
„Beépített” betegekkel leplezné le az egészségügyi szolgáltatások elvégzéséért csúszópénzt követelő kórházi alkalmazottakat a szaktárca
Fotó: 123RF
A megkérdezett kórházigazgatók nem ellenzik azt az egészségügyi minisztériumi intézkedést, amelynek értelmében a szaktárca betegeknek álcázott ellenőrökkel leplezi le a csúszópénzt követelő kórházi alkalmazottakat. A korrupcióellenes intézkedés üzenetével kapcsolatban azonban vannak fenntartások.
2019. július 21., 21:442019. július 21., 21:44
A 2020-ig bevezetendő átfogó korrupcióellenes stratégia részeként álbetegeket küld a kórházakba az egészségügyi minisztérium, hogy így leplezze le az egészségügyi szolgáltatások elvégzéséért csúszópénzt követelő kórházi alkalmazottakat.

A bűnszövetkezetbe álnéven beépülő, fedett nyomozók mintájára Romániában „fedett páciensek” segítségével próbálják leleplezni a kórházakban működő hálapénzmaffiát – erősítette meg kedden Sorina Pintea egészségügyi miniszter.
Sorina Pintea tárcavezető a Hotnews hírportálnak azt nyilatkozta, a kórházakból kibocsátott betegek visszajelzéseit elemezve, a páciensek elégedettsége alapján hozzák meg a döntést arról, mely kórházba küldenek betegnek álcázott ellenőröket. A miniszter bejelentése szerint
Volt olyan kórház, ahol a gépjárművezetői jogosítvány megszerzéséhez szükséges orvosi igazolás kiállításakor sürgősségi díjat is kértek az igénylőtől – említette meg az ellenőrzések egyik eredményét. Sorina Pintea hangsúlyozta, az egészségügyi rendszerben dolgozó tisztességes orvosok nem érdemlik meg, hogy besározza őket néhány olyan, aki nem tartja be az előírásokat.
A korrupcióellenes intézkedéssel nem értenek egyet az egészségügyi szakszervezetek, az egyik legnagyobb érdekvédelmi tömörülés, a Solidaritatea Sanitară hétfőn kiadott közleményében egyenesen törvénytelennek nevezte az akciót.
Az általunk megkérdezett kórházigazgatók önmagában nem ellenzik az akciót, de annak üzenetével kapcsolatban azért vannak fenntartások is. Konrád Judit, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház igazgatója megkeresésünkre elmondta, az egészségügyi szolgáltatások elvégzéséért csúszópénzt követelő dolgozókat mindenki elítéli az egészségügyben, így az intézkedés céljával nincs gond, de
Szégyenletes, hogy a csúszópénz-követelésről még beszélni kell, ilyen esetek már nem szabadna előforduljanak – vélekedett, hozzáfűzve, hogy az egészségügyi rendszerben nemrég megemelték a béreket, így nem kellene már téma legyen a hálapénz, a csúszópénzkérés pedig már végképp nem.
Egy dologban nincsenek véleménykülönbségek: a csúszópénz már nem kellene téma legyen az egészségügyben
Ha törvényes előírás van rá, nem ellenzi az intézkedés végrehajtását Lukács Antal, a székelyudvarhelyi kórház igazgatója. Úgy véli,
Nem lát semmi kivetnivalót az intézkedésben Ferenczy István, a gyergyószentmiklósi kórház igazgatója sem, aki azt mondta, ha egy egészségügyi dolgozó fennakad egy ilyen ellenőrzésen, az nem közéjük való. Meggyőződése azonban, hogy nekik nincs mitől tartaniuk egy esetleges álbeteges ellenőrzés során, azaz nem hiszi, hogy történhetnek csúszópénzzel kapcsolatos korrupciós esetek az intézményben. „Ha jönnek, itt lesznek” – mondta nyugodt egykedvűséggel az intézkedés hírére.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
1 hozzászólás