány a parlamenti szavazáson

Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.

Elbukott a Veștea-kormány a parlamenti szavazáson
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Tizenöt éven át csapolták a külügy pénzét egy könyvelő segítségével

Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.

Tizenöt éven át csapolták a külügy pénzét egy könyvelő segítségével
2026. június 22., hétfő

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében

Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.

Tudtuk, csak nem sejtettük
Tudtuk, csak nem sejtettük
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés – videóval

Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés – videóval
2026. június 22., hétfő

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve
2026. június 22., hétfő

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében

Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben

Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben
2026. június 22., hétfő

Még csak ezután következik az igazi kánikula

Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Még csak ezután következik az igazi kánikula
2026. június 22., hétfő

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését

Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését
Hirdetés