Jeszenszky Géza: át kell lépni a Nyugat ingerküszöbét

•  Fotó: Pál Árpád

Fotó: Pál Árpád

Az Antall-kormány által a külhoni magyar kisebbségek jogvédelmében kötött szerződésekről és több más téma mellett az erdélyi magyarok önrendelkezési jogairól is beszélgetett Jeszenszky Géza történésszel, volt magyar külügyminiszterrel Lőrincz György író szombat délután a székelyudvarhelyi városháza Szent István Termében. A beszélgetés témái a történész, politikus Kísérlet a trianoni trauma orvoslására című könyvének részeit képezik. Jeszenszki Géza vasárnap Csíkszeredában is bemutatta könyvét.

Dósa Ildikó

2016. október 10., 13:362016. október 10., 13:36

2016. október 10., 13:392016. október 10., 13:39

Jeszenszky Géza volt az első magyar külügyminiszter, aki Székelyudvarhelyen járt – mondta felvezetőjében Lőrincz György. „Ebben a teremben először 1993-ban voltam, és nem az udvariasság mondatja velem, hogy ez a székelyudvarhelyi látogatás politikusi pályafutásom egyik legemlékezetesebb pontja” – jelentette ki Jeszenszky Géza.

„Amikor Románia Európa Tanácsba való felvétele kilátásba került, úgy láttam, Romániát talán rá lehet fordítani egy európai politikára. Ennek keretében egyik feltételünk volt, hogy ne csak Bukarestbe, hanem Románia magyarlakta vidékeire is elmenjek. Így került sor egy nagyon emlékezetes székelyföldi körútra, melynek talán egyik legszebb pontja volt Udvarhely. Azért is, mert mint mindig, akkor is csúszott a program, és talán volt benne szándékosság is, hogy a hivatalos ebéd előtt megbeszélt találkozást a városi polgárokkal lekéssem, ezért feleségem javaslatára az ebédidőt beszélgetésre cseréltük. Meglepődtem, milyen nagy tömeg fogadott, akkori spontán beszédem megvan a könyvem függelékében mint egyedüli lírai rész” – fogalmazott Jeszenszky Géza.

Megoldás lehet a katalán minta

Az erdélyi magyaroknak követniük kellene a katalán példát, ők ugyanis úgy vívtak ki minden választás után egyre többet, hogy a mindenkori többség nem tudta őket nélkülözni a madridi parlamentben, a Cortesben. Ezért hol a szocialistákkal, hol pedig a néppárttal léptek koalícióra, így mindig többet és többet tudtak kipréselni a spanyol többségből – magyarázta a történész. 

„Illúzió volt-e az, hogy 1989 karácsonyán és az azt követő hetekben azt gondoltuk, bekövetkezett a csoda, nemcsak hogy a kommunista dominó összedőlt, hanem a románok is rájöttek, a magyarokban nem ellenséget kell látni, hanem azt, aki a nyomorúságukban rokonszenvezett velük. Hogy nem hadsereggel jöttek, amivel Ceaușescu riogatta az embereket, hanem magyarországi konvojok hozták az élelmiszert, gyógyszert, ruhaneműt. Azt hittük, hogy a két nép közös tábort alkot, és ennek előfeltételeként arra gondoltunk, hogy a románok majd készségesen megadják a magyar kisebbségi jogokat: lesz magyar egyetem, önálló oktatási rendszer, magyar nyelvhasználat minden szinten, és önkormányzatiság – ezeket Ion Iliescu és Petre Roman írásba adta. (...) Amikor 1990-ben odatettem Neagu külügyi államtitkár elé egy korábban magyarok és románok által aláírt közös nyilatkozatot, ami teljes összhangban volt a nemzeti kisebbségek jogaival, az általánosan vallott európai elvekkel, eltaszította azzal, hogy ezt a papírrongyot nem hajlandó megnézni, és azt hazaárulók írták, amit Románia soha nem fog megvalósítani. A 90-es évek elején azt lehetett hinni, hogy ha Magyarország szomszédai érdemben nem hajlandók követni a nyugati normát, majd rákényszeríti őket a nyugat-európai közösség, erről kötelező konvenciók fognak születni. Azonban a történelem soha nem egy fix pályán halad, nem determinált” – mondta a korábbi, meghiúsult elképzelésekről.

Határmódosítás vagy önrendelkezés

Bár voltak, akik akkoriban azt állították, lett volna lehetőség a magyar–román határ módosítására, ez nem így van – jelentette ki Jeszenszky. A magyar nemzet és a magyar állam határai nem esnek egybe. Egyes belső határokból nemzetközi határ lett, azonban a világ fél a precedens értékű határmódosításoktól, például azt sem engedte, hogy a horvátok és szerbek kiegyezzenek egymással, annak ellenére, hogy a helsinki záróokmány tartalmazza ennek lehetőségét. Akár \'90-ben, akár ma, ha népszavazást rendelnének el a határmódosításról, hogy szavazna Nagyvárad vagy Arad lakossága? – tette fel a kérdést a történész, meg is válaszolva azt: 1945 óta oly mértékben megváltoztak az etnikai viszonyok, hogy a határmódosítás lehetősége fel sem merül.

Európában akkor lesz stabilitás, ha a nemzeti kisebbségek megkapják jogaikat, amelyek megilletik őket – véli Jeszenszky. Lőrincz György kérdésére reagálva hozzátette, hogy semmi nem szól az autonómiának is nevezhető területi önigazgatás, önkormányzat ellen. Azonban ehhez szükséges a román kormány, a román többség beleegyezése, ami most nagyon távolinak tűnik, de semmi sem lehetetlen, hiszen demokratikus eszközök erre is vannak. Az autonómiát nagyban segítené, ha sikerülne megnyerni a világ rokonszenvét, átlépni a Nyugat ingerküszöbét – véli az egykori magyar külügyminiszter.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 10., szombat

A Déli-sarkot is elérte a petrozsényi hegymászó

Adrian Ahrițculesei január 9-én elérte a Déli-sarkot, és ezzel beírta magát a történelembe: ő az első román állampolgár, akinek sikerült elérnie az Antarktisz mindhárom fontos pontját – jelentette be a hegymászó menedzsere, Ștefan Adrian Jurca.

A Déli-sarkot is elérte a petrozsényi hegymászó
Hirdetés
2026. január 04., vasárnap

Budapesten hajtott végre kényszerleszállást egy Kolozsvárra tartó repülőjárat

Madárral ütközött, emiatt megszakította útját a Lufthansa Münchenből Kolozsvárra tartó járata Budapesten vasárnap kora délután – közölte a Budapest Airport vállalati kommunikációs és kormányzati kapcsolatok vezérigazgató-helyettese az MTI-vel.

Budapesten hajtott végre kényszerleszállást egy Kolozsvárra tartó repülőjárat
2026. január 04., vasárnap

Legalább negyven ember halt meg a venezuelai elnök elfogása közben

Legalább 40 ember vesztette életét szombaton, az Egyesült Államok venezuelai műveletében, amelynek során elfogták Nicolás Maduro elnököt – írja a New York Times egy venezuelai tisztviselőre hivatkozva.

Legalább negyven ember halt meg a venezuelai elnök elfogása közben
2026. január 04., vasárnap

Román áldozata is van a svájci üdülőtelepen történt szilveszteri tűzvésznek

Egy román állampolgár is van a svájci Crans-Montana üdülőtelepen szilveszter éjszakáján történt tűzeset halálos áldozatai között – tájékoztatott vasárnap a külügyminisztérium.

Román áldozata is van a svájci üdülőtelepen történt szilveszteri tűzvésznek
Hirdetés
2026. január 03., szombat

Trump: az Egyesült Államok átveszi Venezuela irányítását

Az Egyesült Államok átmenetileg átveszi Venezuela irányítását, amíg nem sikerül „biztonságos, megfelelő és megfontolt” politikai átmenetet végrehajtani az országban – jelentette be Donald Trump amerikai elnök szombaton a Fehér Házban sajtótájékoztatón.

Trump: az Egyesült Államok átveszi Venezuela irányítását
2026. január 03., szombat

Bíróság elé állítják Nicolás Madurót és feleségét az Egyesült Államokban

Az Egyesült Államokban állítják bíróság elé Nicolás Maduro venezuelai elnököt és feleségét, akik ellen New Yorkban emeltek vádat – közölte Pam Bondi amerikai igazságügyi miniszter szombaton a közösségi médiában.

Bíróság elé állítják Nicolás Madurót és feleségét az Egyesült Államokban
2026. január 03., szombat

Donald Trump: sikeres amerikai támadásban elfogták a venezuelai elnököt

Az Amerikai Egyesült Államok sikeresen végrehajtott egy nagyszabású támadást Venezuela és vezetője, Nicolás Maduro elnök ellen, akit feleségével együtt elfogtak és repülővel elszállítottak az országból.

Donald Trump: sikeres amerikai támadásban elfogták a venezuelai elnököt
Hirdetés
2026. január 02., péntek

Román állampolgár is eltűnt a svájci üdülőhelyen történt tragikus szilveszteri tűzvészben

A berni román nagykövetség felvette a kapcsolatot egy román állampolgár családjával, akit eltűntnek nyilvánítottak a svájci Crans-Montana üdülőhelyen történt tragikus szilveszteri tűzeset nyomán.

Román állampolgár is eltűnt a svájci üdülőhelyen történt tragikus szilveszteri tűzvészben
2025. december 30., kedd

90 ezer EU-n kívüli vendégmunkás kaphat munkavállalási engedélyt Romániában 2026-ban

A kormány 2026-ban 90 ezer EU-n kívüli vendégmunkás számára teszi lehetővé a romániai munkavállalást – számolt be a Bolojan-kabinet keddi ülése után a munkaügyi minisztérium.

90 ezer EU-n kívüli vendégmunkás kaphat munkavállalási engedélyt Romániában 2026-ban
2025. december 30., kedd

Lavina sodort el egy magyar házaspárt Dél-Tirolban, a férj meghalt

Lavina sodort el hétfőn egy magyar házaspárt az olaszországi Trentino-Alto Adige (Dél-Tirol) megye Aurina-völgyében, a férj meghalt, felesége viszont sértetlen maradt.

Lavina sodort el egy magyar házaspárt Dél-Tirolban, a férj meghalt
Hirdetés