
Két ember hogyan jut el odáig, hogy megszeresse és meggyűlölje egymást? – ez a kérdés foglalkoztatta Patkó Éva rendezőt, miközben fordította Matei Vişniec Kenyérrel a zsebben című darabját. Már akkor tudta, színre viszi majd, a Stúdióban szerdán 17 és 19 órakor ismét játsszák a nagybetűs emberi Viszonyokról szóló darabot.
2011. december 20., 17:412011. december 20., 17:41
2011. december 20., 20:302011. december 20., 20:30
Jelenet az előadásból
A Kenyérrel a zsebben című előadás a Művészeti Egyetem Akadémiai Műhelyének keretében jött létre. A több évvel ezelőtt elindított sikeres program célja, hogy teret nyújtson a színházi kísérletezéseknek, merész színházi nyelvek kipróbálásának az egyetemen oktató tanárok bevonásával.
Kísérlet, amelyet kőszínház nem engedne meg
„Az Akadémiai Műhely lehetőséget teremt arra, hogy ne csak pedagógiai szempontból lássák a diákok a tanárokat, ne csak órán beszéljenek, hanem vállalják fel magukat és amit képviselnek a színpadon is” – mondja Patkó Éva. Bevallja, szeret az Akadémiai Műhellyel dolgozni, mivel: „Ez a fórum teret ad olyan kísérletezéseknek, amelyet egy kőszínház például nem enged meg”. A rendezés pedig ezúttal igazán családias hangulatban zajlott, hiszen csupán két szereplő játszik a Matei Vişniec darabban, így gyakorlatilag mindent ki tudtak próbálni a színpadon.
A lényeg maga az ember
Bár Matei Vişniec az abszurd ábrázolásáról híres, ez a darab a nagybetűs emberi Viszonyokról szól. Láng Zsolt író szerint a mű két szereplője bárki lehetne: „először két nő, aztán két férfi, aztán természetesen legyen nő meg férfi, szerelmesek”. S bár a kétszereplős produkcióban B. Fülöp Erzsébet és Tompa Klára színész-tanárok láthatóak, a rendező szerint az emberi viszonyok tanulmányozásában eljutottak egy olyan szintre, hogy nem számít, nő vagy férfi szerepel a darabban, a lényeg maga az ember. „Két ember hogyan jut el odáig, hogy megszeresse és meggyűlölje egymást? Az egymásrautaltság meddig mehet el az emberek között? Ilyen kérdésekkel foglalkozunk az alaptörténet mellett, így a néző bármikor magára ismerhet a produkcióban. Persze, csak ha akar” – teszi hozzá sejtelmesen Patkó Éva. Mindennek fényében már nem kell csodálkozni, a Kenyérrel a zsebben alatt a nézőtér is bizony a színpadon van. „Zsigeri darab, amely az érzésekről, viszonyokról szól. Az életről szól” – összegez a rendező, aki révén először kerül Matei Vişniec darab magyar nyelven a Stúdió színpadára.
Betiltott szerző volt, mára inkább franciául ír
Matei Vişniec román származású szerző, akinek rendszerváltás előtt az összes darabját betiltotta a cenzúra. 1987-ben emigrált Franciaországba, ettől kezdődően írásainak nagy része francia nyelven született. Jelenleg is Franciaországban tevékenykedik újságíróként. 1989 után a romániai színház egyik leggyakrabban játszott szerzőjévé vált, több mint harminc darabját vitték színre. A külföldön is népszerű és gyakran játszott szerző műveinek világképét az abszurd életérzés határozza meg, ezzel szembesülhetünk a Kenyérrel a zsebben című darabjában is.
Átszervezési terv miatt mulasztással és nemtörődömséggel vádolják a mikházi Felnőtt Neuropszichiátriai Rehabilitációs Központ vezetőségét az alkalmazottak. Szerintük nem néhány beteget helyeztek volna át, hanem teljesen ki akarták üríteni az intézményt.
Látványetetésekkel, sportvetélkedőkkel és rendhagyó divatbemutatóval ünnepli 62. születésnapját a marosvásárhelyi állatkert.
Őrizetbe vették a rendőrök azt az 54 éves, szászrégeni férfit, akit egy kilencéves kislánnyal szembeni molesztálással gyanúsítanak.
Mintegy 400 négyzetméteren pusztított a tűz péntekre virradó éjszaka Balavásáron: egy ipari csarnok és a közelében álló lakóház is lángra kapott. A tűzoltók több egységgel, órákon át küzdöttek a lángokkal.
Az alapítvány szerint a marosvásárhelyi reptéren nem jelennek meg magyar nyelven is a közérdekű információt tartalmazó feliratok, ezért annak vezetője bírósághoz fordult. A reptér igazgatója szerint a panasz nem valós, el is magyarázta, miért.
Újabb részleteket közölt a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság a csütörtök délutáni marosvásárhelyi ejtőernyős incidensről.
Tizenharmadik alkalommal is elrajtolt Marosvásárhely magyar közösségének legnagyobb rendezvénye, a Vásárhelyi Forgatag csütörtök este. Összesen 370 programmal várja a látogatókat a következő napokban a város több helyszínén, de főként a Várudvarban.
Marad a kilométerenkénti 41 banis támogatás azoknak a Maros megyei diákoknak, akik ősztől nem tudnak tömegközlekedéssel iskolába ingázni. A megyei önkormányzat a szeptember 7-én kezdődő tanévre is változatlan összegű átalánydíjat hagyott jóvá.
Két katona megsérült csütörtök délután egy ejtőernyős gyakorlat során Marosvásárhelyen – közölte a különleges műveleti erők parancsnoksága.
Tiltakoznak a mikházi neuropszichiátriai intézet alkalmazottai a megkezdett átszervezés ellen, mert a gondozottak áthelyezésével együtt őket is más településekre küldenék dolgozni. Az igazgatóság szerint ideiglenes intézkedésről van szó.
szóljon hozzá!