
Átírták az események az EU Táborban előadást tartó politikusok beszédeit. Kovács Péter RMDSZ-főtitkár és a korábbi szövetségi elnök, Markó Béla is beszélt arról a helyzetről, ami ahhoz vezethet, hogy az RMDSZ kilép a kormányból.
2014. július 09., 18:312014. július 09., 18:31
2014. július 09., 18:422014. július 09., 18:42
A hallgatósági visszajelzésekből levonható volt a következtetés, a legtöbb fiatal nem igazán tudja, hogy az RMDSZ-nek miért kellene éppen most kilépnie a kormányból, mi az oka egyáltalán, hogy felvetődött ez a lehetőség. Kovács Péter kifejtette, tudathasadásos helyzet alakult ki, az RMDSZ egyszerre áll egy per két oldalán, alperesként és felperesként.
„Legalább beszéljenek velünk”
Az RMDSZ-főtitkár ismertette a nagyrészt húszas éveik elején járó hallgatósággal, azt a polgári kezdeményezést, amit a szövetség több európai partnerszervezettel közösen nyújtott be az Európai Bizottsághoz, s melynek lényege, hogy az őshonos nemzeti kisebbségek gondjainak, problémáinak kezelése közös uniós ügy legyen, s ne a tagállamok saját hatáskörébe tartozzanak ezek.
Lényegében az lenne a cél, hogy nyelvi, oktatási, kulturális kérdésekben, regionális politika tekintetében, támogatáspolitika, kisebbségi képviseletet érintő ügyekben az unió dönthessen, s ne a tagállamok. Ezt a kezdeményezést nem fogadta el az Európai Bizottság, a döntés ellen pedig az RMDSZ és partnerei pert indítottak a luxemburgi Európai Bíróságon.
A bíróság nyilvánosságra hozta, hogy az RMDSZ kezdeményezését ellenzők oldalán Románia is belépett a perbe. Ez okozta a tudathasadásos állapotot. Kelemen Hunor RMDSZ-elnökként felperes, kormánytagként pedig alperesként szerepel a perben.
Külön felháborítja még az RMDSZ politikusait, hogy a perbe lépésről senki nem konzultált velük, nem volt napirenden kormányüléseken sem. Kovács Péter szerint ez Titus Corlățean külügyminiszter partizánakciója. Kovács Péter ugyanakkor kifejtette, minimális elvárásuk, hogy koalíciós partnereik legalább beszéljenek velük.
Az RMDSZ álláspontja, kérése, hogy Románia vonja vissza keresetét, lépjen vissza a perből. Hozzátette, az EU Tábor megnyitásának napján sor kerül még egyeztetésre Kelemen Hunor, Victor Ponta kormányfő és a külügyminiszter között.
„Amennyiben valamilyen változás nem történik, nagyon komolyan fontolóra fogjuk venni, hogy továbbmegyünk, vagy nem megyünk tovább ezzel a kormánnyal. Ami teljesen biztos, hogy ha nem változik semmiben a kormányfő álláspontja, akkor jelenlegi körülmények között nem fogunk tudni továbbmenni. Változtatni, lépni fogunk.”
Kovács elmondta, a kérdésben pénteken fognak határozni, a Szövetségi Állandó Tanács ülésén. „Nem azt akarjuk, hogy a külügyminiszter lemondjon, hogy más miniszter legyen, nem kilépni akarunk, hanem hogy ez a helyzet megoldódjon, elfogadják álláspontunkat. Ha kilépünk, azzal még nem oldódik meg a helyzet.”
Markó: Romániának is érdeke lenne
Kovács Péter felszólalása után Markó Béla korábbi RMDSZ-elnök, a Kós Károly Akadémia Alapítvány elnöke tartott előadást, ezt követően egy kérdésre válaszolva kifejtette, Titus Corlățean nem kellene úgy viselkedjen, mintha külügyminiszterként egyetlen dolga az lenne, hogy a magyarokat kordában tartsa. Románia alapvető érdeke, hogy Moldova ugyanahhoz az érdekszférához tartozzon, s majd a jövőben, ha Moldova is az unióhoz csatlakozik, ne legyen határ a két ország között – fejtette ki.
„Ha ezt így tekintenék, éppen azon kellene dolgozzanak, hogy Brüsszel nemzetiségi kérdésekben pozitív megoldásokat találjon, amely megfelel az újonnan belépőknek is. Moldovában oroszok, gagauzok s más kisebbségek is élnek, s a csatlakozási folyamat során sokat fog számítani az, hogy Brüsszel mit kínál a gagauzoknak és más kisebbségeknek. Ebből következik, Romániának is érdeke az RMDSZ törekvése, hogy a kisebbségi ügyek uniós hatáskörbe kerüljenek” – fejtette ki Markó, hozzátéve, hogy a kormányon maradás vagy kilépés kérdésében nehéz lesz dönteni.
Folytatódik a tábori program
A 11. alkalommal zajló EU Tábor mintegy 300 résztvevővel kezdődött el szerdán Marosfőn. A tábornak a „Hogyan tovább Európa?” mottót választották, s e témában folynak előadások, de a kormányban kialakult feszültség is terítékre kerül a további előadásokon. Ennek tükrében is az egyik leginkább várt előadás lesz csütörtökön 10 órától Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes, RMDSZ-elnök felszólalása.
Az EU Tábor a közéleti, politikai előadások mellett szórakozásra, de „komoly” választási kampányra is alkalmat ad. A tábor önálló államként működik, amelynek neve Eutópia. A táborozók nyolc, különböző ideológiát képviselő csapatban tevékenykednek, amelynek elvei alapján megtervezik és kivitelezik saját választási kampányukat. A játék győztesei brüsszeli utat nyernek Sógor Csaba és Winkler Gyula EP-képviselők felajánlásával.
Bekérették a külügyminisztériumba pénteken a bukaresti orosz nagykövetet, miután az ukrán célpontok ellen november 10-én indított támadás során egy orosz drón behatolt Románia légterébe.
Az amerikai Kongresszus alsóháza elfogadta a szövetségi intézmények finanszírozásáról szóló, így a kormányzati működés újraindulását lehetővé tevő átmeneti költségvetési törvényt szerdán.
Bukarest és Kijev egyaránt tagadta kedden Moszkva vádjait, miszerint Ukrajna és Nagy-Britannia egy közös titkosszolgálati akcióval el akart téríteni egy orosz vadászrepülőgépet – írja az Agerpres az AFP hírügynökségre hivatkozva.
Lezuhant egy török katonai teherszállító repülőgép kedden Georgia légterében, az Azerbajdzsánnal közös határ közelében. A zuhanást szemtanúk filmezték le.
Elfogták hétfőn Olaszországban az itthon börtönbüntetésre ítélt, de szökésben lévő maneleénekes Dani Mocanut és a testvérét.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kormányközi nukleáris energetikai együttműködési megállapodást ír alá amerikai kollégájával, Marco Rubióval – közölte a tárcavezető pénteken Washingtonban.
Intercity vonat ütközött személyautóval a Pest vármegyei Szentmártonkátán, a Vasútsoron lévő vasúti átjárónál kedd este romániai idő szerint tíz óra után, a járműben utazó hat ember közül öten életüket vesztették.
Elhunyt Dick Cheney, az Egyesült Államok korábbi alelnöke, védelmi minisztere és republikánus kongresszusi képviselője – jelentette be családja kedden.
A római belvárosban hétfőn összeomlott középkori torony romjai alá szorult román munkás meghalt a kórházban, miután több mint tíz órával a baleset után élve kiemelték a romok közül.
A magyar miniszterelnök november 7-én Donald Trump amerikai elnök vendége lesz a Fehér Házban, a találkozón energetikai, gazdasági, pénzügyi együttműködésről és a béke lehetséges kimenetéléről is tárgyalnak majd.
szóljon hozzá!