
Fotó: Gergely Imre
Számos gyergyószentmiklósi tömbházlakó nézi értetlenül, hogy a távhőszolgáltató által kiállított számlán megjelent egy új tétel, ami azt jelzi, hogy fizetni kell a közös felületeken elhasznált hőért. Idővel minden lépcsőházban így lesz.
2025. január 13., 10:042025. január 13., 10:04
Vannak olyan tömbházlakók, akiknek már az októberi, másoknak a novemberben kapott számlán tűnt fel egy új fizetnivaló összeg. A tömbházak közös felületeinek fűtésére felhasznált hőt számlázza ki a távhőt biztosító Hő-, Víz- és Csatornaszolgáltató Közmű (HVCSK). Sokak számára nem érthető, hogy miért kell fizetniük. Egyrészt azért, mert a lépcsőházakban általában nincsenek fűtéscsövek, azaz nincs közvetlen fűtésük, másrészt, mert azoknak is fizetniük kell most, akik nem használják a HVCSK által biztosított fűtést vagy meleg vizet.
„Sok panasz érkezett az elmúlt években a szolgáltatóhoz olyan személyektől, akik olyan lépcsőházakban élnek, ahol a lakók egy része használja a távhőszolgáltatást, mások viszont nem. Ezek alapján néztük át a számlázás módját, és
– mondta el a Székelyhon megkeresésére válaszolva Angi Zoltán, a fűtőmű igazgatója. Ez a probléma már akkor elkezdődött, amikor még a GO Rt. volt a szolgáltató, majd folytatódott az E-Star idején, és így vette át a HVCSK is.
A probléma lényege az, hogy akik lecsatlakoztak a rendszerről, azoknak nem számláztak a közös részeket fűtő melegért, tehát ez a fizetnivaló azokra hárult, akik a hálózaton maradtak. Vagyis a szomszéd fizetett helyettük is, akár évtizedeken keresztül. Mióta az eddig nem fizető lakók megkapták az új számlákat, nehezményezik, hogy miért kell fizetniük. A magyarázat ez:
Ez azonban nem azt jelenti, hogy az adott tömbházban többet kellene fizetnie a lakóknak, mint korábban. Az összköltség ugyanannyi marad, csak a közös felületekre vonatkozó tétel oszlik el minden lakrészre – emeli ki az igazgató.
Már a 2006/325-ös törvény meghatározza azt, hogy a tömbházak közös felületein (lépcsőház, pince, szárító stb.) elhasználódó hő költségét milyen módon kell felosztani a lakrészek között. Ezt megerősíti a 2024 márciusban megjelent 7-es számú kormányrendelet is – mutatott rá Angi Zoltán.
Amint kifejtette, elvileg a lakószövetség, vagy a lakók kellene elvégeztessenek egy energetikai felmérést. Mivel azonban erre Gyergyószentmiklóson nem volt hajlandóság, a HVCSK bízott meg egy, az árszabályozó hatóság szakengedélyével működő céget, hogy a felméréseket elvégezze.
A cég havonta nyolc tömbházban tudja elvégezni a vizsgálatot. Ahogy ez a felmérés halad előre, a költségelosztás arányosítása is lezajlik az érintett tömbházakban.
A kiszámítás egy eléggé bonyolult műveletet jelent, amelyre van egy meghatározott, az árszabályozó hatóság által elfogadott képlet, amely sok tényezőt figyelembe vesz, de a lényege, hogy
A távhőszolgáltató igazgatója hozzátette, ha van olyan lakóközösség, amely kétségbe vonja a szakcég által elvégzett számítás helyességét, megtehetik azt, hogy egy más, megfelelő engedéllyel rendelkező céggel új felmérést készíttetnek a saját költségükön.
Angi Zoltán elmondta még, hogy már évekkel korábban volt olyan gyergyószentmiklósi tömbházlakó, aki bírósági pert kezdeményezett, mivel vitatta a közös felületek fűtésére vonatkozó számlázás jogszerűségét. Azonban jogerős bírósági ítélet mondja ki, hogy a közös felületeken elhasznált hőért igenis fizetni kell.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
3 hozzászólás