Volt, aki sztárként szeretett volna távozni, volt, aki önbizalmat remélt a szerda délutáni X-Faktor válogatótól, de olyan is akadt, aki csak szórakoztatni szerette volna a közönséget. Legtöbbjüket pedig a kíváncsiság hozta el az egyik legnépszerűbb műsor válogatójára.
2013. március 27., 21:222013. március 27., 21:22
Az X-Faktor az a magyarországi tehetségkutató műsor, amely több hónapon át minden este a képernyők elé szögezi az ország lakosságának jelentős részét, de bizony az erdélyi tévénézőket is. Pedig a 2004-ben Simon Cowell angol televíziós producer által kitalált formátum nem sokban különbözik a korábbi tehetségkutatóktól. Simon Cowell egyetlen apróságot változtatott meg: a játékban részvevők kapcsolati rendszerét. Régebben átjárhatatlan fal magasodott a versenyzők és az ítészek között, Cowell viszont úgy gondolta, a játék sokkal érdekesebb, átélhetőbb és izgalmasabb, ha az X-Faktor élő adásaiba jutott játékosokat négy, jól elkülöníthető csoportra osztja, az ítészeket pedig a csoportok tagjait segítő mentorokká minősíti át. Ezzel az egyszerű újítással megváltoztatta a viszonyrendszert játékos és játékos, játékos és zsűritag, valamint zsűritag és zsűritag között, rendesen megbonyolítva az érzelmi szálakat is. A műsor a nevét onnan kapta, hogy nem a legjobb hangokat keresik benne, hanem azt az előadót, akiben megvan az a bizonyos, Simon Cowell által megálmodott előadóművészi többlet, amelyet ő x-faktornak nevezett.
Közönség előtt villoghattak
Ezt a bizonyos x-et kereste Erdélyben is a televíziós műsor stábja, kedden Kolozsváron, szerdán pedig Marosvásárhelyen. A Jazz&Blues Klubban felállt a válogató brigád: Losonczi Péter, a válogató műsorok felelős szerkesztője, valamint egy szerkesztőasszisztens és egy operatőr, a jelentkezők pedig sorra eléjük járultak megmutatni, hogy mit is tudnak. Míg a két évvel ezelőtti marosvásárhelyi válogatón egy zárt szobában énekeltek a „sztárjelöltek”, ezúttal a Jazz&Blues Klubban a többi jelentkező, valamint a betévedt érdeklődők előtt léptek fel az előadók.
A versenyzők közt volt, aki aki hobbiként űzte a zenét, mások egyetemen tanulták, de volt olyan is, aki jó pár éve színpadhoz szokott már. Ami biztos, hogy az egyik leggyakrabban elhangzó mondat volt: „gyerekkorom álma, hogy énekes legyek”.
Önbizalmat is vártak az X-Faktortól
Ottjártunkkor egyre-másra adták kézről kézre a mikrofont a bátor és bátortalan jelentkezők. Néhánytól mi is megérdeklődtük, mit várnak a bemutatkozástól. A 17 éves marosvásárhelyi Somodi Tímea elmondta, hogy most vesz először részt tehetségkutatón, de már három éve énekel. Most azért jött el, mert meg akarta nézni, milyen is az X-Faktor, reméli, legalább a következő fordulóra továbbjut majd, ugyanis hosszútávon énekesnő szeretne lenni.
Csittszentiváni jelentkezővel is találkoztunk, a 19 éves Hajdú Noémi Mónika saját bevallása szerint önbizalmat remélt az X-Faktortól. „Önbizalmat szeretnék, és hogy valaki támogasson, segítsen abban, amit el akarok érni. Nagy vágyam, hogy színpadra kerüljek, éppen ezért kicsi koromtól énekelek is” – mondta a fiatal lány, aki tudja, kicsit bizonytalan volt a stáb előtt, de reméli, a hangja továbbjuttatja.
Mikrofonpróbaként jelentkezett
Olyannal is találkoztunk, aki – ahogy ő nevezte – mikrofonpróbaként jelentkezett a versenyre. „Soha nem énekeltem még mikrofonba. Semmivel nem készültem, de van egy nagyon tréfás dalom, ami hogyha eszembe jut, akkor szeretném kipróbálni a hangomat” – mondta az 55 éves Fazakas Anna, aki kivételesen nem vágyott x-faktoros továbbjutásra.
A jelentkezőket estig hallgatta a stáb. Ha jól énekeltek, ha kevésbé jól, választ még nem kaptak a „sztárjelöltek”: az RTL Klub stábja Budapesten, a felvételek alapján dönti el, hogy ki kerül be a műsorba. Később telefonon értesítik a továbbjutókat.
Módosította a kulturális események támogatási szabályzatát Marosvásárhely képviselő-testülete, így a nagy fesztiválokat ezentúl nem partneri szerződéssel, hanem pályázati úton támogathatják a költségvetésből. A megyei tanácsnál még keresik a megoldást.
Egy állattartó gazdaság közelében találtak rá egy 57 éves, Etédről származó férfi holttestére vasárnap este Maros megyében.
Népszavazással váltották le a Maros megyei Mezőszengyel polgármesterét: a vasárnapi referendumon 594-en támogatták Vasile Grec menesztését, 544-en ellene szavaztak. A községet az új választásokig ideiglenesen az alpolgármester vezeti.
A legtöbb közúti baleset vasárnap történik, a kritikus időszak pedig 13 óra és 17 óra közé esik – hívja fel a figyelmet a rendőrség. Vasárnap a Maros megyei közlekedési rendőrök közúti ellenőrzést és balesetmegelőzési tevékenységet tartanak.
A szecesszió világnapját Marosvásárhelyen is megünnepelték, hiszen itt található Kelet-Európa egyik szecessziós csúcsteljesítménye, a Kultúrpalota. Itt mesélt szombat este Megyesi Balázs műtárgyszakértő a 20. század eleji polgár mindennapjairól.
Két és fél éves késés után már csak napok kérdése és befejezik a nyárádszeredai tanuszodát, majd átadják a polgármesteri hivatalnak. A megnyitása az engedélyek beszerzésétől függ, de lehetséges, hogy a gyerekek már idén használhatják.
Szokatlan gyermekzsivajjal telt meg szombaton a marosvásárhelyi Vártemplom, ahol közös gyermeknapot tartottak a református gyülekezetek. Félezer kicsi, fiatal és felnőtt imádkozott és énekelt közösen.
Mikháza, a kis nyárádmenti falu ad otthont a Limesparknak, amely méltón képviseli a térség kivételes régészeti értékeit. A különleges múzeum szombat délelőtt nyitotta meg kapuit, és ezentúl minden keddtől vasárnapig várja látogatóit.
Rovarirtási akciót szervez Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala szombat éjjel a város valamennyi területén. Azt javasolják, csukják be az ablakokat, ha arra jár a rovarirtó szereket permetező autó.
Több mint 58 kilogramm kannabiszt, kokaint, valamint mintegy 700 ezer lejt és 8 ezer eurót foglaltak le a hatóságok egy Maros, Kolozs és Fehér megyére kiterjedő akció során. Három gyanúsítottat harmincnapos előzetes letartóztatásba helyeztek.
szóljon hozzá!