
Moszkva nem tűzött ki időpontot a tiraszpoli vezetés azon kérelmének megvizsgálására, hogy a szakadár moldovai tartomány, Transznisztria csatlakozhasson az Orosz Föderációhoz – adta hírül csütörtökön az ITAR-TASSZ hírügynökség.
2014. április 17., 19:152014. április 17., 19:15
Dmitrij Peszkov, Vlagyimir Putyin orosz elnök szóvivője elmondta: nem tudni mikor elemzik ki a kérelmet, és közölte: ő maga azt sem tudja, milyen úton érkezett meg a kérés Moszkvába.
Vlagyimir Csizsov, Oroszország európai uniós nagykövete ugyanakkor a CNN-nek leszögezte: Oroszország sem Transznisztriát, sem ma világ más régióját nem akarja elcsatolni. Vlagyimir Putyin egyébként csütörtökön felszólította Moldovát és Ukrajnát: oldják fel a Transznisztriával szembeni blokádot, és úgy vélte: a transznisztriaiaknak maguknak kel a jövőjükről dönteniük.
Mint arról beszámoltunk, a terület nevében, amelynek 1990-ben kikiáltott függetlenségét egyetlen állam sem ismeri el, a tiraszpoli parlament a népek önrendelkezési jogára hivatkozva szerdán kérte hivatalosan Moszkvától a függetlenség elismerését, majd a tartomány Oroszországhoz való csatlakozásának jóváhagyását.
Moldova és Románia azonnal elítélte a Dnyeszteren túli szakadár terület parlamentjének döntését. A román külügyminisztérium szerdai közleményében kifejtette: támogatja a Moldovai Köztársaság álláspontját, amely szerint ez a döntés semmibe veszi a Dnyeszter-melléki konfliktus rendezésére irányuló folyamatot és Moldova területi épségét.
A közlemény szerint Titus Corlățean szerdán egyeztetett Natalia Gherman moldáv külügyminiszterrel a szükséges lépések összehangolásáról, és Didier Burkhalterrel, az EBESZ soros elnökével. Corlățean a nemzetközi szervezet gyors közbelépését kérte.
Traian Băsescu román államfő az Unimedia.info román nyelvű moldovai portálnak adott interjúban kijelentette, hogy Románia végig támogatni fogja Moldova területi épségének megőrzését. Băsescu csütörtökön közleményt adott ki, amelyben felszólította Oroszországot: ne destabilizálja a térséget. Jevgenyij Sevcsuk, a szakadár Transzniszria elnöke ugyanakkor azt mondta: az Európai Uniónak el kell ismernie a terület függetlenségét, ha békét és stabilitást akar a térségben.
Az ukrán fél közölte Bukaresttel, hogy a konstancai kikötőben június 5-én történt incidens egy elszigetelt eset volt, amelyet nagy valószínűséggel az orosz elektronikai hadviselés okozott – tájékoztatott pénteken a védelmi minisztérium.
A bogár akár tömeges kőrispusztulást is okozhat, ezért fokozott ellenőrzést rendeltek el Magyarországon.
Július 1-jétől érvényesek az új uniós vámszabályok: az EU-n kívüli webáruházból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után 3 eurós vámot kell fizetni.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Hőhullám sújtja Európát, szerdán megdőlt a júniusi hőségrekord Nagy-Britanniában. Az elmúlt napokban Spanyolországban is megdőlt a júniusi átlaghőmérsékleti rekord.
Rekordmennyiségű, 19 millió hordónyi kőolajat szállítottak át hétfőn a Hormuzi-szoroson – írta Donald Trump amerikai elnök kedden közösségi oldalán.
Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.
Irán legfelsőbb közös katonai parancsnoksága szombaton bejelentette a Hormuzi-szoros újabb lezárását a hajóforgalom elől.
Összeütközött pénteken két vasúti szerelvény a dél-angliai Bedford városának közelében. A brit közlekedési rendőrség péntek esti beszámolója szerint a szerencsétlenségben egy ember életét vesztette, sokan megsérültek.
Egy oroszországi bíróság jogerősen 15 év börtönbüntetésre ítélt egy román állampolgárt Ukrajna javára folytatott kémkedés miatt.
szóljon hozzá!