Ezután teljes mértékben megtéríti az állam az ötven kilométeres távon belül ingázó diákok utazási költségeit. Így próbálják meg csökkenteni az oktatási rendszerből lemorzsolódó tanulók számát. Eddig az utazás árának nagyobb részét a diák családjának kellett állnia.
2016. október 17., 18:092016. október 17., 18:09
2016. október 17., 18:492016. október 17., 18:49
„Országos szinten átlagban 18 kilométeres távon ingáznak a diákok. Egy havi autóbuszbérlet ára erre a távolságra hozzávetőlegesen 150 lej. Ebből az összegből ez idáig 56 lejt kapott vissza a diák, így csaknem 100 lejt a családi költségvetésből kellett biztosítani ahhoz, hogy iskolába járhasson” – mondta el Liviu Iolu kormányszóvivő az Agerpres hírügynökségnek.
A 2015–2016-os tanévben több mint 125 ezer ingázó volt országszerte. A 15–19 éves diákok több mint fele él vidéken, a középiskolák pedig általában városban vannak, így sokan választják az ingázást, főként, akiknek nincs lehetőségük bentlakásba vagy albérletbe költözni. A sürgősségi kormányrendelet alapján a közszállítással foglalkozó vállalatok kötelesek lesznek bérleteket kiadni az ingázó tanulóknak, amelyeket teljes mértékben visszafizet a vállalatnak az állam.
A költségtérítés kereteit is kormányrendelet szabályozza majd, ugyanis olyan nagy különbségek vannak a közszállító vállalatok árai között, hogy ugyanarra a távolságra a minimális jegyár akár tizenháromszorosát is elkérhetik a közszállító vállalatok.
Az iskolaelhagyások száma is indokolta a döntést, ugyanis egy nemrég készült felmérés szerint Románia az elsők között van az iskolaelhagyások számát illetően az Európai Unióban. Aggasztó ez a szám Maros megyében is. Összesen 283 diák morzsolódott le a rendszerből az elmúlt tanévben, legtöbben közülük valamelyik vidéki elemi osztályból maradt ki.
A 2010-ben életbe lépett kormányrendelet sem érte el a kívánt hatást, amely szerint megvonhatják a a családtól a szociális juttatást, ha három hónap alatt tíz napnál többet hiányzik igazolatlanul a tanuló. Az utazási költségek visszafizetéséről szóló rendeletet a diákszervezetek képviselőinek, a Mentsük meg a gyerekeket szervezet, illetve az oktatási szakszervezetek kezdeményezésének köszönhetik a diákok – derül ki az oktatási minisztérium közleményéből.
Két román állampolgár is érintett a Koppenhága közelében csütörtök reggel történt vonatbalesetben, mindketten jól vannak – közölte csütörtök este a külügyminiszter.
Csütörtökön hajnalban újraindult a kőolajszállítás a Barátság vezetéken, és csaknem három hónapnyi szünet után megérkezett az első orosz kőolajszállítmány Szlovákiába – jelentette be Denisa Saková szlovák gazdasági miniszter közösségimédia-profilján.
Hazavitték Magyarországra a Mexikóban elfogott magyar drogbárót, aki már meg is kezdte börtönbüntetését – közölte a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) szerdán a Police.hu oldalon.
Friss jogosítvány a zsebben, de a valódi vezetési rutin még sehol? Nem vagy ezzel egyedül. Pont erre a helyzetre érkezik hamarosan a Megtanítalak vezetni című videós sorozatunk.
Teljes körű újranyitását kérte a Hormuzi-szorosnak a Perzsa-öböl hajózhatóságának biztosításáról Párizsban pénteken csúcstalálkozót tartott csaknem ötven – magát semlegesnek nevező – ország vezetője.
Irán megnyitja a Hormuzi-szorost – közölte Donald Trump amerikai elnök pénteken.
Szlovákia mindaddig nem hagyja jóvá az Európai Unió legújabb, immár 20. szankciós csomagját Oroszországgal szemben, amíg Ukrajna nem üzemeli be újra a Barátság kőolajvezetéket – jelentette ki kérdésre válaszolva Juraj Blanár szlovák külügyminiszter.
Donald Trump amerikai elnök kéthetes tűzszünetet jelentett be Iránnal kedd este. Erre az időszakra az Egyesült Államok felfüggeszti a bombatámadásokat, míg Irán megnyitja a Hormuzi-szorost.
Orbán Viktor élenjárt az energiabiztonság és az energiafüggetlenség terén – jelentette ki kedden budapesti látogatásán J.D. Vance amerikai alelnök a Karmelita kolostorban Orbán Viktor miniszterelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján.
Nyolcvanhat éves korában meghalt Chuck Norris harcművészeti bajnok, ikonikus akciófilm-sztár.
szóljon hozzá!