A lakosság és a cégek által fizetett villanyszámla közel háromnegyedét az állam és a szolgáltatók által behajtott adók, illetékek és szállítási költségek teszik ki.
2014. november 12., 18:432014. november 12., 18:43
2014. november 13., 09:262014. november 13., 09:26
Noha az Európai Unión belül Romániában a legolcsóbb az elektromos energia előállítása, fogyasztói ár tekintetében „előkelő” helyet foglal el az ország, holott az alacsony árak rendkívül nagy előnyt jelenthetnének a külföldi beruházók számára.
A villanyáram a tagországok közül Bulgáriában kerül a legkevesebbe: noha az előállítási költségek jóval magasabbak, mint Romániában, a szomszédos ország azonban csak feleannyi illetéket ró ki a fogyasztókra.
A Curs de Guvernare hírportál elemzése szerint Romániában minden 12 eurócentből – amit a villanyáramra költünk – 4 eurócentbe kerül az elhasznált elektromos áram, további 4 eurócentbe kerülnek az adók és illetékek, a szolgáltatónak pedig 4 eurócentet fizetünk a szállításért. A lakosok és cégek által befizetett szállítási költségen egyébként a magánszolgáltatók és az állami Transelectrica vállalat osztozik.
Ez az infrastrukturális költség egyébként Svédországban és Finnországban is alacsonyabb, mint Romániában, ez pedig főként a nagyvállalatoknak és gyáraknak kedvez. A villanyáram árából az állam is kiveszi a részét: ha leszámítjuk az általános forgalmi adót (áfa/TVA), a központi költségvetésbe befizetett összeg akkor is eléri a számla 30 százalékát – ez az érték Bulgáriában mindössze 17 százalék.
A tavalyi év második felében az EU-n belül Romániában nőtt legnagyobb mértékben a villamos energia ára, a drágítás mértékét pedig nem indokolták a pici feltételek, hiszen a fogyasztás nem esett vissza. A kormánynak a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött megállapodása nyomán létrejött liberalizációs naptár szerint egyébként a háztartási fogyasztók számára 2018 végéig kell megvalósítani az elektromos áram liberalizációját. Az ipari fogyasztók esetében a határidő ez év vége, azonban lehetőség van ennek meghosszabbítására 2015 végéig.
A nemzetközi határokat nem szabad erőszakkal megváltoztatni, saját területére vonatkozó döntéseket csak Ukrajna hozhat – jelentették ki nyilatkozatban európai vezetők az Alaszkában szombat hajnalban befejeződött amerikai-orosz csúcstalálkozót követően.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétfőn Washingtonba utazik, ahol a tervek szerint tárgyalásokat folytat Donald Trump amerikai elnökkel. A látogatást Zelenszkij a Telegramon jelentette be, az amerikai elnökkel való telefonos egyeztetése után.
Sikerült igazán jó előrelépést elérni – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök orosz hivatali partnerével, Vlagyimir Putyinnal az ukrajnai rendezésről Alaszkában tartott csúcstalálkozóját követően rendezett közös sajtótájékoztatójukon.
Megérkezett pénteken Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök az ukrajnai háború rendezését szolgáló amerikai-orosz csúcstalálkozó helyszínére, az alaszkai Anchorage-be.
Nicușor Dan „viszonylag pesszimista” az ukrajnai háborúról szóló orosz-amerikai csúcstalálkozó kimenetelével kapcsolatban.
Az ukrajnai válság rendezése lesz Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump amerikai elnök pénteken esedékes tárgyalásainak központi témája Alaszkában – jelentette ki Jurij Usakov, az orosz államfő külpolitikai tanácsadója újságíróknak Moszkvában.
Nicușor Dan, Románia elnöke kedden bejelentette, hogy telefonon egyeztetett Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, akinek elmondta, hogy „átfogó és tartós békére van szükség Ukrajnában”.
Donald Trump szövetségi ellenőrzés alá vonja Washington rendőrségének irányítását, és a Nemzeti Gárda egységeit vezényli a fővárosba a közbiztonság helyreállításának érdekben – az amerikai elnök ezt hétfőn rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be.
Meghalt hétfőn egy római kórházban egy Olaszországban nyaraló házaspár négyéves kisfia, aki múlt szerdán hősokkot kapott Szardínián – számolt be az ANSA hírügynökség.
Szombaton magánlátogatáson tartózkodott a Moldovai Köztársaságban Nicușor Dan román államfő, aki Maia Sandu moldovai elnökkel a Farkasok Fesztiválon vett részt az Orheiul Vechi kulturális-természeti rezervátumban.
szóljon hozzá!