
Fotó: Gergely Imre
Számos gyergyószentmiklósi tömbházlakó nézi értetlenül, hogy a távhőszolgáltató által kiállított számlán megjelent egy új tétel, ami azt jelzi, hogy fizetni kell a közös felületeken elhasznált hőért. Idővel minden lépcsőházban így lesz.
2025. január 13., 10:042025. január 13., 10:04
Vannak olyan tömbházlakók, akiknek már az októberi, másoknak a novemberben kapott számlán tűnt fel egy új fizetnivaló összeg. A tömbházak közös felületeinek fűtésére felhasznált hőt számlázza ki a távhőt biztosító Hő-, Víz- és Csatornaszolgáltató Közmű (HVCSK). Sokak számára nem érthető, hogy miért kell fizetniük. Egyrészt azért, mert a lépcsőházakban általában nincsenek fűtéscsövek, azaz nincs közvetlen fűtésük, másrészt, mert azoknak is fizetniük kell most, akik nem használják a HVCSK által biztosított fűtést vagy meleg vizet.
„Sok panasz érkezett az elmúlt években a szolgáltatóhoz olyan személyektől, akik olyan lépcsőházakban élnek, ahol a lakók egy része használja a távhőszolgáltatást, mások viszont nem. Ezek alapján néztük át a számlázás módját, és
– mondta el a Székelyhon megkeresésére válaszolva Angi Zoltán, a fűtőmű igazgatója. Ez a probléma már akkor elkezdődött, amikor még a GO Rt. volt a szolgáltató, majd folytatódott az E-Star idején, és így vette át a HVCSK is.
A probléma lényege az, hogy akik lecsatlakoztak a rendszerről, azoknak nem számláztak a közös részeket fűtő melegért, tehát ez a fizetnivaló azokra hárult, akik a hálózaton maradtak. Vagyis a szomszéd fizetett helyettük is, akár évtizedeken keresztül. Mióta az eddig nem fizető lakók megkapták az új számlákat, nehezményezik, hogy miért kell fizetniük. A magyarázat ez:
Ez azonban nem azt jelenti, hogy az adott tömbházban többet kellene fizetnie a lakóknak, mint korábban. Az összköltség ugyanannyi marad, csak a közös felületekre vonatkozó tétel oszlik el minden lakrészre – emeli ki az igazgató.
Már a 2006/325-ös törvény meghatározza azt, hogy a tömbházak közös felületein (lépcsőház, pince, szárító stb.) elhasználódó hő költségét milyen módon kell felosztani a lakrészek között. Ezt megerősíti a 2024 márciusban megjelent 7-es számú kormányrendelet is – mutatott rá Angi Zoltán.
Amint kifejtette, elvileg a lakószövetség, vagy a lakók kellene elvégeztessenek egy energetikai felmérést. Mivel azonban erre Gyergyószentmiklóson nem volt hajlandóság, a HVCSK bízott meg egy, az árszabályozó hatóság szakengedélyével működő céget, hogy a felméréseket elvégezze.
A cég havonta nyolc tömbházban tudja elvégezni a vizsgálatot. Ahogy ez a felmérés halad előre, a költségelosztás arányosítása is lezajlik az érintett tömbházakban.
A kiszámítás egy eléggé bonyolult műveletet jelent, amelyre van egy meghatározott, az árszabályozó hatóság által elfogadott képlet, amely sok tényezőt figyelembe vesz, de a lényege, hogy
A távhőszolgáltató igazgatója hozzátette, ha van olyan lakóközösség, amely kétségbe vonja a szakcég által elvégzett számítás helyességét, megtehetik azt, hogy egy más, megfelelő engedéllyel rendelkező céggel új felmérést készíttetnek a saját költségükön.
Angi Zoltán elmondta még, hogy már évekkel korábban volt olyan gyergyószentmiklósi tömbházlakó, aki bírósági pert kezdeményezett, mivel vitatta a közös felületek fűtésére vonatkozó számlázás jogszerűségét. Azonban jogerős bírósági ítélet mondja ki, hogy a közös felületeken elhasznált hőért igenis fizetni kell.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
3 hozzászólás