A műemléképület sorsa közelebbről sem rendeződik, nincs pénz a felújításra
Fotó: Veres Nándor
Teljes beavatkozási dokumentációt kell készítenie, kiviteli tervekkel együtt a csíkszeredai önkormányzatnak ahhoz, hogy pályázhasson a Vigadó épületének felújítására. Legutóbb hosszú távra haszonbérbe akarták adni Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának, de mint kiderült, erre nincs törvényes lehetőség.
2021. szeptember 07., 08:572021. szeptember 07., 08:57
2021. szeptember 07., 09:522021. szeptember 07., 09:52
A harmadik elképzelés hiúsult meg a csíkszeredai Vigadó felújítását illetően, amelyet az elmúlt tizenegy évben többféle módon igyekezett helyreállítani, és számára új funkciót biztosítani a csíkszeredai önkormányzat.
A lehetséges módszerek minden esetben külső finanszírozások, támogatások igénylésére, biztosítására épültek, és eddig nem jártak sikerrel. Jelentős pénzösszeget igénylő beruházásról van szó, amelynek megtérülésére nem lehet számítani,
2014-ben a Norvég Alaphoz nyújtottak be pályázatot, a terv szerint a Vigadót zeneházzá alakították volna át, amely a Csíki Kamarazenekar székhelye lett volna, egy hangversenyteremmel együtt. Mivel a rendelkezésre álló pénzügyi keretbe nem fért bele ez a beruházás, nem kaptak támogatást.
2018-ban vállalkozói inkubátorház létrehozására nyílt lehetőség pályázni az épület hasznosítása érdekében, közösen Hargita Megye Tanácsával, a támogatás a költségek felét fedezte volna. A tervről azért kellett lemondani, mert a Vigadó egy kisebb részét egy cég bérelte az önkormányzattól, a pályázati előírások szerint pedig kizáró jelleggel bírt, ha az ingatlant használják.
Fotó: Veres Nándor
Idén merült fel a harmadik lehetőség, a versenytárgyaláson történő hosszú távú haszonbérbe adás, amely iránt Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa fejezte ki érdeklődését. Ebből a célból készült egy tanácsi határozattervezet is, amelyet először márciusban akartak megvitatásra az önkormányzati képviselő-testület elé bocsátani, de levették a napirendről, és többé elő sem került. Eszerint az ingatlant évi 7800 eurós bérleti díjért 49 évre adták volna haszonbérbe, a bérlőnek pedig a felújítást is el kellett volna végeznie.
Mint utólag kiderült, az időközben műemléképületté minősített ingatlan hosszú távú haszonbérbe adásához nincsenek meg a törvényes feltételek – tájékoztatott érdeklődésünkre Korodi Attila. Csíkszereda polgármestere szerint emiatt
Kérdésünkre azt is elmondta, az országos helyreállítási alap is egy lehetőség a finanszírozásra, de mivel B-kategóriás műemlékről van szó, ennek módját meg kell vizsgálni. A jelenlegi áremelkedések közepette nehéz lenne felbecsülni, mennyibe kerülne az ingatlan felújítása. A 2012-ben készült megvalósíthatósági tanulmány ezt közel nyolcmillió lejre becsülte, tavaly már ennek kétszeresét tartották valószínűnek az illetékesek. Mivel azóta újabb drágulások történtek, a szükséges összeg ennél csak nagyobb lehet.
Nem sikertörténet
A Csíki Magánjavak által építtetett, és 1904-ben elkészült Vigadó, ahol az egypártrendszer idején a Hargita mozi is működött, 2010-ben az országos mozivállalattól került át Csíkszereda közvagyonába. A tulajdonosváltás óta eltelt több mint egy évtized nem hozott változást, csak kisebb állagmegőrző javítások történtek, amelyek a beázást, a vakolat omlását hivatottak megakadályozni.
Vujity Tvrtko ismét Székelyföldön várja közönségét legújabb estjével, Tvrtko a Föld körül címmel, október első felében.
Az Európai Bizottság által erre az évre jóváhagyott 8,4 százalékos GDP-arányos deficit mellett folytathatók a beruházások, köztük az Anghel Saligny településfejlesztési program munkálatai is – jelentette ki szerda este Sorin Grindeanu.
Az elmúlt hétvégén az IMPAR Kft. közel 35 éves történetének újabb mérföldkövéhez érkezett: ünnepélyes keretek között, nagyszabású Családi Nap keretében avatták fel a cég új székhelyét.
Ugyan szabad a bejárás a magánerdőkbe a kirándulók, túrázók számára, azonban az erdőtulajdonosoknak joguk van indokolt esetben megtiltani a belépést. Hargita megye erdeinek 85 százaléka magántulajdon, az erdő termékei pedig a tulajdonost illetik.
Közel húszmillió lejre van szüksége a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóságnak ahhoz, hogy az év végéig kitartson a költségvetése. A fizetésekre már most sincs pénze az intézménynek.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán kijelentette, hogy Romániának több munkavállalót kell bevonnia a reálgazdaságba, és ennek egyik eszköze a korai nyugdíjazásra jogosult alkalmazotti kategóriák megritkítása.
A román hatóságok kapcsolatba léptek az Egyesült Arab Emírségek (EAU) hatóságaival, és várják annak a hivatalos megerősítését, hogy Horațiu Potrát és családjának két tagját őrizetbe vették Dubajban.
A szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) szerdán bejelentette, hogy eljárást indított az ország több iskolájának és kórházának e-mail címére küldött fenyegető üzenetek ügyében.
A kormány hat hónappal meghosszabbítja az alapélelmiszerek árréskorlátozását, a kabinet csütörtöki ülésén hagyja jóvá az intézkedést – jelentette be szerdai sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Az áramszolgáltató tájékoztatása szerint a következő napokban több településen szünetelni fog az áramszolgáltatás karbantartási, fejlesztési munkálatok miatt.
1 hozzászólás