Ünnepel a gyergyószentmiklósi református közösség. 125 éve épült a templomuk, amely az akkori Csík vármegye első protestáns temploma volt. Az egyhetes ünnepségsorozat nyitó istentiszteletén Balog Zoltán püspök a 125. zsoltár szövegéből kiindulva hirdetett igét.
2024. augusztus 25., 20:082024. augusztus 25., 20:08
2024. augusztus 26., 10:412024. augusztus 26., 10:41
Fotó: Gergely Imre
Ünnepel a gyergyószentmiklósi református közösség. 125 éve épült a templomuk, amely az akkori Csík vármegye első protestáns temploma volt. Az egyhetes ünnepségsorozat nyitó istentiszteletén Balog Zoltán püspök a 125. zsoltár szövegéből kiindulva hirdetett igét.
2024. augusztus 25., 20:082024. augusztus 25., 20:08
2024. augusztus 26., 10:412024. augusztus 26., 10:41
Fotó: Gergely Imre
Az istentisztelet kezdetén Páll Attila-Csaba, a Székelyudvarhelyi Református Egyházmegye esperese mondott imát a hívők által megtöltött templomban, majd Balog Zoltán, a Magyarországi Református Egyház Dunamelléki egyházkerületének püspöke lépett a szószékre.
Fotó: Gergely Imre
A 125. zsoltár szövegéből kiindulva hirdetett igét. Születésnapi ajándéknak szánta e zsoltár választását a 125 éves templom számára.
– hangzott el. A gyergyói egyházközség most kezdődött egyhetes ünnepségsorozatának mottója: „Az Ige ereje” – mintegy erre utalva beszélt a munka és az ima sorrendjének fontosságáról is.
Fotó: Gergely Imre
„Mi, emberek, és különösen mi, reformátusok az aktivitás emberei vagyunk, úgy gondoljuk, hogy van erőnk nekivetjük a vállunkat a munkának, létrehozzuk, amit létre kell hozni, aztán majd imádsággal megköszönjük az adott erőt az Úristennek. De fordítva kell, lelki döntéssel kell kezdeni a munkát, akár a családban a döntéseket, ha ezzel kezdjük, lesz rajta áldás is.
– mondta Balog Zoltán.
Fotó: Gergely Imre
Az igehirdetést követően Ősz Sándor, a gyergyószentmiklósi egyházközség főgondnoka mondott beszédet.
„Öröm számunkra, hogy most itt lehetünk. 125 éve épült egy templom. Ezt megelőzően a maroknyi gyergyói protestáns vallású, többségükben református vallást gyakorló hívő arról álmodott, hogy saját templomuk legyen.
A városi rangra vágyó községben már állt három torony, tetejükön pedig kereszt hirdette a megváltást. Úgy adódott, hogy ez a kicsi templom a keresztessel került szembe, és az első évtizedekben ez a szemben állás gyakran jelentett szembenállást is, előfordult, hogy feleseltek is egymásnak. Azóta már nem felesel egymásnak a csillagos és a keresztes torony. A csillag a karácsony, a születés jelképe a kereszt a negypénteké, a megváltó haláláé.
– hangzott el Ősz Sándor beszédében.
Fotó: Gergely Imre
Az ünnepi istentisztelet résztvevői egy rendhagyó előadásnak is részesei lehettek. A Mátyás István lelkész által összeállított, és több egyháztag által előadott kis jelenetben arra világítottak rá, hogy
Ez egy olyan vállalkozás lenne, amit tényleg érdemes lenne reklámozni – hangzott el.
Fotó: Gergely Imre
Az ünnepségen fellépett a Grádics, a gyülekezet kórusa is. Köszöntőt mondott Nagy Éva, a vallásügyi államtitkárság részéről, Csergő Tibor, Gyergyószentmiklós polgármestere, Kántor Boglárka megyei tanácsos, Dézsi Zoltán, az Erdélyi Református Egyházkerület főgondnoka és Dézsi Csaba lelkész is, aki az ünnepségre tért haza ausztráliai szolgálati helyéről.
Fotó: Gergely Imre
A vasárnapi eseménysor a Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtárban folytatódott, ahol Balázs József méltatta a kiállító képzőművész, Funkenhauzer Zsófi alkotásait és munkásságát. Később pedig a marosvécsi Kiscsillagok együttes lépett fel.
A záró istentiszteleten, szeptember 1-jén Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke hirdet igét.
Az események részletes programja megtalálható a Gyergyószentmiklósi Református Egyházközség Facebook-oldalán.
Fotó: Gergely Imre
Fotó: Gergely Imre
Fotó: Gergely Imre
Fotó: Gergely Imre
Fotó: Gergely Imre
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
szóljon hozzá!