Fotó: Székelyhon Tv
Tompa Gábor, a Kolozsvári Állami Magyar Színház vezérigazgatója az elmúlt hetekben az Amerikai Egyesült Államokban kirobbant és gerjesztett etnikai feszültség kapcsán beszélt a teret nyert ideologikus diskurzusokról és a genderőrületről.
2020. július 27., 12:592020. július 27., 12:59
A rendező-tanoncok sokoldalú képzéséhez – tanuljanak bárhol a világon – elengedhetetlen az, hogy utazzanak, más kultúrákba is betekintést nyerjenek – véli Tompa Gábor, az Európai Színházi Unió elnöke, aki 13 évig volt a Kaliforniai Egyetem (San Diego) Színházi Tanszékén a Rendezői Program vezetője. A rendezőt Székely Blanka kérdezte a Székelyhon Tv Nézőpont című műsorának pénteki adásában.
– Milyen útravalót kaptak tőled a rendező-tanoncok Amerikában?
– Nagyon szeretek tanítani. Nagyszerű mestereim voltak, és én úgy képzelem el a művészoktatást, hogy a mester és tanítvány viszonynál jobb rendszer nincs. Úgy gondoltam, amikor az amerikai egyetemen a tananyagot összeállítottam, hogy ennek egy nagyon komoly, összetett programnak kell lennie, amiben a gyakorlat és az elmélet, a kulturális látóhatár kiszélesítésétől elkezdve az egészen személyes tapasztalatokig minden belefér, amit aztán a diák, ha tehetséges, akkor átszűr a maga egyéni világlátásán, a maga személyiségén, tudásán, tapasztalatán.
– Ezért is hívtad ide a diákjaidat többször is San Diegóból?
– Igen. Az amerikai diákjaim nagyon nyitottak, nagyon kíváncsiak voltak, az első nyolc évben egyedül válogattam őket, azért az nagy felelősség. Sok olyan volt közöttük, aki nagyon művelt volt, de egyáltalán nem utazott, és azokat mindig elhoztam, vagy elküldtem az Avignoni fesztiválra, Edinburghba, különböző európai fővárosokba. Volt nekik egy fajta ösztöndíjalapjuk is erre. Elhoztam őket az Interferenciák fesztiválra, Kolozsvárra. Alig van diákom, aki ne járt volna itt. Most sokukra vagyok nagyon büszke. 90 százalékuk rendszeresen komoly színházaknál rendez, tanári állásuk van, vagy igazgatók. Ami közrejátszott abban a döntésben, hogy nemrég részlegesen visszavonultam, ami az amerikai oktatást illeti – túl azon, hogy elég fárasztó ez a sok utazás, és az ember nem fiatalodik tőle –, az az a fajta diskurzus, ami egyre inkább eluralkodik az egyetemeken, a politikai korrektségnek a bolsevizmus felé való eltolása, amelyben fölfedeztem olyan diskurzusokat, amelyeket annak idején a Ceaușescu-rendszerben, a ’80-as években végighallgattunk itt a színházban, az ideológiai főpróbákon... Fontosnak tartom meghallgatni mindig a másik oldalt, aminek ugyanúgy lehetnek igazságai, de ma már nincsenek eszmecserék, nincsenek érdemi viták, nem a tárgyról beszélünk, csak szélsőséges reakciók vannak, egymás megbélyegzése, és nem az számít, hogy mit mondunk, hanem az, hogy ki mondja. Az ideologikus diskurzusok ártalmas diskurzusok, mert mindig hívekre és ellenségekre osztják a világot. Nincs köztes állapot, nincsenek személyek, nem tiszteljük a véleményt, hanem vagy velünk vagy, vagy ellenünk. Nincs más megoldás. És ez begyűrűzik Európába is eléggé erőteljesen.
– Mi a színháznak a dolga ezekben az időkben, amiket most élünk?
– A párbeszédet kellene a színháznak ösztönöznie. Ezt az igazi párbeszédet, az eszmecserét, a vitát. Nem kell egyetérteni, de el kell fogadni, hogy vannak más szempontok, és ha mind a kettő valamilyen módon az igazsághoz közelít különböző nézőpontokból, akkor tud az emberiség továbblépni, és akkor tudunk olyan társadalmat építeni, ahol különböző véleményekből és szemszögekből, de mégiscsak az egész világ, az egész társadalom jóléte felé mozdulunk el. Az emberi, a humanista megoldások felé. Mert én ezt tartom rendkívül fontosnak.
A Székelyhon Tv YouTube-csatornájára ezen a linken lehet feliratkozni.
A Charlie Kirk amerikai konzervatív influencer életét kioltó potenciális elkövetőről tett közzé fotókat a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI). Mint ismert, a 31 éves fiatalembert Orem városban, egy egyetemi eseményen lőtte le az elkövető.
Továbbra is keresik a Charlie Kirk elleni merénylet elkövetőjét, az előzőleg őrizetbe vett személyt elengedték a hatóságok Utah államban – közölte az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda igazgatója washingtoni idő szerint szerdán késő este.
Őrizetbe vette kedden a terrorizmus és szervezett bűnözés elleni ügyészség Alexandru Bălant, a Moldovai Köztársaság Hírszerző és Biztonsági Szolgálatának (SIS) volt igazgatóhelyettesét – tudta meg ügyészségi forrásokból az Agerpres.
Idén is korábban lesz a karácsony Venezuelában – jelentette be hétfőn Nicolas Maduro elnök, és elrendelte, hogy a világszerte decemberben tartandó szent ünnep Venezuelában október 1-jén kezdődjön.
Szüzet emelt ma oltárra az egyház, Bódi Mária Magdolna szűz és vértanú 24 éves sem volt, amikor életét áldozta a hitért és a tisztaságért – jelentette ki Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek szombaton Veszprémben.
Visszautasította Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Vlagyimir Putyin orosz államfő felvetését, hogy Moszkvában tárgyaljon vele a háború lezárásáról, ehelyett azt javasolta, hogy ő látogasson el Kijevbe.
Életének 76. évében meghalt Kásler Miklós Széchenyi-díjas egyetemi tanár, az emberi erőforrások volt minisztere, aki egész életében végig dolgozott, és tudását fejlesztette – közölte a magyar belügyminisztérium az MTI-vel pénteken.
Megválni készül mintegy 2000 alkalmazottjától a világszerte hozzávetőlegesen 23 ezer személyt foglalkoztató osztrák OMV olajvállalat, az OMV Petrom főrészvényese – értesült az ausztriai Kurier, amelyet a Reuters idézett pénteken.
A fellebbezési bíróság törvénytelennek mondta ki a Donald Trump elnök által április óta bevezetett vámok többségét pénteken, ezzel fenntartotta a kereskedelmi ügyekben eljáró szövetségi bíróság korábbi határozatát.
Bekérették a külügyminisztériumba pénteken Vladimir Lipaev bukaresti orosz nagykövetet Oroszország Ukrajna elleni legutóbbi támadásai miatt.
3 hozzászólás