
Fotó: gov.ro
A tanügyi szakszervezetek képviselői Daniel David oktatási miniszter lemondását követelik, és bejelentették, hogy szerdától kezdődően sztrájkőrséget fognak állni a tanügyminisztérium előtt.
2025. július 29., 20:072025. július 29., 20:07
2025. július 29., 20:122025. július 29., 20:12
A Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége (FSLI), a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség és az Alma Mater Szakszervezeti Szövetség a kedden kiadott közleményben az általuk képviselt több mint 250 ezer tanügyi alkalmazott nevében felháborodásukat fejezték ki az oktatási rendszerre vonatkozó 2025/141-es törvény előírásaival szemben.
Rámutatnak: annak ellenére, hogy az utóbbi időben minden lehetőt megtettek és minden érvet fölsoroltak – tárgyalásokat folytattak az államelnökkel és felkérték, hogy ne hirdesse ki ezt a törvényt, tárgyalásokat folytattak a miniszterelnökkel, az oktatási miniszterrel, a kormánykoalíciós pártok vezetőivel, tüntetéseket szerveztek a parlament előtt - ez a „mélyen antiszociális törvény” megjelent a Hivatalos Közlönyben.
A három érdekképviseleti szövetség állítása szerint a kormány nem végezte el a hatástanulmányokat az intézkedések meghozatala előtt.
A szakszervezetek az államelnököt, a kormányfőt, a tanügyminisztert és a kormánykoalíciós pártokat egyaránt hibáztatják az oktatási rendszer „precedens nélküli felborításáért”.
A romániai oktatást és kutatást „keményen sújtó” intézkedések a következők:
a heti kötelező tanítási óraszám 2 órával történő emelése;
több száz oktatási intézmény összevonása, ami véleményük szerint „leépítésekhez fog vezetni” a tanári és kisegítő személyzet körében;
az osztályok létszámának növelése;
az óradíj csökkentése;
az igazgatók és tanfelügyelők tanítási óraszámának emelése;
a romániai felsőoktatás „alulfinanszírozása” az egy hallgatóra jutó standard költségek aktualizálásának elmulasztása révén
– emlékeztetnek az Agerpres beszámolója.
A bírált intézkedések között vannak a kutatóintézetek és egyetemi könyvtárak alulfinanszírozottságát eredményezők is.
Állításuk szerint a döntések meghozatalában aktív szerepe volt Daniel David oktatási miniszternek, és ezért lemondását követelik.
A három szakszervezeti tömb közölte azt is, hogy szeptember 8-án, a tanév első napján, több mint 30 ezer tanügyi alkalmazott fog részt venni az oktatás tüntetésén.
Maroshévízen egy kereskedelmi egység alagsorába folyt be a víz, a szivattyúzáshoz a helyi hivatásos tűzoltókat riasztották.
A szombat délutáni rendkívül heves esőzések, viharok következtében Kovászna megye több helyszínén is szükség volt a Kovászna megyei tűzoltóság egységeinek segítségére.
Baleset történt Sepsiszentgyörgy kézdivásárhelyi kijáratánál a 13E országúton. Az ütközés következtében hat embert szállítottak kórházba és forgalomkorlátozást vezettek be.
Nicușor Dan államelnök szombaton megerősítette, hogy a pénteken felrobbant tengeri drón ukrán eredetű, de hangsúlyozta, hogy Oroszország a felelős a Romániát érintő helyzetért.
Bántalmaztak egy férfit és eltulajdonították az áldozat kerékpárját szombaton hajnalban Marosludason. Az elkövetők előzetesbe kerültek.
Narancs jelzésű viharriasztást követően több településen is intenzív felhőszakadással érkezett meg a viharos időjárás. A vihar által érintett települések lakóit Ro-Alert üzenetben is figyelmeztették a hatóságok.
Minden, ebben az időszakban elkészülő bölcsőde felvehet majd állami költségvetésből fizetett személyzetet, hogy ősztől elkezdhesse működését – jelentette ki szombaton Ilie Bolojan.
A Déli- és a Keleti-Kárpátokra, Munténiára, Dobrudzsára és Moldvára érvényes fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga) riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Több folyó is kiléphet a medréből az esőzések következtében szombaton és vasárnap. Székelyföldi folyók is érintettek.
Maros megye területén narancssárga kódjelzésű riasztást adtak ki záporokra, zivatarokra vonatkozóan, helyenként jégesőre is számítani lehet. Hasonló riasztás van érvényben Csíkszékre is.
szóljon hozzá!