
Fotó: Bordás József
A DobMánia Tábor idén Csíkszentsimonba hozta el lüktető közösségét: tizennyolc erdélyi fiatal, dobshow, mesterkurzusok és életre szóló kapcsolatok – egy mozgalom, amely nemcsak zenét tanít, hanem hidat épít generációk és határok között.
2025. július 27., 12:092025. július 27., 12:09
Tizenhat évvel ezelőtt egy álom indult útjára Nagykőrösön. A cél egyszerű volt, de mégis merész: közelebb hozni a fiatalokhoz a pop-rock ritmusvilágát, és olyan zenészközösséget építeni, ahol nem csupán dobolni tanulnak, hanem együtt lélegezni a zenével. Ez lett a DobMánia Tábor, amely ma már messze túlmutat egy nyári zenei kurzuson. Határokon ível át, történeteket és sorsokat köt össze – és most épp Csíkszentsimonban lüktet tovább.
Bordás József dobművész és zenepedagógus neve mára elválaszthatatlan a DobMánia mozgalomtól. Ő meséli, kicsit kapkodva, egy telefonos interjú közepén, hogy miként is kezdődött az erdélyi jelenlét. „Öt évvel ezelőtt Csíkszeredában a Dob-Ban Ritmusfesztiválra hívtak el bennünket, Sántha Zsuzsi megkért, hogy dobshow-val lépjünk fel, és ha már ott vagyok, tartsak kurzust is. És onnantól nem volt megállás.”
Idén azonban a dátumok nem passzoltak – a fesztivál időpontja ütközött Bordás József családi nyaralásával. „Akkor jött a felkérés Csíkszentsimonból. Sándor Árpád karmester úr hívott, hogy mi lenne, ha itt tartanánk meg a nyári workshopot. És most itt vagyunk, fantasztikus helyszínen, nagyszerű partneri együttműködésben a Művelődési Házban, tizennyolc erdélyi magyar fiatal dobossal.”
Fotó: Bordás József
A DobMánia Tábor egyik legszebb hozadéka, hogy nem csupán tudást ad, hanem lehetőséget is – és sokszor életre szóló kapcsolatokat. Bordás József különösen büszke egy régi tanítványára, aki mára már kollégája lett. „Sok-sok évvel ezelőtt Sepsiszentgyörgyön egy helyi nő megkért, hogy nézzek meg egy 11-12 éves kisfiút, Ceryak Istvánt, mert nagyon tehetséges. Elkezdtem vele foglalkozni, majd Magyarországra került, elvégezte a Bartók Konzervatóriumot, és részt vett a DobMánia Táborban is. Ma már ő dobol a legnagyobb arénakoncerteken – például a Király Viktor zenekarában is megfordult. Most pedig ő a vendégtanárom, itt van velem Csíkszentsimonban.”
A tábor minden évben húsz határon túli fiatalt lát vendégül ingyenesen. Ez nem csupán gesztus – ez egy értékvállalás.
A mostani csíkszentsimoni kurzus háromnapos: pénteken és szombaton kétszer három órás intenzív dobfoglalkozások, vasárnap mesterkurzusok zárják az eseményt. Az oktatás a csíkszentsimoni fúvószenekarral együttműködésben valósul meg.
A DobMánia Tábor nem csak a dobolásról szól. Hanem közösségről, fejlődésről, példaképekről és visszatérésekről. Arról, hogy egy turnézó zenész egyszer csak tanár lesz, a tanítványa meg színpadra lép mellette – és hogy egy kis erdélyi település zeneházában éppúgy meg lehet élni a zenét, mint egy nagyvárosi koncertteremben.
Ez a ritmus tart össze, ez a ritmus szól most Csíkszentsimonban is. A táborral kapcsolatban további információt a DobMánia honlapján, Instagram oldalán, Facebook oldalán, vagy TikTok oldalán találhatunk.
A késő őszi időjárás már sejteti a tél elkerülhetetlen érkezését, de ez nem jelenti azt, hogy már nem kerülhet finom gomba a kosarunkba. Ismerjük meg közelebbről a kései laskagombát, jól tűri a hidegebb időjárást, és kiváló konyhai alapanyag.
Csíkszeredában is bemutatták Zichó Viktor Bhutánról szóló expedíciós dokumentumfilmjét. A Lélek Ösvényein – bringával Bhutánon át című alkotás vetítése után közönségtalálkozót is tartottak a kerékpáros világjáróval.
kék-piros esővízben állok,
szememre ég a napkorong.
A chilis bab egyszerű fogás, amit ki-ki a saját tűrőképessége szerint csípősít.
A birsalma igazi különlegesség: intenzív illata és fűszeres, enyhén fanyar íze miatt ritkábban használt, mégis rendkívül értékes őszi alapanyag.
„Mikor először indultunk Somlyóra, fiatalok voltunk. Tiltott idők jártak, mégis útnak eredtünk. A hit akkor nem hangos volt, hanem csendes és kitartó. Ezt tanultuk meg azon a napon” – meséli sorozatunk utolsó részében Márika néni.
A 23. Székelyudvarhelyi Kamarazene Fesztivál idén is különleges zenével, rendhagyó művészi pillanatokkal töltötte meg a várost.
A törődés önmagunkkal kezdődik. Egyszerű, mégis tápláló fogások következnek. Ételek, amelyeket szeretettel, odafigyeléssel készíthetünk el magunknak. A könnyed alapanyagok és a harmonikus ízek nemcsak a testet, hanem a lelket is feltöltik.
Bár elsősorban a bárányhúst kedvelőknek fog ízleni ez a fogás, a szultán kedvencét, azaz a fűszeres, padlizsánkrémes aprópecsenyét borjúhússal is el lehet készíteni. De nem biztos, hogy érdemes!
A gyimesi férfiak hangja messzire száll: Lakitelektől az ezeréves határig. Antal Tibor, a Gyimesvölgye Férfikórus vezetője arról mesélt, hogyan tartják életben a hagyományt, és miért fontos, hogy a fiatalok is továbbvigyék az éneklés örömét.
szóljon hozzá!