Táncoktatás amatőröknek – az identitás megőrzéséért

Néptáncoktatás, és nem táncház – szögezik le mindjárt az elején a marosvásárhelyi Rákóczi Szövetség tagjai, akik a Stúdium Alapítvánnyal közösen keddenként 20 órától a Bolyai Líceum étkezdéjében (konviktus) szervezik estjeiket. A teltházas rendezvény a nemzeti identitás, a kultúra megismerését, megszerettetését célozza, mégpedig bárki számára közérthetően.

Gáspár Botond

2010. december 05., 16:212010. december 05., 16:21

2010. december 05., 17:362010. december 05., 17:36

„A Rákóczi Szövetség célja elősegíteni a kultúra ismerését, az otthonmaradást, az identitástudat kialakulását, megőrzését. Amikor idén március közepén, kisebb kihagyás után újraindítottuk és elkészítettük a programtervezetet, akkor merült fel az ötlet, hogy szervezzünk táncoktatást. Nem táncházat, mert ahhoz már kell tudni valamilyen szinten a néptáncot, hanem az alapkezdőknek. Annál is inkább, mert a népi kultúra megismertetésére, népszerűsítésére nagy hangsúlyt fektetünk” – tudtuk meg az egyesület vezetőjétől, Benedek Zsolttól.

Szilágyi Nándor alelnök elmondta, fórumokon, levelezési listákon népszerűsítették a rendezvényt, hiszen főként fiatalokat, egyetemistákat céloztak meg, de idősebbekhez is szólnak. A termet a református egyház (Jakab István, a Bod Péter Diakóniai Központ igazgatója) ingyen biztosítja, a novemberben indult táncoktatáson pedig mindig több mint százan vettek részt. „Célunk az, hogy minél többen tanulják meg az alapokat, szerettessük meg a hangulatot, aztán, akik akarnak, elmehetnek táncházba. A magyar néptánc roppant gazdag, régiónként változik, éppen ezért olyanok is eljönnek hozzánk, akik már valamennyire ismerik a lépéseket. Jelenleg Nyárád mentit, majd székit és mezőségit oktat Takács Zoltán és Zsigmond Alíz” – ismertette Szilágyi Nándor. A tervek szerint még karácsony előtt, mintegy évbúcsúztatóként cigányzenekart hívnak a Bolyai konviktusába, hogy élő zenére táncolhassanak az érdeklődők.

A Rákóczi Szövetség tevékenysége majdnem két évig szünetelt, hiszen a korábbi elnök, Ráduly Levente tragikus hirtelenséggel bekövetkezett halála után nehéz volt talpraállniuk. Ez idén sikerült, és azt szeretnék, ha rendezvényeik, tevékenységük ismét elérné a régi szintet.

„Azt tervezzük, hogy felelevenítjük a számítógépes programunkat, ami abból állt, hogy a bankoktól a leltárból leírt PC-ket intézmények között, főként vidéken szétosztottuk. Ezenkívül megszervezzük az 1956-os események megemlékezésére a Gloria Victis-utazást, valamint nyaranta a Szentendrei Rákóczi-tábort. Ősszel Kassára, tavasszal pedig Rodostóba szervezünk kirándulást, a Rákóczihoz köthető események helyszíneire. Történelmi előadásokat, filmvetítést is tervezünk. Szívesen látunk bárkit, akit érdekel a tevékenységünk, partnereket is keresünk” – mondták az egyesület tagjai. Akinek felkeltették a figyelmét, az jelentkezhet a rakocziszovmv@yahoo.com e-mail címen.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 12., csütörtök

Magyarul is elérhető online platform segíti a Méltányos Átállási Program követését Maros megyében

Bemutatták azt a magyar nyelven is elérhető online információs platformot, amely a Méltányos Átállási Program Maros megyei megvalósításáról nyújt áttekinthető tájékoztatást. A program célja a zöld energiára való átállás elősegítése pályázati úton.

Magyarul is elérhető online platform segíti a Méltányos Átállási Program követését Maros megyében
Hirdetés
2026. február 12., csütörtök

Közel kétmillió lejjel károsították meg az államot – negyven házkutatást tartottak adócsalási ügyben

A hatóságok szerint megközelítőleg kétmillió lejes kár érte az állami költségvetést egy összetett adócsalási ügyben, amely Maros megyéből indult.

Közel kétmillió lejjel károsították meg az államot – negyven házkutatást tartottak adócsalási ügyben
2026. február 11., szerda

Bocskai Napok lesznek Nyárádszeredában

Négynapos programsorozattal készülnek Nyárádszeredában a Bocskai Napok alkalmából február 17. és 22. között.

Bocskai Napok lesznek Nyárádszeredában
Bocskai Napok lesznek Nyárádszeredában
2026. február 11., szerda

Bocskai Napok lesznek Nyárádszeredában

2026. február 11., szerda

Soha nem késő befejezni az iskolát – lehet jelentkezni a Második esély programra

A Második esély program a korai iskolaelhagyó fiataloknak, felnőtteknek segít elvégezni az általános iskolát. Nem csak újrakezdési esély, de alapvégzettséget is ad. Februártól lehet iratkozni a programra, amelyben Maros megye öt iskolája vesz részt.

Soha nem késő befejezni az iskolát – lehet jelentkezni a Második esély programra
Hirdetés
2026. február 09., hétfő

Biztató határidőt közölt a miniszter az égési sérülteket kezelő marosvásárhelyi központ átadására

Vélhetően idén ősszel használatba vehető lesz a súlyos égési sérülteket kezelő marosvásárhelyi központ – közölte vasárnap este Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter.

Biztató határidőt közölt a miniszter az égési sérülteket kezelő marosvásárhelyi központ átadására
2026. február 08., vasárnap

Mit keres a bukaresti turista Székelyföldön? Maros megye a fővárosi turisztikai vásáron

Bár a nagyszabású külföldi reklámkampány elindítása még várat magára, a belföldi piacon továbbra is aktív Maros megye. Jövő héten a Bukarestben megnyíló országos turisztikai vásáron keresik a választ arra, mire vágynak leginkább a bukaresti látogatók.

Mit keres a bukaresti turista Székelyföldön? Maros megye a fővárosi turisztikai vásáron
2026. február 07., szombat

A „bandavezér” hatása: így alakul ki a kiközösítés már óvodáskorban

Egy országos kutatás szerint az óvodákban is gyakori a kiközösítés és a szóbeli bántás, de ha figyelünk a jelekre, akkor itt még könnyebben lehet kezelni ezeket a helyzeteket. A gyerekek érzelmeinek kifejezését pedig egy lila maci is segíti.

A „bandavezér” hatása: így alakul ki a kiközösítés már óvodáskorban
Hirdetés
2026. február 06., péntek

Egyre népszerűbb a marosvásárhelyi iskolabusz-program

Január utolsó két hetében mintegy hatezer diák vette igénybe a marosvásárhelyi iskolabuszokat, melyek célja, hogy minél több diák önállóan jusson el a tanintézetbe, és a szülők ne autóval szállítsák őket.

Egyre népszerűbb a marosvásárhelyi iskolabusz-program
2026. február 06., péntek

Jelentős a múltja a fotópapírgyárnak, talán jövője is lesz a létesítménynek

Szállodát, lakóépületeket, kereskedelmi egységeket, műhelyeket hoznának létre az egykori marosvásárhelyi fotópapírgyárban és annak környékén. A csaknem hatvan méter magas épület jó állapotban van, átalakítása az egész lakónegyedre hatással lenne.

Jelentős a múltja a fotópapírgyárnak, talán jövője is lesz a létesítménynek
2026. február 06., péntek

Tanultak a parajdi katasztrófából: 30 ezer literes tartálykocsit kapott a tűzoltóság

Átadták csütörtökön a Maros Megyei Katasztrófavédelemnek azt a 30 000 literes ivóvíz-szállító tartálykocsit, amit Marosvásárhely városa vásárolt meg helyi költségvetésből, és a tűzoltóság rendelkezésére bocsátotta.

Tanultak a parajdi katasztrófából: 30 ezer literes tartálykocsit kapott a tűzoltóság
Hirdetés