Százéves örmény tragédia: a megbékélés rögös ösvényein

•  Fotó: MTI

Fotó: MTI

Az Oszmán Birodalom által előre eltervezett népirtásként tekintenek az örmények a száz évvel ezelőtti tragikus eseményekre. Bár az örmény genocídiumot Törökország nem hajlandó elismerni, az eseményekről megemlékezik. Hegedűs Tamással, magyarországi török szakértő segítségével jártuk körül az 1915-ben kezdődött tragikus történéseket.

2015. április 29., 09:052015. április 29., 09:05

2015. április 29., 09:062015. április 29., 09:06

Száz évvel ezelőtt, 1915. április 24-énkezdődött és 1917-ig tartottak azok a törökországi vérengzések, amelyek során mintegy 1,5 millió örményt gyilkoltak le. Az ügyben megfogalmazott örmény és török álláspontok azóta sem közelednek, mivel Törökország tagadja a népirtás vádját. Az évfordulót megelőzően, Európában elsőként Ferenc pápa szólalt meg: április 12-i homíliájában a „huszadik század első népirtásának” nevezte az örmény nép elleni atrocitásokat. A katolikus egyházfő hangsúlyozta: az örmény áldozatok között katolikusok és ortodoxok, püspökök, papok, szerzetesek, nők, férfiak, idősek, gyermekek és védtelen betegek is voltak. A katolikus egyházfő a 20. század másik két népirtásaként a nácizmust és a sztálinizmust nevezte meg. A misén a pápa kijelentette: „Emlékezni szükséges és kötelező. Ha nem létezik emlékezet, a múlt okozta seb nyitva marad és vérzik!”

A Vatikánnál akkreditált török nagykövetség szerint Ferenc pápának a Szent Péter-bazilikában elhangzott szavai elfogadhatatlanok, népirtásról beszélni rágalom, az örmény misén mondott pápai kijelentések „politikai célból meghamisítják a történelmet”. Törökország vissza is hívta szentszéki nagykövetét, Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter bejelentése szerint Ankara további lépéseket is mérlegel a Vatikánnal szemben. Andrea Riccardi történész, a Szent Egyed közösség vezetője ugyanakkor hangsúlyozta: Ferenc pápa nem Törökországgal szemben foglalt állást, mindössze arra akart emlékeztetni, hogy eljött a törökök és örmények közötti közeledés ideje, hiszen a két nép ma nem ugyanaz, mint 100 évvel ezelőtt volt.

A száz évvel ezelőtti események nemzetközi megítélése korántsem egységes. Lapunk Hegedűs Tamás volt országgyűlési képviselőt, Törökország jó ismerőjét, az Interparlamentáris Unió (IPU) Magyar–török Baráti Tagozatának 2010 és 2014 közötti elnökét kérdezte az örmény-török ellentétek gyökeréről.

A teljes írás az Erdélyi Napló április 30-án megjelenő 17. lapszámában olvasható.

szóljon hozzá! Hozzászólások

A rovat további cikkei

2026. augusztus 15., szombat

Milliárdos házaspár adományából avatták fel Európa legmagasabb Mária-szobrát – videóval

Óriási Mária-szobrot avattak fel a közép-lengyelországi Torun városához közeli Konotopie faluban. A lengyel milliárdos házaspár adományából megvalósult, 55,6 méter magas emlékmű Európa legnagyobb ilyen jellegű emlékművének számít.

Milliárdos házaspár adományából avatták fel Európa legmagasabb Mária-szobrát – videóval
Hirdetés
2026. augusztus 13., csütörtök

Energiaügyi előrejelzés: most még nőhet az olajár, de megbecsülték, mikorra rendeződhet a helyzet

Az USA energiaügyi hivatala jelentősen, hordónként átlagosan 86,81 dollárra emelte a Brent nyersolaj 2026-os világpiaci átlagárára vonatkozó előrejelzését a korábbi 82 dollárról a Hormuzi-szoroson keresztüli szállítások tartós fennakadása miatt.

Energiaügyi előrejelzés: most még nőhet az olajár, de megbecsülték, mikorra rendeződhet a helyzet
2026. augusztus 09., vasárnap

Nem csak nálunk van gond: történelmi mélyponton az Egyesült Államok legnagyobb víztározójának szintje

Történelmi mélypontra csökkent a Lake Mead, az Egyesült Államok legnagyobb víztározójának vízszintje szombaton – derül ki a vízügyi hatóságok adataiból.

Nem csak nálunk van gond: történelmi mélyponton az Egyesült Államok legnagyobb víztározójának szintje
2026. augusztus 08., szombat

A Tate-testvérek szabadlábra helyezését kérik ügyvédeik

Andrew és Tristan Tate influenszerek ügyvédei pénteken azt kérték egy amerikai bírótól, hogy óvadék ellenében helyezze szabadlábra ügyfeleiket a miami börtönből.

A Tate-testvérek szabadlábra helyezését kérik ügyvédeik
Hirdetés
2026. július 31., péntek

Migrációs válság Ceutában: több tízezer határsértő jutott be a spanyol városba Marokkó felől

Megerősítették a biztonsági intézkedéseket a ceutai határ mindkét oldalán péntekre virradó éjjel, miután Marokkó felől tömegesen, a hatóságok első becslései szerint mintegy 40 ezren jutottak be az észak-afrikai autonóm spanyol városba.

Migrációs válság Ceutában: több tízezer határsértő jutott be a spanyol városba Marokkó felől
2026. július 28., kedd

Szentségtörő üzenetek és vandalizmus a medjugorjei Mária-szobornál – térfigyelő rögzítette a gyújtogatást

Megrongálták a medjugorjei Mária-szobrot és felgyújtották a helyi Szent Jakab-templom szabadtéri oltárát néhány nappal a Mladifest nemzetközi katolikus ifjúsági találkozó kezdete előtt.

Szentségtörő üzenetek és vandalizmus a medjugorjei Mária-szobornál – térfigyelő rögzítette a gyújtogatást
2026. július 19., vasárnap

Őrizetbe vették a Romániában is súlyos bűncselekményekkel vádolt Tate testvéreket

Őrizetbe vették Miamiban a férfiak felsőbbrendűségét hirdető amerikai-brit influencert, Andrew Tate-et és testvérét, Tristant. Az intézkedésre az Egyesült Királyság kérésére került sor, amely nemi erőszak vádja miatt kezdeményezte a kiadatásukat.

Őrizetbe vették a Romániában is súlyos bűncselekményekkel vádolt Tate testvéreket
Hirdetés
2026. július 17., péntek

Mostantól börtönök őrzésére is használhatóak a nílusi krokodilok Izraelben

Izraelben a környezetvédelmi miniszter megszelídített vadállattá minősítette át a nílusi krokodilokat, hogy a természetvédelmi hatóságok tiltakozása ellenére börtönök őrzésére is alkalmazhassák őket – jelentette az izraeli média pénteken.

Mostantól börtönök őrzésére is használhatóak a nílusi krokodilok Izraelben
2026. július 15., szerda

Zelenszkij: Ukrajna évi 10 millióról 20 millióra tervezi emelni dróngyártási kapacitását

Ukrajna jelenleg évente 10 millió drónt gyárt, és ezt a mennyiséget 20 millióra tervezi növelni – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden Kijevben, az ukrán államiság napja alkalmából rendezett ünnepségen.

Zelenszkij: Ukrajna évi 10 millióról 20 millióra tervezi emelni dróngyártási kapacitását
2026. július 15., szerda

Lemond parlamenti mandátumáról Szijjártó Péter, a BYD-hoz megy dolgozni

Lemond parlamenti mandátumáról Szijjártó Péter, és a BYD-nél vállal munkát. Ezt a fideszes képviselő közölte Facebook-oldalán szerdán.

Lemond parlamenti mandátumáról Szijjártó Péter, a BYD-hoz megy dolgozni
Hirdetés