
Jövőben többször is urnákhoz hívják a romániai választókat
Fotó: Pinti Attila
A romániai választók alig több mint fele (50,1 százaléka) biztosra ígéri részvételét a jövő évi parlamenti voksoláson, és közülük a legtöbben a jelenlegi kormánypártokra szavaznának – derült ki a News.ro hírportál által megrendelt, csütörtökön ismertetett friss felmérésből.
2023. szeptember 28., 17:092023. szeptember 28., 17:09
2023. szeptember 28., 17:102023. szeptember 28., 17:10
Az INSCOP közvélemény-kutató által szeptember 15-22. között telefonos módszerrel végzett felmérés válaszadóinak 23,7 százaléka ugyanakkor azt állította: biztos nem megy el szavazni.
Mindkét kormánypárt javított egy-két százalékpontot az INSCOP által augusztusban mért népszerűségükhöz képest.
A harmadik helyen áll 19,7 százalékkal a többi parlamenti párt által szélsőségesnek tartott Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR), amelyet immár két éve a PNL-lel nagyságrendileg azonos politikai erőt képviselő, 20 százalék körüli pártnak mutat minden felmérés, miután 2020 decemberében sokakat az is meglepett, hogy a nacionalista szólamokat hangoztató AUR a voksok 9 százalékát megszerezve egyáltalán parlamenti képviselethez jutott.
Az INSCOP szerint az RMDSZ a voksok 4,6 százalékát kapná meg, ha most rendeznének parlamenti választásokat. A hatályos választási törvény akkor is lehetővé teszi a regionális pártok parlamenti képviseletét, ha nem érik el az országos 5 százalékos küszöböt, de legalább négy megyében megszerzik a voksok több mint 20 százalékát.
A közvélemény-kutató a biztos választói részvételt ígérő pártválasztók – a teljes minta alig 37,8 százalékát kitevő – válaszai mellett közzétette a határozott politikai opcióval rendelkezők százalékos megoszlását is, belefoglalva azoknak a válaszait is, akik nem ígérték biztosra, hogy elmennek szavazni. Ebből az derült ki, hogy
Mint ismert, a legutóbbi, a koronavírus-járvány egészségügyi korlátozásai ellenére 2020. december 6-án megtartott parlamenti választásokon a szavazásra jogosult román állampolgárok kevesebb mint 32 százaléka vett részt.
A CURS felméréséről
A hét elején egy másik közvélemény-kutató, a CURS – a PSD megrendelésére készült felmérését ismertetve – egy másik rendszerellenes pártnak, az AUR-ból kizárt, a parlamentben rendszeresen botrányt keltő Diana Șoșoaca szenátor által alapított SOS Romania pártnak is parlamenti képviseletet jósolt, szerinte ugyanis támogatottsága elérte az 5 százalékot (az INSCOP 3,1 százalékon mérte az SOS Romaniát).
Donald Trump amerikai elnök közösségi oldalán hivatalosan is megerősítette, hogy Ali Hamenei ajatollah, Irán legfelsőbb vezetője meghalt.
Az Egyesült Államok nagyszabású hadműveletet indított Irán ellen – jelentette be szombaton Donald Trump amerikai elnök a Truth Social közösségi oldalon, egyúttal megadásra szólította fel az iráni Forradalmi Gárdát.
Izrael megelőző csapást mért Iránra – jelentette be szombat reggel Jiszrael Kac izraeli védelmi miniszter. Az IRNA iráni állami hírügynökség mindeközben robbanásokat jelentett Teheránból.
Több mint 10 ezer ukrán állampolgár lépte át illegálisan a román határt 2025-ben, közülük körülbelül 5 ezer a Máramarosi-havasokon keresztül – számolt be keddi sajtótájékoztatóján a máramarosszigeti területi határrendészeti felügyelőség vezetője.
A Pest Vármegyei Főügyészség minősített kábítószer-kereskedelem bűntette és más bűncselekmény miatt emelt vádat azzal a férfival és nővel, valamint gyerekeikkel szemben, akik bűnszövetségben kereskedtek kábítószerrel.
Az amerikai titkosszolgálat és a helyi rendőrség emberei lelőttek egy férfit, aki vasárnap hajnalban fegyverrel megpróbált behatolni Donald Trump elnök floridai rezidenciájának őrzött területére.
Teljes támogatásáról biztosította Orbán Viktor miniszterelnököt Donald Trump amerikai elnök Washingtonban csütörtökön, az általa kezdeményezett Béketanács első ülésén.
Romániának a Béketanács ülésén való jelenléte segít tisztázni az ország és az Egyesült Államok közötti kétoldalú kapcsolat „valós” helyzetét – jelentette ki kedden Nicușor Dan államfő.
Magyarország fontos nukleáris együttműködési megállapodást ír alá az Egyesült Államokkal – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a tárca közlése szerint hétfőn Budapesten.
A 2026-os év a győzelem éve lesz: a győzelem éve a családoknak, a jobboldalnak, a Fidesznek és a győzelem éve Magyarországnak – mondta Orbán Viktor miniszterelnök az évértékelő beszéde végén szombaton Budapesten, a Várkert Bazárban.
szóljon hozzá!