
Fotó: Thomas Campean
Megközelítette a 2000 lejt novemberben az országos nettó átlagbér: a Ziarul Financiar gazdasági és pénzügyi lap az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataira hivatkozva közölte, hogy a tavalyi utolsó előtti hónapban a juttatás átlagos értéke 1918 lej volt.
2016. január 16., 12:332016. január 16., 12:33
2016. január 16., 12:332016. január 16., 12:33
Ez 2014 azonos időszakához képest 10 százalékos, a 2007 novemberében mért adatokhoz képest pedig 71 százalékos emelkedést jelent. A Ziarul Financiar ugyanakkor arról is beszámolt, hogy 2007 óta az inflációs növekedés 40 százalékos volt, így a gyakorlatban a bérek csak egyharmad mértékben emelkedtek az elmúlt kilenc évben.
Az összesített adatok szerint leginkább az IT-szektorban dolgozók fizetése növekedett: míg 2007 novemberében egy programozó átlagosan nettó 1782 lejt keresett – az ágazat akkor a legsikeresebb tíz szakmában sem volt benne –, tavaly év végén a szakemberek juttatása már elérte a havi 4756 lejt. Mostanra így az IT-szektor lett a legjobban fizető ágazat az országban, a bérek ugyanis megelőzik a bankárok, olajipari és dohányipari alkalmazottak, valamint köztisztviselők fizetését – a korábbi években ezek a szakmák vezették a listát.
Florin Godean, az Adecco Románia fejvadász cég menedzsere rámutatott: az ágazatban elsősorban a szakirányú végzettek számának visszaesése miatt nőttek ilyen óriási mértékben a juttatások. Elmondása szerint ez a demográfiai visszaesésnek tudható be: a lakosságcsökkenés ugyanis folyamatos a ’80-as évek óta, amikor az első olyan generáció született, amely ilyen jellegű egyetemet végzett.
A statisztikai hivatal adatai szerint 2007 novembere és 2015 novembere között az IT-szektorban 167 százalékkal nőttek a fizetések, de jelentős, 120 százalékos emelkedést jegyeztek az autógyártó iparban is. Noha az országos átlagbér hamarosan eléri a nettó 2000 lejt, egyes ágazatokban továbbra is keveset keresnek az alkalmazottak. A legkevesebbet már hosszú idő óta a vendéglátóiparban dolgozók keresik, az átlag tavaly novemberben alig 1083 lej volt. A ruhagyártással foglalkozók nettó 1231 lejt vihettek haza, míg az élelmiszeriparban 1302 lej volt az átlagbér, a fafeldolgozó szektorban tevékenykedők fizetése pedig 1339 lej volt.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Hőhullám sújtja Európát, szerdán megdőlt a júniusi hőségrekord Nagy-Britanniában. Az elmúlt napokban Spanyolországban is megdőlt a júniusi átlaghőmérsékleti rekord.
Rekordmennyiségű, 19 millió hordónyi kőolajat szállítottak át hétfőn a Hormuzi-szoroson – írta Donald Trump amerikai elnök kedden közösségi oldalán.
Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.
Irán legfelsőbb közös katonai parancsnoksága szombaton bejelentette a Hormuzi-szoros újabb lezárását a hajóforgalom elől.
Összeütközött pénteken két vasúti szerelvény a dél-angliai Bedford városának közelében. A brit közlekedési rendőrség péntek esti beszámolója szerint a szerencsétlenségben egy ember életét vesztette, sokan megsérültek.
Egy oroszországi bíróság jogerősen 15 év börtönbüntetésre ítélt egy román állampolgárt Ukrajna javára folytatott kémkedés miatt.
Majmot akart csempészni Olaszországba autójában az a román férfi, aki ellen természetkárosítás miatt emeltek vádat – tájékoztatta a Zala Vármegyei Főügyészség helyettes szóvivője szerdán az MTI-t.
Hat, alig néhány hetes tacskót találtak a magyarországi pénzügyőrök egy kisbusz rejtett rekeszében. Az állatok chippel, oltással és útlevéllel sem rendelkeztek – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szerdán az MTI-vel.
Hamufelhőt ereszt ki magából az Etna több mint 3 ezer méteres magasságban, emiatt közepes készenlét lépett életbe Catania repülőterén hétfőn, egyelőre jelentősebb késések nélkül.
szóljon hozzá!