
Van, aki alig várja, mások a hátuk közepére sem kívánják a február 14-ei Bálint-napot. Míg sokan azt gondolják, hogy csupán az egyedülállóak nem szívlelik a piros szívecskés napot, a valóság mást mutat. Néhány – névről, hangról ismert – személyt kérdeztünk legkedvesebb Bálint-napi élményéről, és arról, hogyan is zajlik ez a nap náluk.
2012. február 13., 16:222012. február 13., 16:22
2012. február 14., 00:582012. február 14., 00:58
A színpadról és rendezéseiről is egyre ismertebbé váló Sesbestyén Aba úgy gondolja, import amerikai ünnep a szerelmesek napja, amit mégis csak inkább Bálint-napként emleget. Úgy véli, ahhoz, hogy valakihez kedvesek legyünk, meglepjük valamivel, nem kell egy adott nap, megtehetjük bármikor.
„Nálunk rózsa helyett gerbera dukál, az a kedvenc virág, és Bálint-nap helyett van más ünnep, amikor fel szoktam köszönteni a nőket. Születésnap, névnap, nők napja. S ilyenkor is figyelni kell mindenkire, mert nálunk három nő van. Ha feleségemet, Mónikát, virággal lepem meg, a két kislányom kikéri magának, hogy ők miért nem kapnak” – meséli a két és fél éves Janka lányáról és az 5 éves Rékáról a színművész.
Február 14-re visszatérve elmondja, jó alkalom lehet ez a nap arra, hogy ajándékozzunk, de meggyőződése, hogy bármelyik nap különleges lehet, ha valamivel azzá tesszük.
Nem szereti, de romantikus dalokat válogat
Vargyas Réka a hétvége hangja a Rádió GaGán. Kérdésünkre elismerte, nem igazán foglalkozik a szerelmesek napjának kikiáltott Bálint-nappal. „Sosem szerettem és sosem láttam értelmét ennek a napnak. Mindig is jobban értékeltem az olyan szerelmes köszöntőket, amelyek meglepetésként értek, s így nem is lehetett rá felkészülni” – mondja a rádiós műsorvezető, aki így hiába is kutakodott emlékeiben, hogy Valentin-napi ajándékokról, meglepetésről, élményekről számoljon be, nem talált ilyent. „Felfújt, kommersz ünnepnek tartom. Ha egyáltalán ünnep... Az én kalendáriumomban nincs ilyen nap” – fogalmazta meg Réka.
Az ifjú rádiós bevallotta akkor foglalkozik a szerelmesek napjával, amikor február 14-én rádióznia kell. Akkor sem kerít nagy feneket a dolognak: elmondja, hogy ki volt Szent Bálint, és miért vált szokássá az, hogy a szerelmesek ilyenkor felköszöntik egymást. „Persze a dalokat ilyenkor egy kicsit másképp válogatom össze, s a romantikus dalok nagyobb teret kapnak, mert mindenki nem úgy gondolkodik mint én, s ha rádiózik az ember, akkor nem csak magára gondol” – teszi hozzá a kedves hangú Vargyas Réka.
Nincs hagyománya Vass családnál
Az orvosként és mostanság polgármesterjelöltként is ismert dr. Vass Levente elárulja, manapság már nem szentelnek különösebb figyelmet a Bálint-napnak, inkább az egyetemista éveiben volt ez divat.
„Jó volt régen a nap arra, hogy összegyűljünk, találkozzunk a lányokkal, beszélgessünk” – vélekedik a 36 éves orvos. Kérdésünkre elárulja, egyszer kapott egy névtelen ajándékot Valentin-napon – azóta sem derült ki, hogy kitől –, de az a verseskötet ma is ott van a könyvespolcán, s szívesen idézi fel, hogy valaki a bentlakásba csempészte azt névtelenül. A Vass családban február 14-e tehát nem telik különlegesen, ugyanolyan, mint a többi. Az orvos szerint valószínű azért is maradt ki az életükből a szerelmesek napja, mert nincs ennek az ünnepnek hagyománya Erdélyben, s számtalan más alkalom adódik arra, hogy az ember felköszöntse párját: náluk például a házassági évfordulók, a születésnapok és névnapok kapnak nagyobb figyelmet.
Piros szívekbe öltözve kell szeressük egymást
A fiatal vásárhelyi énekesnő Koszorús Krisztina kérdésünkre egy szóban is össze tudta foglalni véleményét a napról: klisé. Szerinte ugyanis klisé az, hogy ezen a napon piros rózsát kell adni, kapni, klisé az is, hogy ünnepelni kell egyáltalán, de az is, hogy ezen a napon vagyunk a legszerelmesebbek.
„Aki az év többi 365 (máskor 364) napján nem kapja meg a szeretet és figyelmességet, talán az várja igazán, hogy megajándékozzák ezek a napon. Akkor tökéletes nap arra, hogy megkapja valaki a szív alakú csokiját, az édeskés parfümöt, meg az elmaradhatatlan piros rózsát, és elmenjen vacsorázni egy olyan étterembe, ahol lufi szívet alkottak a falra” – mondja a sokak által csak Koszikaként ismert fiatal lány. Éppen ezért hiába is kérdezzük kellemes Valentin-napi élményeiről. Úgy véli az év bármely más napjáról tudna felidézni szép szerelmes emléket, „Valentine\'s Dayről” azonban nem. Koszika kifejti: szerinte Nyugatról importált ünnep ez, amikor „piros szívekbe öltözve szeretjük egymást”.
Megjegyzi, idén vette észre, talán nem is dúl már annyira ez a Valentin-láz, kevesebb szerelmes bulit szerveznek és az üzletek kirakatai is kevésbé giccsesek, nyálasak. Aztán kissé megenyhülve: talán nem is lenne ez olyan rossz ünnep, ha az emberek valamit kreatív, személyes ajándékkal lepnék meg egymást, és nem az ömlesztett, futószalagon gyártott plüssmacival.
A gyalogosok fegyelmezettlensége miatti baleseteket szeretnék elkerülni, ezért oktató jelleggel tájékoztattak, illetve szabálysértő járókelőket bírságoltak az elmúlt héten – közli a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság.
Megtöltötték a marosvásárhelyi városháza nagytermét azok a lakók, akik a közlekedési bizottság döntéseihez kívántak hozzászólni. Az egyik vitatott témát a Kövesdomb lakónegyed egyes utcáinak egyirányúvá alakítása képezte.
A Mihály-fivérek története a kitartásról és az álmaikért vívott mindennapi harcról szól. A három marosvásárhelyi testvér versenysportszerűen taekwandozik, miközben édesanyjuk minden erejével támogatja őket ezen az úton, amely rengeteg áldozattal is jár.
Több jármű forgalmi engedélyét is bevonták a rendőrök a hétvégén Szászrégenben, ahol átfogó ellenőrzést végeztek. 128 személyt igazoltattak, 38 járművet állítottak meg és ellenőriztek, továbbá hat kereskedelmi egységet is vizsgáltak.
Kiosztották a 33. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjait Marosvásárhelyen. A fesztivál fődíját idén egy magyar rendező alkotása nyerte el.
Ismét virágkorát éli az a fajáték, amely egy madzaggal összekötött kalapácsszerű részből és egy lyukas golyóból áll. A kendama játék azonban több iskolában tiltólistára került sérülésveszélyre hivatkozva.
Idén országszerte már 150 tűzeset történt lakóépületekben, ebből 54 esetet a tisztítatlan vagy hibás kémény okozott, és két halálos áldozatot is követeltek már a lakástüzek idén Maros megyében. A megelőzésre hívták fel a figyelmet a tűzoltók.
Marosvásárhelyen december 5-én, a Mikulás érkezésének napján nyitják meg a karácsonyi vásárt a Színház téren.
Beleesett a Turbina-csatornába egy személy Marosvásárhelyen szombat délelőtt, a tűzoltóknak sikerült kimenteniük őt.
Újabb művészeti tárlatnak ad otthont a marosvásárhelyi Studium HUB kiállítóterme november 21-től: Lukács Adél Vanda képei segítséget nyújtanak az önreflexióra, a gyász feldolgozására és a belső béke keresésére.
szóljon hozzá!