A Szövetségi Képviselők Tanácsának marosvásárhelyi, szombati ülésén Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke elsőként a választási rendszerről, illetve a választások tervezett összevonásáról beszélt. Elmondta, számos érv szól a választások összevonása mellett, gazdasági szempontból mindenképpen előnyös, az RMDSZ szavazótáborának mozgósítása szempontjából pedig nagyobb részvételt lehetne biztosítani.
2011. szeptember 18., 16:512011. szeptember 18., 16:51
2011. szeptember 18., 17:262011. szeptember 18., 17:26
Kelemen Hunor: olyan választási rendszert tudunk támogatni, amely biztosítja az arányos képviseletet
„Ebben az esetben egy sokkal jobban átgondolt választási kampányt kell előkészítenünk. A választások összevonásánál azonban sokkal fontosabb a választási rendszer kérdése. Az RMDSZ az egyéni választókerületes rendszert nem támogatta, nem is szavazta meg 2008-ban, a parlamentben. Mára kiderült, hogy ez a választási rendszer a parlament minőségének nem tett jót, ezen változtatni kell. Mi csak egy olyan választási rendszert tudunk támogatni, amely biztosítja az arányos képviseletet. A mi javaslatunk az ún. német választási rendszer, amely az egyéni választókerület mellett egy országos listát is jelent, így minden egyes szavazat viszontlátható egy-egy mandátumban, tehát egyetlen magyar szavazat sem veszik el. Mi ezt a két kérdést nem kezelhetjük külön, ha döntésre kerül a sor, a megalkotandó, jogi keretnek mindkét vetületet kell rögzítenie” – számolt be Kelemen Hunor az SZKT előtt, hozzátéve, a választási rendszer valószínűleg az ősz témája lesz, döntésre pedig az év végéig sor kerül.
A régióátszervezésről szólva, a szövetségi elnök kijelentette, a 2012-es választásokig nem lát esélyt ennek megvalósulására, hiszen erre sem erő, sem elszántság, sem idő nincsen.
Verespatak ügyében nem alakítottak ki egységes álláspontot
A szövetségi elnök politikai beszámolójában Verespatak esetét is említette, leginkább arról beszélt, hogy az RMDSZ miért nem alakított ki ebben a kérdésben egységes álláspontot. „Idén júliusban egyhangúan döntött az Országos Régészeti Bizottság a régészeti mentesítési bizonylat kibocsátásáról, ezt aláírta a Fehér megyei Kulturális Igazgatóság. A következő lépés annak a miniszteri rendeletnek az aláírása lett volna, amelyben a Kirnyik-hegységet levesszük az „A” kategóriás műemlékek listájáról. Ez nem történt meg, és nem is fog megtörténni. Az RMDSZ egymagában nem hozhatja meg ezt a döntést, csak ha a koalíció minden tagja, a kormány minden tagja, élen a miniszterelnökkel, egyöntetűen támogatja a verespataki bányaprojektet” – emelte ki a szövetségi elnök. Hozzátette, Verespatakon „jelenleg tragédia zajlik, egy közösség halálra van ítélve. Ha nem történik semmi, akkor ott néhány éven belül minden összeomlik.” A témában Eckstein-Kovács Péter határozattervezetet nyújtott be, amelyet végül nem is tűztek napirendre.
Nem örvendenek az EMNP bejegyzésének
Kitértek az Erdélyi Magyar Néppárt bejegyzésére is, „az új párt bejegyzésének nem örvendek, gratulálni sem tudok. Első pillanattól kezdve rossz kezdeményezésnek, rossz lépésnek tartottam, amely csak gyengíti az erdélyi magyar közösséget. Az elmúlt választások bebizonyították, hogy a verseny nem erősítette, hanem gyengítette az érdekérvényesítés lehetőségét. Mi azonban nem hagyjuk, hogy szétverjenek bennünket, sem Magyarországról, sem itthonról. Mi hiteles programmal, hiteles jelöltekkel állunk a 2012-es választások elé, és biztos vagyok benne, hogy előbb-utóbb mindenkinek tudunk helyet találni a szövetségben” – mondta el Kelemen Hunor.
Az SZKT megválasztotta a Szövetségi Szabályzat-felügyelő Bizottság (SZSZFB), a Szövetségi Etikai és Fegyelmi Bizottság (SZEFB), valamint a Szövetségi Ellenőrző Bizottság (SZEB) tagjait.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kormányközi nukleáris energetikai együttműködési megállapodást ír alá amerikai kollégájával, Marco Rubióval – közölte a tárcavezető pénteken Washingtonban.
Intercity vonat ütközött személyautóval a Pest vármegyei Szentmártonkátán, a Vasútsoron lévő vasúti átjárónál kedd este romániai idő szerint tíz óra után, a járműben utazó hat ember közül öten életüket vesztették.
Elhunyt Dick Cheney, az Egyesült Államok korábbi alelnöke, védelmi minisztere és republikánus kongresszusi képviselője – jelentette be családja kedden.
A római belvárosban hétfőn összeomlott középkori torony romjai alá szorult román munkás meghalt a kórházban, miután több mint tíz órával a baleset után élve kiemelték a romok közül.
A magyar miniszterelnök november 7-én Donald Trump amerikai elnök vendége lesz a Fehér Házban, a találkozón energetikai, gazdasági, pénzügyi együttműködésről és a béke lehetséges kimenetéléről is tárgyalnak majd.
Elfogytak a rendelkezésre álló jegyek a magyar labdarúgó-válogatott utolsó világbajnoki selejtezőmérkőzésére, melyet az ír csapattal játszik november 16-án a Puskás Arénában. Székelyföldi szurkolóknak is sikerült jegyet vásárolniuk.
Nyolc magyar és két német állampolgár, valamint a kenyai kapitány tartózkodott azon a kisrepülőgépen, amely lezuhant kedden Kenya partvidékén, a légikatasztrófának nincsenek túlélői – közölte a gépet üzemeltető Mombasa Air Safari légitársaság.
Súlyos börtönbüntetésekre ítéltek hétfőn Skóciában öt román állampolgárt szexuális bűncselekményekért, embercsempészetért és kelet-európai nők prostitúcióra kényszerítéséért.
Lemondott vasárnap Andreja Katic szlovén igazságügyi miniszter és Bostjan Poklukar belügyminiszter, miután előző nap hajnalban az ország délkeleti részén található Novo Mesto városban meggyilkoltak egy férfit.
Tesztelték a Burevesztnyik hiperszonikus, pilóta nélkül manőverező repülőgépet október 21-én – jelentette Valerij Geraszimov, az orosz fegyveres erők vezérkari főnöke Vlagyimir Putyin elnöknek vasárnap egy vezetési ponton.
szóljon hozzá!