A magyar kormány segítségével és a helyiek összefogásával teljesen megújult az elmúlt években a 150 éve épült székelyszenterzsébeti református templom. A hagyományokra való építkezés és a hit fontosságát hangsúlyozták a vasárnapi hálaadó istentisztelet felszólalói.
2024. április 14., 17:572024. április 14., 17:57
Fotó: László Ildikó
A magyar kormány segítségével és a helyiek összefogásával teljesen megújult az elmúlt években a 150 éve épült székelyszenterzsébeti református templom. A hagyományokra való építkezés és a hit fontosságát hangsúlyozták a vasárnapi hálaadó istentisztelet felszólalói.
2024. április 14., 17:572024. április 14., 17:57
Fotó: László Ildikó
Fejlődő világunkban sokszor tapasztalható, hogy épületeink, útjaink megújulnak, ám azok nem minden esetben töltődnek fel tartalommal, hiszen egyre kevésbé törődünk már a hagyományokkal, a régi értékekkel, egyszerűen „kisepertük ezeket” – hívta fel a figyelmet a hálaadó istentiszteleten Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke.
Fotó: László Ildikó
– magyarázta az egyházi méltóság. Hangsúlyozta, egy templom csakis a gyülekezettel együtt értékes, éppen ezért
„Minden korban megváltozott az emberek élete, amikor Ő velünk volt, hiszen olyankor tűntek el a babonák, a képmutatás, és olyankor erősödött meg az összefogás” – jelentette ki.
Kincses Kálmán helyi lelkipásztor elmondta, húsz évvel ezelőtt vállalata a szolgálatot Székelyszenterzsébeten, egy olyan kort követően, amikor nem támogatták az egyházakat. Ekkor annyira meg volt rongálódva a templom tornya, hogy félő volt, leomlik. Végül bajor barátainak segítségével sikerült helyreállítani azt. A magyar kormány 2019-ben nyújtott segítséget az épület felújítási munkálataihoz: ennek köszönhetően
Hargita Megye Tanácsának támogatásával.
Fotó: László Ildikó
Az építkezésből természetesen a helyi közösség is kivette a részét, hiszen fontosnak tartották a megnyugvásukat, békéjüket jelentő szakrális teret. Nemrég kazettás mennyezetet alakítottak ki a karzat alsó részén, ezzel még szebbé téve az épületet.
Fotó: László Ildikó
Kolumbán Vilmos, az Erdélyi Református Egyházkerület főjegyzője közölte, bár nem egy dicső korszakot élünk, a történelem során többször voltak olyan időszakok, amelyek a mostaninál sokkal reménytelenebbek voltak, de Isten megsegített bennünket. Úgy véli, vissza kell térni a gyökereinkhez, amit egyebek mellett a hagyományok jelentenek: nem azért, hogy a múltban éljünk, hanem inkább abból merítve építsük a jövőt.
Fotó: László Ildikó
– szögezte le.
Gulyás Gergely magyar miniszter üzenetét Rákay Philip, a Most vagy soha! című filmalkotás forgatókönyvírója tolmácsolta.
Fotó: László Ildikó
„Templomot építeni és megőrizni minden nemzedék küldetése és feladata, öröme és lehetősége, ha azt akarja, hogy teljes élete legyen” – hangzott el. A magyar kormány szívesen segít a templomok felújításában, hiszen tudja, hogy ezzel a hívő magyar közösségek megerősödéséhez járul hozzá.
– idézte Rákay Gulyást.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a cselekvés, a hit, a közösség ünnepének nevezte a hálaadó istentiszteletet. Kijelentette, az eltelt 1100 évben a magyar kultúra, a keresztény hit és a hagyományok iránti szeretet jelentette a megtartó erőt a Kárpát-medencében.
Fotó: László Ildikó
„Soha nem egyénként akartunk boldogulni. Nem hittük el, amit a mai napig mondanak, hogy egyénként sikeres lehetsz, és nem kell egyébre figyelni” – fogalmazott a szövetség elnöke a közösség erejét hangsúlyozva. Közölte,
– nyomatékosított.
Fotó: László Ildikó
„Mi mindig közösségben gondolkodtunk. Ha elvész a templomból a szakralitás, akkor az csak egy műemlék lesz. Ha az iskola csak puszta falakból áll és nincs benne a magyar nyelv és kultúra, illetve azok, amik közösségünket erőssé teszik, akkor csak egy felújított régi, esetleg egy szép új épületről beszélhetünk” – folytatta beszédét Kelemen.
Felhívta a jelenlévők figyelmét, hogy sorsdöntő év az idei, hiszen nemcsak nálunk, hanem más országokban is változtatni akarnak azon a rossz úton, amelyen az utóbbi években elindult a világ. Ehhez azonban a mi közösségünk is hozzá kell járuljon, megmutatva hitében rejlő erejét.
Fotó: László Ildikó
Az eseményen jelen voltak Székelyszenterzsébet testvértelepüléseinek vezetői, akik nevében Pásztor Gábor, Eperjeske polgármestere mondott beszédet. Mások mellett felszólalt még Nagy Károly, az egyházközség gondnoka, a felújítások kivitelezői, Antal Lóránt udvarhelyszéki szenátor, valamint Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának RMDSZ-es tanácselnökjelöltje is. A beszédek során mindenki köszönetét fejezte ki a magyar kormánynak, amely jelentős lépéseket tesz a közösség megmaradásáért.
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.
Közel kétmillió lejt kapott Székelyudvarhely, aminek nagy részét a művelődési ház hibásan megtervezett tűzvédelmi rendszerének kijavítására és kialakítására költik. Emellett megvásárolhatják az ifjúsági lakások építéséhez szükséges telket.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje, Siegfried Mureșan pénteken közölte, célja egy hozzáértő, egységes Európa-barát kormány létrehozása.
Ünnepélyes keretek között adták át pénteken a csíkmadarasi kultúrházat. A több mint 250 férőhelyes épület a helyi közösségi élet új központja lesz, ahol kulturális rendezvények, próbák és találkozók kapnak helyet.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselőt javasolja miniszterelnök-jelöltnek.
szóljon hozzá!