Hittel és imádsággal megvalósult együttműködés

•  Fotó: Barabás Ákos

Fotó: Barabás Ákos

Közel négyszázezer lej értékű megvalósítást mutattak be csütörtökön Székelyderzsben: lezárult az UNESCO vártemplomok Erdélyben – nyitott kapuk a kulturális örökség megismeréséhez és védelméhez elnevezésű projekt.

Molnár Melinda

2016. április 29., 14:032016. április 29., 14:03

2016. április 29., 15:032016. április 29., 15:03

Egészében restaurálták a vártemplom majd hatszáz éves falképeit; a népélettel és a hagyományokkal kapcsolatos gyűjtemény látogatható a várfalak mögött: értékes viseleteket, használati tárgyakat, fényképeket mutat be a tárlat. Múzeumjellegű kiállítás tekinthető meg a bástyákban.

A székelyudvarhelyi Civitas Alapítvánnyal és az UNESCO-világörökség részét képező hét erdélyi vártemplommal (Kálnok, Nagybaromlak, Berethalom, Szászkézd, Székelyderzs, Szászfehéregyháza, Prázsmár), valamint azok fenntartóival, a Romániai Evangélikus Egyházzal és a Magyar Unitárius Egyházzal együttműködve négy nyelven jelentették meg a hét vártemplomot bemutató kiadványt. Gyöngyössy János grafikus rajzolta meg azt a térképet, amely elkalauzol a helyszínekre, tájékoztat a programokról – együtt népszerűsítik az erődtemplomokat.

A célok az Európai Gazdasági Térség Finanszírozási Mechanizmus (EGT) 2009–2014 által támogatott projekt Kulturális és természeti örökség megőrzése és újraélesztése című programja keretében a romániai Művelődési Minisztérium vezetésével valósultak meg – mondta Kulcsár Orsolya programmenedzser.

Méltatható együttműködéssel, bizalommal sikerült a templom szépségét, méltóságát megtartani és hozzá illő kulturális tartalmakkal kiegészíteni – összegezte Demeter Sándor Loránd helyi lelkész. A nemzetek, népek, kultúrák, felekezetek közötti együttműködés szakemberekkel, hittel és imádsággal valósulhatott meg.

Szélesre tárják a vártemplom kapuit, lehetővé téve, hogy a védőfal mögé bementett hagyományokból, értékekből erőt és reményt merítsenek a betérők. A vártemplom-kiállítás követésre sarkalló példa: a gyönyörű templomerődöt kiemelő sikeres projekt biztató jövőképet kínál a faluközösségnek a kiegyenesedéshez és a fejlődéshez – hiszi Orbán Árpád, a Civitas Alapítvány igazgatója. Kolumbán Gábor, az egyesület elnöke az értékek kölcsönös megismerését a béke útjának tekinti. Zsigmond Barna Pál, Magyarország csíkszeredai főkonzulja biztat: érdemes néha áttekinteni a dombon, látni az erdélyi magyar, székely, román, szász közös értékeket. Népszerűsítik, hogy minél több vendég látogassa.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 01., kedd

Megy a nyugtatás Parajdon: csak újabb „kisebb beszakadások”, de legalább több a hegesztő

Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.

Megy a nyugtatás Parajdon: csak újabb „kisebb beszakadások”, de legalább több a hegesztő
2025. július 01., kedd

Megnyílt a sósvizű strand Parajdon

Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.

Megnyílt a sósvizű strand Parajdon
Megnyílt a sósvizű strand Parajdon
2025. július 01., kedd

Megnyílt a sósvizű strand Parajdon

2025. június 30., hétfő

Embereket riogató medvét fogtak be Árvátfalván

Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.

Embereket riogató medvét fogtak be Árvátfalván
2025. június 30., hétfő

Újabb forgalomkorlátozások Székelyudvarhelyen

Elkezdi a régi aszfalt felmarását a kivitelező kedden délben a Tamási Áron utcában, a művelődési ház és a körforgalom közötti szakaszon – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.

Újabb forgalomkorlátozások Székelyudvarhelyen
2025. június 30., hétfő

A parajdi sóbánya jövőjének két lehetséges forgatókönyvét vizsgálta meg a Legfelsőbb Védelmi Tanács

A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) tagjai hétfői ülésükön a parajdi sóbánya jövőjének két lehetséges forgatókönyvét vizsgálták meg – számolt be az elnöki hivatal.

A parajdi sóbánya jövőjének két lehetséges forgatókönyvét vizsgálta meg a Legfelsőbb Védelmi Tanács
2025. június 30., hétfő

Csak fele úgy haladnak, mint tervezték, két hetet is késhet a Korond-patak elterelése

A tervezettnél lassabban haladnak a Korond-patak ideiglenes eltereléséhez szükséges csövek összehegesztésével és felszerelésével a parajdi sóbányánál, így tíz-tizennégy napos késéssel kell számolni a munkálatok július 1-jére ígért befejezéséhez képest.

Csak fele úgy haladnak, mint tervezték, két hetet is késhet a Korond-patak elterelése
2025. június 29., vasárnap

„A vízben olyan, mintha repülnék” – Veress Erna Down-szindrómás úszóval beszélgettünk

A sport nem mindig a versenyekről, az éremtáblákról és a reflektorfényről szól. Van, amikor a mozdulatok mögött sokkal több rejlik: egy belső világ, amely csendes, de eltökélt, érzékeny, de erős. Veress Erna Down-szindrómás úszó története pont ilyen.

„A vízben olyan, mintha repülnék” – Veress Erna Down-szindrómás úszóval beszélgettünk
2025. június 27., péntek

Aszfaltszőnyeg került a Tompa László utcára Székelyudvarhelyen

Elkészült a Tompa László utca aszfaltozásával a kivitelező Székelyudvarhelyen, ezzel egy fontos közlekedési alternatíva szabadult fel a gépjárművezetők előtt.

Aszfaltszőnyeg került a Tompa László utcára Székelyudvarhelyen
2025. június 27., péntek

Áramszünet lesz hétfőn Nyikómalomfalván

Hosszab áramszünet várható hétfőn Nyikómalomfalván, a szolgáltató ugyanis javítási munkálatokat végez – derük ki a szerkesztőségünknek is elküldött közleményből.

Áramszünet lesz hétfőn Nyikómalomfalván
2025. június 26., csütörtök

Régi ingatlanjukkal pályázhatnak akár 50 ezer euróra is a szentegyháziak

Elindult a jelentkezési időszak azon tulajdonosok számára, akik régi ingatlanjukat turisztikai célokra hasznosítanák Szentegyházán. A támogatás összege elérheti az 50 000 eurót.

Régi ingatlanjukkal pályázhatnak akár 50 ezer euróra is a szentegyháziak