
Fotó: Haáz Vince
Jó hatással volt a meleg ebéd a diákokra, ezért a program ideje alatt a szülők is nagyobb lelkesedéssel küldték iskolába a gyerekeiket – derült ki az iskolaelhagyás megelőzését célzó országos programmal kapcsolatban.
2025. március 06., 21:162025. március 06., 21:16
Az iskolaelhagyás megelőzését célzó országos program (PNRAS) keretében meghirdetett pályázati összeget számos székelyföldi iskola is kihasználta. Legtöbb helyen ebédet, digitális eszközöket, felzárkóztató órákat fizettek belőle.
Az oktatási minisztérium közzétette azoknak az iskoláknak a listáját, amelyek az iskolaelhagyás megelőzését célzó országos program keretében tanintézményenként legtöbb 300 ezer euróra pályázhatnak. Ezt az összeget
az általános iskolák digitálizálásra, eszközbeszerzésre,
délutáni felzárkóztató órákra, iskolán kívüli tevékenységekre
és meleg ebéd programra
fordíthatják, mindezzel hozzájárulva az általános iskolai lemorzsolódás megelőzéséhez és a nyolcadik osztály végén esedékes országos felmérő képességvizsga-eredmények javulásához.
A három éve futó program legutóbbi felhívásának pénzügyi keretösszege országos szinten 113,7 millió euró volt. Fontos tudnivaló, hogy
– derül ki az oktatási minisztérium által közzétett felhívás-javaslatból.
A legtöbb hátrányos helyzetben élő családot motiválja az, ha a gyerek meleg ebédet kap
Fotó: Barabás Orsolya
A projektek benyújtására jogosult iskolák között olyan tanintézmények szerepelnek, ahol a minisztérium szerint magas vagy közepes szintű a lemorzsolódási arány, valamint a korai iskolaelhagyás kockázatával küzdenek. A lista összeállításakor figyelembe vették többek között a helyettesítő tanárok százalékos arányát, a nyolcadik osztályt elvégző diákok és az országos felmérőre jelentkezett tanulók arányát, illetve az iskolából kimaradók vagy évismétlők arányát is.
– tudtuk meg Pașcan Anca Loredanatól, a programért felelős szaktanfelügyelőtől. Első évben 58 intézmény jelentkezett, ebből három visszalépett, mert más projektekben vettek részt, egyikben az igazgató lecserélődött. A következőben kilenc intézmény volt, az utolsó felhívásban pedig öt intézmény jelentkezett.
A második fordulóban pályázott iskolák egy részénél most zajlik a pályázat lebonyolítása, de az előző fordulóban jelentkezők éltek már a támogatással.
– részletezte a szaktanfelügyelő.
Fotó: Haáz Vince
„Az igazgatókkal való megbeszélések során az derült ki, hogy a nyolcadikosok országos felmérő vizsgáján látszanak a felzárkóztató órák eredményei: azoknak az intézményeknek a diákjai, ahol ételt kaptak a támogatásból, motiváltabbak voltak az iskolába járásra is.
– mesélte Pașcan Anca Loredana. Hozzátette, Maros megyében úgy működik, hogy minden iskola havonta pályázza meg a programon belül azt a keretösszeget, amire szüksége van a következő hónapra.
Hargita megyében a program létezése óta 39 tanintézmény írta alá az iskolaelhagyást megelőző programra a pályázatot. Az első fordulóban, 2022-ben 22 intézmény adta le a pályázatot, de ebből kettő visszalépett, mert nem voltak biztosak abban, hogy teljesítik a feltételeket, a többi intézmény 2024-ben jelentkezett a programra – tudtuk meg Pleșu Aurora tanfelügyelőtől.
Kovászna megyében a program első fordulójának keretében tizenhét oktatási intézmény valósít meg projekteket, a második forduló keretében nyolc intézmény, a második forduló harmadik szakaszában egy intézmény jelentkezett, míg a program kisiskoláknak szánt részében egy intézmény vesz részt – közölte Kiss Imre, Kovászna megye főtanfelügyelője.
Ezek az iskolák jelentkezhetnek a program soron következő fordulójára. A nyilvános vitára bocsátott ütemterv szerint az iskolák áprilisig nyújthatják be a pályázatukat, a finanszírozási szerződéseket pedig május 31-ig kell aláírniuk.
Egy hete eltűnt kamaszlányt keres a Maros megyei rendőrség.
A csütörtök délutáni viharkárok elhárításában Marosvásárhelyen is több helyszínen szükség volt a tűzoltók munkájára.
Román, illetve ukrajnai bűnözők informatikai és vagyon elleni bűncselekményeit vizsgálta ki egy nemzetközi nyomozócsoport, melynek három Maros megyei rendőr is tagja volt.
Nagy mennyiségű csapadék hullt rövid időintervallum leforgása alatt Csíkszeredában és környékén csütörtök délután. A nagy mennyiségű csapadékot nem mindenhol tudta elnyelni a vízelvezető rendszer. Fotókon mutatjuk a vihar utáni állapotokat.
Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő csütörtökön kijelentette, hogy az üzemanyagárak várhatóan a következő napokban csökkenni kezdenek, amint a vállalatok elkezdik eladni az alacsonyabb áron vásárolt készleteket.
Udvarhelyszék után Csíkszékre is lecsapott az vihar csütörtök délután. Rövid idő leforgása alatt nagy mennyiségű víz zúdult le, amit helyenként nem tudott elnyelni az esővíz-elvezető rendszer.
Az utóbbi hetekben több kiskorú is baleset áldozata lett, amelyek elkerülhetőek lettek volna. A rendőrség a kellő óvatosság és körültekintés fontosságát hangsúlyozza a szülők számára.
Udvarokat, pincéket árasztott el a nagy mennyiségű esővíz a csütörtök délutáni felhőszakadás következtében Udvarhelyszéken.
A nyári érettségire beiratkozott diákok 97,6 százaléka vett részt csütörtökön a szaknak megfelelő választható tantárgyból tartott írásbeli vizsgán – számolt be az oktatási minisztérium.
A minap történt, közfelháborodást keltő kutyabántalmazás ügyében újabb információkat kaptunk az azt nyilvánosságra hozó, Forró Bélától: nem a kutya gazdája a hibás, vagy nem úgy, ahogy első pillantásra gondolni lehetne.
szóljon hozzá!