
„Beépített” betegekkel leplezné le az egészségügyi szolgáltatások elvégzéséért csúszópénzt követelő kórházi alkalmazottakat a szaktárca
Fotó: 123RF
A megkérdezett kórházigazgatók nem ellenzik azt az egészségügyi minisztériumi intézkedést, amelynek értelmében a szaktárca betegeknek álcázott ellenőrökkel leplezi le a csúszópénzt követelő kórházi alkalmazottakat. A korrupcióellenes intézkedés üzenetével kapcsolatban azonban vannak fenntartások.
2019. július 21., 21:442019. július 21., 21:44
A 2020-ig bevezetendő átfogó korrupcióellenes stratégia részeként álbetegeket küld a kórházakba az egészségügyi minisztérium, hogy így leplezze le az egészségügyi szolgáltatások elvégzéséért csúszópénzt követelő kórházi alkalmazottakat.

A bűnszövetkezetbe álnéven beépülő, fedett nyomozók mintájára Romániában „fedett páciensek” segítségével próbálják leleplezni a kórházakban működő hálapénzmaffiát – erősítette meg kedden Sorina Pintea egészségügyi miniszter.
Sorina Pintea tárcavezető a Hotnews hírportálnak azt nyilatkozta, a kórházakból kibocsátott betegek visszajelzéseit elemezve, a páciensek elégedettsége alapján hozzák meg a döntést arról, mely kórházba küldenek betegnek álcázott ellenőröket. A miniszter bejelentése szerint
Volt olyan kórház, ahol a gépjárművezetői jogosítvány megszerzéséhez szükséges orvosi igazolás kiállításakor sürgősségi díjat is kértek az igénylőtől – említette meg az ellenőrzések egyik eredményét. Sorina Pintea hangsúlyozta, az egészségügyi rendszerben dolgozó tisztességes orvosok nem érdemlik meg, hogy besározza őket néhány olyan, aki nem tartja be az előírásokat.
A korrupcióellenes intézkedéssel nem értenek egyet az egészségügyi szakszervezetek, az egyik legnagyobb érdekvédelmi tömörülés, a Solidaritatea Sanitară hétfőn kiadott közleményében egyenesen törvénytelennek nevezte az akciót.
Az általunk megkérdezett kórházigazgatók önmagában nem ellenzik az akciót, de annak üzenetével kapcsolatban azért vannak fenntartások is. Konrád Judit, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház igazgatója megkeresésünkre elmondta, az egészségügyi szolgáltatások elvégzéséért csúszópénzt követelő dolgozókat mindenki elítéli az egészségügyben, így az intézkedés céljával nincs gond, de
Szégyenletes, hogy a csúszópénz-követelésről még beszélni kell, ilyen esetek már nem szabadna előforduljanak – vélekedett, hozzáfűzve, hogy az egészségügyi rendszerben nemrég megemelték a béreket, így nem kellene már téma legyen a hálapénz, a csúszópénzkérés pedig már végképp nem.
Egy dologban nincsenek véleménykülönbségek: a csúszópénz már nem kellene téma legyen az egészségügyben
Ha törvényes előírás van rá, nem ellenzi az intézkedés végrehajtását Lukács Antal, a székelyudvarhelyi kórház igazgatója. Úgy véli,
Nem lát semmi kivetnivalót az intézkedésben Ferenczy István, a gyergyószentmiklósi kórház igazgatója sem, aki azt mondta, ha egy egészségügyi dolgozó fennakad egy ilyen ellenőrzésen, az nem közéjük való. Meggyőződése azonban, hogy nekik nincs mitől tartaniuk egy esetleges álbeteges ellenőrzés során, azaz nem hiszi, hogy történhetnek csúszópénzzel kapcsolatos korrupciós esetek az intézményben. „Ha jönnek, itt lesznek” – mondta nyugodt egykedvűséggel az intézkedés hírére.
Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
1 hozzászólás