
„Beépített” betegekkel leplezné le az egészségügyi szolgáltatások elvégzéséért csúszópénzt követelő kórházi alkalmazottakat a szaktárca
Fotó: 123RF
A megkérdezett kórházigazgatók nem ellenzik azt az egészségügyi minisztériumi intézkedést, amelynek értelmében a szaktárca betegeknek álcázott ellenőrökkel leplezi le a csúszópénzt követelő kórházi alkalmazottakat. A korrupcióellenes intézkedés üzenetével kapcsolatban azonban vannak fenntartások.
2019. július 21., 21:442019. július 21., 21:44
A 2020-ig bevezetendő átfogó korrupcióellenes stratégia részeként álbetegeket küld a kórházakba az egészségügyi minisztérium, hogy így leplezze le az egészségügyi szolgáltatások elvégzéséért csúszópénzt követelő kórházi alkalmazottakat.

A bűnszövetkezetbe álnéven beépülő, fedett nyomozók mintájára Romániában „fedett páciensek” segítségével próbálják leleplezni a kórházakban működő hálapénzmaffiát – erősítette meg kedden Sorina Pintea egészségügyi miniszter.
Sorina Pintea tárcavezető a Hotnews hírportálnak azt nyilatkozta, a kórházakból kibocsátott betegek visszajelzéseit elemezve, a páciensek elégedettsége alapján hozzák meg a döntést arról, mely kórházba küldenek betegnek álcázott ellenőröket. A miniszter bejelentése szerint
Volt olyan kórház, ahol a gépjárművezetői jogosítvány megszerzéséhez szükséges orvosi igazolás kiállításakor sürgősségi díjat is kértek az igénylőtől – említette meg az ellenőrzések egyik eredményét. Sorina Pintea hangsúlyozta, az egészségügyi rendszerben dolgozó tisztességes orvosok nem érdemlik meg, hogy besározza őket néhány olyan, aki nem tartja be az előírásokat.
A korrupcióellenes intézkedéssel nem értenek egyet az egészségügyi szakszervezetek, az egyik legnagyobb érdekvédelmi tömörülés, a Solidaritatea Sanitară hétfőn kiadott közleményében egyenesen törvénytelennek nevezte az akciót.
Az általunk megkérdezett kórházigazgatók önmagában nem ellenzik az akciót, de annak üzenetével kapcsolatban azért vannak fenntartások is. Konrád Judit, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház igazgatója megkeresésünkre elmondta, az egészségügyi szolgáltatások elvégzéséért csúszópénzt követelő dolgozókat mindenki elítéli az egészségügyben, így az intézkedés céljával nincs gond, de
Szégyenletes, hogy a csúszópénz-követelésről még beszélni kell, ilyen esetek már nem szabadna előforduljanak – vélekedett, hozzáfűzve, hogy az egészségügyi rendszerben nemrég megemelték a béreket, így nem kellene már téma legyen a hálapénz, a csúszópénzkérés pedig már végképp nem.
Egy dologban nincsenek véleménykülönbségek: a csúszópénz már nem kellene téma legyen az egészségügyben
Ha törvényes előírás van rá, nem ellenzi az intézkedés végrehajtását Lukács Antal, a székelyudvarhelyi kórház igazgatója. Úgy véli,
Nem lát semmi kivetnivalót az intézkedésben Ferenczy István, a gyergyószentmiklósi kórház igazgatója sem, aki azt mondta, ha egy egészségügyi dolgozó fennakad egy ilyen ellenőrzésen, az nem közéjük való. Meggyőződése azonban, hogy nekik nincs mitől tartaniuk egy esetleges álbeteges ellenőrzés során, azaz nem hiszi, hogy történhetnek csúszópénzzel kapcsolatos korrupciós esetek az intézményben. „Ha jönnek, itt lesznek” – mondta nyugodt egykedvűséggel az intézkedés hírére.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.
Közel kétmillió lejt kapott Székelyudvarhely, aminek nagy részét a művelődési ház hibásan megtervezett tűzvédelmi rendszerének kijavítására és kialakítására költik. Emellett megvásárolhatják az ifjúsági lakások építéséhez szükséges telket.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje, Siegfried Mureșan pénteken közölte, célja egy hozzáértő, egységes Európa-barát kormány létrehozása.
Ünnepélyes keretek között adták át pénteken a csíkmadarasi kultúrházat. A több mint 250 férőhelyes épület a helyi közösségi élet új központja lesz, ahol kulturális rendezvények, próbák és találkozók kapnak helyet.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselőt javasolja miniszterelnök-jelöltnek.
1 hozzászólás