Ünnepel a gyergyószentmiklósi református közösség. 125 éve épült a templomuk, amely az akkori Csík vármegye első protestáns temploma volt. Az egyhetes ünnepségsorozat nyitó istentiszteletén Balog Zoltán püspök a 125. zsoltár szövegéből kiindulva hirdetett igét.
2024. augusztus 25., 20:082024. augusztus 25., 20:08
2024. augusztus 26., 10:412024. augusztus 26., 10:41
Fotó: Gergely Imre
Ünnepel a gyergyószentmiklósi református közösség. 125 éve épült a templomuk, amely az akkori Csík vármegye első protestáns temploma volt. Az egyhetes ünnepségsorozat nyitó istentiszteletén Balog Zoltán püspök a 125. zsoltár szövegéből kiindulva hirdetett igét.
2024. augusztus 25., 20:082024. augusztus 25., 20:08
2024. augusztus 26., 10:412024. augusztus 26., 10:41
Fotó: Gergely Imre
Az istentisztelet kezdetén Páll Attila-Csaba, a Székelyudvarhelyi Református Egyházmegye esperese mondott imát a hívők által megtöltött templomban, majd Balog Zoltán, a Magyarországi Református Egyház Dunamelléki egyházkerületének püspöke lépett a szószékre.
Fotó: Gergely Imre
A 125. zsoltár szövegéből kiindulva hirdetett igét. Születésnapi ajándéknak szánta e zsoltár választását a 125 éves templom számára.
– hangzott el. A gyergyói egyházközség most kezdődött egyhetes ünnepségsorozatának mottója: „Az Ige ereje” – mintegy erre utalva beszélt a munka és az ima sorrendjének fontosságáról is.
Fotó: Gergely Imre
„Mi, emberek, és különösen mi, reformátusok az aktivitás emberei vagyunk, úgy gondoljuk, hogy van erőnk nekivetjük a vállunkat a munkának, létrehozzuk, amit létre kell hozni, aztán majd imádsággal megköszönjük az adott erőt az Úristennek. De fordítva kell, lelki döntéssel kell kezdeni a munkát, akár a családban a döntéseket, ha ezzel kezdjük, lesz rajta áldás is.
– mondta Balog Zoltán.
Fotó: Gergely Imre
Az igehirdetést követően Ősz Sándor, a gyergyószentmiklósi egyházközség főgondnoka mondott beszédet.
„Öröm számunkra, hogy most itt lehetünk. 125 éve épült egy templom. Ezt megelőzően a maroknyi gyergyói protestáns vallású, többségükben református vallást gyakorló hívő arról álmodott, hogy saját templomuk legyen.
A városi rangra vágyó községben már állt három torony, tetejükön pedig kereszt hirdette a megváltást. Úgy adódott, hogy ez a kicsi templom a keresztessel került szembe, és az első évtizedekben ez a szemben állás gyakran jelentett szembenállást is, előfordult, hogy feleseltek is egymásnak. Azóta már nem felesel egymásnak a csillagos és a keresztes torony. A csillag a karácsony, a születés jelképe a kereszt a negypénteké, a megváltó haláláé.
– hangzott el Ősz Sándor beszédében.
Fotó: Gergely Imre
Az ünnepi istentisztelet résztvevői egy rendhagyó előadásnak is részesei lehettek. A Mátyás István lelkész által összeállított, és több egyháztag által előadott kis jelenetben arra világítottak rá, hogy
Ez egy olyan vállalkozás lenne, amit tényleg érdemes lenne reklámozni – hangzott el.
Fotó: Gergely Imre
Az ünnepségen fellépett a Grádics, a gyülekezet kórusa is. Köszöntőt mondott Nagy Éva, a vallásügyi államtitkárság részéről, Csergő Tibor, Gyergyószentmiklós polgármestere, Kántor Boglárka megyei tanácsos, Dézsi Zoltán, az Erdélyi Református Egyházkerület főgondnoka és Dézsi Csaba lelkész is, aki az ünnepségre tért haza ausztráliai szolgálati helyéről.
Fotó: Gergely Imre
A vasárnapi eseménysor a Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtárban folytatódott, ahol Balázs József méltatta a kiállító képzőművész, Funkenhauzer Zsófi alkotásait és munkásságát. Később pedig a marosvécsi Kiscsillagok együttes lépett fel.
A záró istentiszteleten, szeptember 1-jén Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke hirdet igét.
Az események részletes programja megtalálható a Gyergyószentmiklósi Református Egyházközség Facebook-oldalán.
Fotó: Gergely Imre
Fotó: Gergely Imre
Fotó: Gergely Imre
Fotó: Gergely Imre
Fotó: Gergely Imre
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
Mivel a következő napokban sárga, narancssárga és vörös kódra okot adó nappali hőség várható, június 28-án, vasárnap forgalmi korlátozásokat vezet be a rendőrség az ország 16 megyéjében. A Székelyföld is érintett.
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
Az oktatási minisztérium pénteken kérte a tanfelügyelőségeket, hogy a magas hőmérséklet és a fokozott hőterhelés miatt gondoskodjanak az érettségiző diákok és a tanárok egészségének védelméről.
Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.
A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.
szóljon hozzá!