Egy kelet-líbiai tábornok csapatai készen állnak a tripoli felkelők megsegítésére, több Kadhafi-ellenes milícia is a fővárosba indulna Bengáziból. Ennek ellenére a diktátor megismételte, hogy Líbiában marad, egyben bírálta a bankszámláinak befagyasztását elrendelő ENSZ Biztonsági Tanácsát. Mindeközben újabb tüntetések robbantak ki Tunéziában, melynek hatására lemondott a miniszterelnök, Ománban a szultán reformokkal próbálja megelőzni a komolyabb forrongásokat.
2011. február 28., 17:082011. február 28., 17:08
2011. március 04., 13:142011. március 04., 13:14
Bengház már több mint egy hete a felkelők és az átállt katonák kezén van
Komolyabb összecsapások nélkül telt a vasárnap Líbiában, de a nyugati országrészben egyre több város kerül a felkelők kezére, Moamer el-Kadhafi pedig egyre inkább beszorul Tripoliba – írja az Index.hu.
Egy Kadhafi-ellenes tábornok bejelentette Bengáziban, katonái készen állnak arra, hogy hétfőn segítsenek a Tripoliban harcoló felkelőknek, amennyiben erre kérik őket, de az átállt biztonsági erőkön kívül számos kormányellenes fiatalokból szerveződött milícia is csatlakozna a fővárosért folyó harcokhoz, többen állítólag már el is indultak. Közeledhet tehát a fővárosért folyó végső összecsapás, habár akár hetekbe is telhet, amíg egyes csapatok megérkeznek, hiszen Bengázi 1600 kilométerre van Tripolitól, hatékonyan csak repülővel lehet szállítani csapatokat.
Kelet-Líbiát már egy héttel ezelőtt elvesztette a rezsim, az Egyesült Államok bejelentette, hogy már keresi a kapcsolatokat a keleti országrészt jelenleg ténylegesen irányító ellenzéki csoportokkal. Bengáziban felállt a volt belügyminiszter által vezetett átmeneti kormány, amely a terveik szerint előkészítené a három hónap múlva tervezett választásokat.
Kadhafi egy szerb tévének adott interjújában ugyanakkor még mindig azt állította, hogy Líbiában marad, a líbiai nép őt támogatja, a tüntetésekért pedig külföldi hatalmak és az al-Kaida a felelős. Úgy tűnik, hogy Kadhafi próbálja maga mellé állítani elsősorban a fővárosiakat, bejelentették, hogy minden család 500 dinárt (körülbelül 80 ezer forint) kap segítségként a nehéz helyzetben.
Kadhafi az interjúban elítélte az ENSZ Biztonsági Tanácsát, amely szerinte médiajelentések alapján hozott szankciókat, ráadásul szerinte a világszervezetnek nincs joga beleavatkozni más országok belügyeibe, kivéve, ha az adott ország egy másik országot támad meg. Az ENSZ szombat éjjel utazási korlátozásokat vezetett be Kadhafi és közvetlen környezete ellen, döntött bankszámláink befagyasztásáról is – ennek Nagy-Britannia már eleget is tett-, emellett a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elé terjeszti a tüntetők elleni erőszakot. Kadhafi és fiai diplomáciai védettségét is felfüggesztették.
Ismét feszült a helyzet Tunéziában
Több mint egy hónappal Ben Ali bukása után egyre feszültebb a helyzet Tunéziában, tüntetők követelték a lemondott elnök hívének tartott miniszterelnök lemondását. Több százan csaptak össze a fővárosban a rendőrökkel, három tüntető meghalt. A tüntetések hatására Mohamed Gannúsi benyújtotta lemondását, utódja Bedzsi Kaid esz-Szebszi korábbi államminiszter lett.
Vasárnap folytatódtak a tüntetések a felkelési hullámból korábban kimaradó Ománban, a rendőrök könnygázzal oszlatták a köveket dobáló tüntetőket Sohar városban, két demonstráló meghalt az összecsapásokban. A szombaton indult tiltakozásokra reagálva az ománi szultán elrendelte, hogy ötvenezer munkanélküli állampolgár kapjon munkát, emellett havi 390 dolláros juttatást ígért a munkanélkülieknek. Egy olyan bizottságot is létrehoztak, amelyik megvizsgálja majd, hogyan lehetne bővíteni a parlament hatáskörét.
Az USA energiaügyi hivatala jelentősen, hordónként átlagosan 86,81 dollárra emelte a Brent nyersolaj 2026-os világpiaci átlagárára vonatkozó előrejelzését a korábbi 82 dollárról a Hormuzi-szoroson keresztüli szállítások tartós fennakadása miatt.
Történelmi mélypontra csökkent a Lake Mead, az Egyesült Államok legnagyobb víztározójának vízszintje szombaton – derül ki a vízügyi hatóságok adataiból.
Andrew és Tristan Tate influenszerek ügyvédei pénteken azt kérték egy amerikai bírótól, hogy óvadék ellenében helyezze szabadlábra ügyfeleiket a miami börtönből.
Megerősítették a biztonsági intézkedéseket a ceutai határ mindkét oldalán péntekre virradó éjjel, miután Marokkó felől tömegesen, a hatóságok első becslései szerint mintegy 40 ezren jutottak be az észak-afrikai autonóm spanyol városba.
Megrongálták a medjugorjei Mária-szobrot és felgyújtották a helyi Szent Jakab-templom szabadtéri oltárát néhány nappal a Mladifest nemzetközi katolikus ifjúsági találkozó kezdete előtt.
Őrizetbe vették Miamiban a férfiak felsőbbrendűségét hirdető amerikai-brit influencert, Andrew Tate-et és testvérét, Tristant. Az intézkedésre az Egyesült Királyság kérésére került sor, amely nemi erőszak vádja miatt kezdeményezte a kiadatásukat.
Izraelben a környezetvédelmi miniszter megszelídített vadállattá minősítette át a nílusi krokodilokat, hogy a természetvédelmi hatóságok tiltakozása ellenére börtönök őrzésére is alkalmazhassák őket – jelentette az izraeli média pénteken.
Ukrajna jelenleg évente 10 millió drónt gyárt, és ezt a mennyiséget 20 millióra tervezi növelni – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden Kijevben, az ukrán államiság napja alkalmából rendezett ünnepségen.
Lemond parlamenti mandátumáról Szijjártó Péter, és a BYD-nél vállal munkát. Ezt a fideszes képviselő közölte Facebook-oldalán szerdán.
Egy román állampolgár életét vesztette, egy másik pedig súlyosan megsérült a kedden egy brüsszeli toronyházban keletkezett tűzben – közölte szerdán a román külügyminisztérium.
szóljon hozzá!