Lesz érvényességi küszöb a Traian Băsescu román államfő leváltásáról szóló népszavazáson – erősítette meg hétfőn Victor Ponta miniszterelnök.
2012. július 16., 16:382012. július 16., 16:38
Ponta a Gandul.info hírportálnak adott interjújában kifejtette, hogy tiszteletben tartják a alkotmánybíróság erre vonatkozó döntését, amely korábban kimondta: az elnök leváltásáról szóló népszavazás csak akkor lehet érvényes, ha a választói névjegyzékben szereplők fele plusz egy fő megjelenik az urnák előtt.
Ez azt jelenti, hogy több mint 9 millió állampolgárnak kell élnie szavazati jogával ahhoz, hogy érvényes legyen a július 29-i népszavazás. A román parlament a héten ülésezik, hogy módosítsa a népszavazási törvényt az alkotmánybírósági döntés szellemének megfelelően.
„Kormányfőként nagyon világos az álláspontom: gyakorlatba ültetjük az alkotmánybíróság valamennyi döntését annak ellenére, hogy a népszavazás érvényességére vonatkozó határozat nehezen ellenőrizhető következményekkel járhat” – mondta Ponta. Hozzátette: meggyőződése, hogy több mint kilencmillió állampolgár megjelenik az urnák előtt, és többségük az államfő leváltása mellett fog szavazni, de nem lehet kizárni azt sem, hogy csak nyolc millió ember vesz részt a népszavazáson, valamennyien Băsescu leváltása mellett szavaznak, és ennek ellenére az államfő visszatérhet hivatalába, mert nem teljesült az érvényességi küszöb. Ponta szerint Băsescu ebben az esetben elveszíti legitimitását, így elhúzódó politikai válságra lehet majd számítani.
A baloldali Ponta-kormány július első hetében kezdeményezte a jobboldali államfő felfüggesztését, amelyet a parlament megszavazott. Ezt követően kellett kiírni a leváltásáról szóló népszavazást. A Ponta-kormányt élesen bírálták az Európai Unió vezetői, hiszen a felfüggesztési folyamat ideje alatt módosították a népszavazási törvényt, így eltörölték például a referendum érvényességi küszöbét.
A kormányfő a múlt héten Brüsszelben tárgyalt az unió vezetőivel, többek között Martin Schulzcal, az Európai Parlament elnökével. Utóbbival folytatott megbeszélését követően Ponta kijelentette: tiszteletben tartják az alkotmánybíróságnak a népszavazás érvényességi küszöbére vonatkozó döntését.
Ponta kijelentését követően a kormányszó Szociálliberális Szövetség (USL) több politikusa felvetette, hogy két napig kellene tartania a referendumnak. Bukaresti elemzők szerint így nőne az esélye annak, hogy teljesüljön az érvényességhez szükséges 50 százalék plusz egy fős részvételi arány.
Börtönbüntetésre ítéltek pénteken Nagy-Britanniában két romániai férfit, amiért megkéseltek Londonban egy perzsa nyelvű hírcsatornának dolgozó iráni újságírót.
Az ukrán fél közölte Bukaresttel, hogy a konstancai kikötőben június 5-én történt incidens egy elszigetelt eset volt, amelyet nagy valószínűséggel az orosz elektronikai hadviselés okozott – tájékoztatott pénteken a védelmi minisztérium.
A bogár akár tömeges kőrispusztulást is okozhat, ezért fokozott ellenőrzést rendeltek el Magyarországon.
Július 1-jétől érvényesek az új uniós vámszabályok: az EU-n kívüli webáruházból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után 3 eurós vámot kell fizetni.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Hőhullám sújtja Európát, szerdán megdőlt a júniusi hőségrekord Nagy-Britanniában. Az elmúlt napokban Spanyolországban is megdőlt a júniusi átlaghőmérsékleti rekord.
Rekordmennyiségű, 19 millió hordónyi kőolajat szállítottak át hétfőn a Hormuzi-szoroson – írta Donald Trump amerikai elnök kedden közösségi oldalán.
Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.
Irán legfelsőbb közös katonai parancsnoksága szombaton bejelentette a Hormuzi-szoros újabb lezárását a hajóforgalom elől.
Összeütközött pénteken két vasúti szerelvény a dél-angliai Bedford városának közelében. A brit közlekedési rendőrség péntek esti beszámolója szerint a szerencsétlenségben egy ember életét vesztette, sokan megsérültek.
szóljon hozzá!