
Fotó: Erdély Bálint Előd
Párzási időszak lévén falkákba tömörültek az otthonról elszabadult, illetve gazdátlan kutyák, ami Homoródszentmárton községben is jelentős problémát jelent. A lakosság biztonsága érdekében szervezett begyűjtő akciót a polgármesteri hivatal és a vadásztársulat. M is ott voltunk.
2020. február 04., 22:002020. február 04., 22:00
2020. február 05., 09:242020. február 05., 09:24
Több faluból érkezett bejelentés a polgármesteri hivatalba – egyebek mellett Abásfalváról, a községközpontból és Homoródszentpálról is –, hogy falkákba tömörültek a szabadon kószáló ebek, amelyek veszélyesek lehetnek a lakosságra – fejtette ki lapunknak Jakab Attila polgármester. Mint mondta, a kutyák nemcsak az utcákon kóborolnak, de a magánterületekre is bemennek, illetve élelmet keresve felborítják szeméttározókat, széthányva a hulladékot. A kutyák többségének ugyanakkor van gazdája, csak éppen felelőtlenül bánnak velük.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Szerencsére eddig nem támadtak emberekre az ebek, de ennek a veszélye reális, ezért is döntött úgy a polgármester, hogy a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesülettel együttműködve befogják az állatokat. „Ez egy megelőző akció, hiszen a lakók biztonsága a legfontosabb. A hivatal már korábban kötött szerződést a vadászegyesülettel, hogy intézkedhessenek a belterületeken, a kóbor kutyák, illetve a betévedt vadak ügyében, ezt használjuk most ki” – fogalmazott.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A polgármester már előző nap közölte a lakókkal, hogy mire készülnek – valószínűleg ennek köszönhető, hogy a megszokottnál jóval kevesebb kóbor kutyát láttunk kedden a falvakban. Egyet azonban jelenlétünkben sikerült elkapni, amelyet egy menhelyre vittek. A befogás nem volt egyszerű feladat, egy nagyobb izomtömeget kellett eltalálni és
Jelenleg párzási időszak van, így fajfenntartó ösztöneiket követve azok a kutyák is elszöknek otthonról, amelyekre általában vigyázni szoktak, és persze falkába tömörülve a megszokottnál is veszélyesebbek lehetnek a lakókra – magyarázta lapunknak Major Richárd állatorvos. Éppen ezért most különösen fontos a vonatkozó törvény betartása, vagyis az ebeket kennelbe kell zárni, esetleg megfelelő hosszúságú láncra kötni. A lényeg, hogy a portákon belül maradjanak.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Homoródszentmártonban az is fokozza a helyzetet, hogy a falvak a sertéspestissel fertőzött zónán belül találhatók, így a kóbor ebek az elhullott állatokból lakmározva terjeszthetik a kórt, amit a háztáji disznók is elkaphatnak – közölte a szakember, hozzátéve, hogy általánosságban véve a veszettséget is továbbadhatják a kutyák.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az elkapott kutyák többségét a beléjük ültetett chipek alapján be lehet azonosítani, gazdáik pedig bírságra, valamint a befogási és a tartási díjak megtérítésére kell számítsanak – magyarázta az állatorvos. A bírság mértékét egyébként a helyi önkormányzatok állapítják meg. Noha Szentmártonban erre még nincs határozat, mindenképpen előterjesztenek egyet, ha nem változik a helyzet – közölte Jakab Attila. Hozzátette, a közeljövőben még fognak a mostanihoz hasonló akciókat szervezni, ám azt már nem jelentik be előre. Éppen ezért a törvények betartására inti a kutyatartókat.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!