Hirdetés
Hirdetés

Város a város alatt – kriptát látogattunk

A vezetett látogatáson sok érdekes adat és információ elhangzott •  Fotó: Haáz Vince

A vezetett látogatáson sok érdekes adat és információ elhangzott

Fotó: Haáz Vince

Marosvásárhely „föld alatti városában” jártunk, ahová Puskás Attila történelemtanár vezetett le bennünket. A római katolikus Keresztelő Szent János Plébánia – egykori jezsuita templom – északi mellékoltárai alatti kriptát a kétezres évek elején fedezték fel újra, a Csató Béla főesperes idejében végzett restaurálási munkálatok során. 1903-ban ugyanis lezárták a majdnem kétszáz éves, templom alatti temetkezési helyet. Kik nyugszanak a templom alatt, és miért pont ott? – fogalmazódott meg bennünk a kérdés, amelyre meg is kaptuk a válaszokat idegenvezetőnktől.

Hajnal Csilla

2023. április 16., 13:412023. április 16., 13:41

Cikkünk egy évvel ezelőtt jelent meg a Székelyhon Hit-vallás kiadványában, most pedig a Székelyhon.ro olvasóival is megosztjuk tapasztalatainkat. A jezsuita rend által építtetett plébániatemplom alapkövét 1728. augusztus 8-án tették le, és 1732-ben már temetkezési helynek számított a kripta – kezdi Puskás Attila történelemtanár az idegenvezetést, miután leérkeztünk a ma már kivilágított kriptába. Annak idején azonban a lejárat nem az udvar felől volt – ezt az utolsó felújítások során alakították ki –, hanem jobb oldalt. Hogy erre miért volt szükség, azt is elmagyarázta idegenvezetőnk.

Hirdetés

Főként Olaszországban és Franciaországban volt hagyományuk a kolduló rendeknek – például ferences, domonkos, ciszterciek –, amelyek koldulásból éltek, és azt adták a rendtársaknak, gyerekeknek vagy bárkinek, akit a kórházakban ápoltak, amit össze tudtak gyűjteni.

A „koldulás” fontos alapja volt a templom alatti kripta kiadása, eladása olyan személyeknek, akik ezt meg tudták fizetni,

tehát a nagyon gazdag emberek sírboltot vásároltak, és itt temették el őket vagy egész családjukat. Ez az oka annak, hogy nem csak egyházi embereket, jezsuitákat találunk a marosvásárhelyi kriptában sem, annak ellenére, hogy ezt a templomot ők építtették. Találunk itt bárót, királybírót, postamestert, illetve sok, Marosvásárhelyen letelepedett örmény kereskedőt.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Van, aki azért volt ide temetve, mert anyagilag nagymértékben támogatta a marosvásárhelyi közösséget, és tiszteletből itt helyezték végső nyugalomra. Tehát az egyházi méltóságok mellett több civil, arisztokrata származású vagy kereskedő embernek ad örök otthont a plébániatemplom alatti kripta – tudtuk meg Puskás Attilától.

1732-ben kezdték el itt a temetkezést, akkor temették ide az elsők között az erdővidéki Miklósvárról származó báró Kálnoky Domokost, aki fiatalon meghalt.

Másik fontos személy, aki a marosvásárhelyi kriptában nyugszik, Baranyai Mária Magdolna, aki a házába fogadta a Marosvásárhelyre érkező jezsuitákat, akiknek az volt a feladatuk Marosvásárhelyen, hogy a protestáns térhódítás után – katolikus megnevezés szerint – a rekatolizációt elősegítsék, a protestáns vallásban ezt ellenreformációnak nevezik. Bizonyos szinten „vissza is foglalták” a katolikus egyháznak Marosvásárhelyt – tette hozzá a történelemtanár.

Ebbe a kriptába 1903-ig temetkeztek, és csak az alsó felét foglalták el, 61 fülkét lehetett beazonosítani, ebből 35 fülkéről biztosan állítható, hogy temetkezési helynek használták,

mert valamilyen formában ott vannak a nevek.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

A főesperes lépett be ide először hosszú idő után

Csató Béla főesperes idejében nagymértékű restaurálási munkálatok folytak a templomban, és egy alkalommal, amikor a munkások verték le a vakolatot, beomlott valami. Akkor derült ki, hogy ez a szellőzőnyílás-féle nem más, mint egy alagút. A főesperes urat kötötték meg, nehogy leessen, hiszen nem tudták, mi van a nyílásban, és őt engedték ide le. Akkor kiderült, hogy tényleg megvan az a kripta, amiről írtak, és 1903-ig használták temetkezési helynek. Abban az évben

hoztak egy szabályt, nem csak itt, számos más helyen is, amely előírta, hogy közegészségügyi okokból megszüntetik a kriptákba, illetve templomok köré való temetkezést.

Ekkor alakultak ki több helyen temetők, és ezeket a kriptákat lezárták. A kétezres évek elejéig teljesen zárt volt ez a kripta is, nem járt ott senki, az első Csató Béla főesperes volt, aki több mint száz év után betette ide a lábát. „A főesperes úr sötétet talált itt, egy koporsó volt benn, amelyben egy idős hölgy feküdt, a ruhái voltak meg, a teste mumifikálódott már. Őt Csató Béla rendes katolikus szertartás szerint eltemette, de voltak itt még különféle csontok is” – magyarázta Puskás Attila, aki 2011-ben jött le először az újra felfedezett kriptába, és mivel ő maga örmény származású is, megdöbbent, hogy milyen sok örmény van ide eltemetve. „Latinul is, magyarul is vannak itt sírfeliratok, én pedig latint is tanítottam a katolikus osztályokban, amikor még a Bolyai Farkas Gimnáziumban voltak.

A diákok nem igazán kedvelték, hiszen holt nyelv, de lehoztam ide a katolikus osztályokat, leírtuk a sírfeliratokat, és az osztályban lefordítottuk. Így telt el két hónap, ami fantasztikus élmény volt a 16 éveseknek.

Akkor kezdtük a kripta feldolgozását, egy éven keresztül dolgoztunk, lefordítottuk a latin feliratokat, a magyarokat kiegészítettük, ahol hiányosak voltak, majd Barabás Kisannával, aki az egyházművészeti múzeum vezetője, illetve Székely Szilárd és Kálmán Attila tanárkollégákkal az egészet feldolgoztuk, levéltári adatokkal kiegészítettük, és ebből megszületett a Marosvásárhelyi örmények kiadvány utolsó fejezete, amely az összes itt eltemetett személy nevét tartalmazza, illetve az egykori ferences kolostortemplom kriptájában találhatók névsorát, továbbá a minorita templom – ahol most vannak a jezsuiták – kriptájában eltemetettek nevét is feldolgoztuk” – fogalmazott a történelemtanár az első olyan hivatalos dokumentumról, amely erről a kriptáról szól. Ebből a szempontból kötődik a kripta a vásárhelyi magyar-örmény egyesületükhöz is, és ennek szellemében helyezték ki a négynyelvű – magyar, román, angol, örmény – táblát, amely az egyetlen örmény nyelvű felirat Marosvásárhelyen – teszi hozzá.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Ez egy olyan kripta, amibe hosszában temetkeztek, majd kapott egy vakolatot, erre egy kis maltert tettek, és egy évszámot vagy egy-egy jelet tettek, monogramot, hogy majd a család kiépíti márványtáblával, de van, amelyik így maradt, ezekről a halottakról nem igazán tudunk semmit. Egy fejlettebb formája a kriptafeliratoknak, amikor megvonalazott alapra a nevét is ráírták az illetőnek.

Puskás Attila úgy véli, az egyik legjelentősebb személyiség, aki a kriptában van, Dominus Martinus Csiky, azaz második Csiky Márton.

Lehetőséget rejtenek

Elsők között a jezsuiták kaptak helyet a kriptában, itt van eltemetve a legjelentősebb vásárhelyi jezsuita, Apostol György is, aki prédikációival sok lelket visszatérített a katolikus egyházba. Amikor 1773-ban a jezsuita rendet betiltotta a római pápa, akkor plébános lett, és a nevéhez kötődik az úgynevezett tanoda és nevelde igazgatása és a Lábas ház építése, ahol katolikus neveldét működtetett, amelyből kinőtte magát a ma működő Rákóczi Ferenc Római Katolikus Teológiai Gimnázium.

Puskás Attila sokszor beszélt már a kriptáról és a hozzá kötődő érdekességekről •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Puskás Attila sokszor beszélt már a kriptáról és a hozzá kötődő érdekességekről

Fotó: Haáz Vince

Idézet
Óriási potenciál van a marosvásárhelyi kriptákban, amelyek sosem voltak kihasználva, és azzal, hogy elindítottuk a gyerekek által kitalált megnevezés szerint a kriptaprojektet, bekerült a városi körforgásába, ezt bizonyítja az is, hogy a Múzeumok éjszakáján több százan is meglátogatták egy délután alatt.

A jezsuita templom alatt található sokkal kisebb kripta is látogatható, a főtéri ferences templom alatti kripta sajnos nem látogatható, de jó lenne azt is látogathatóvá tenni” – hangsúlyozta Puskás Attila, hozzáfűzve, hogy egy „föld alatti város” van Marosvásárhely alatt, amelyet jól ki lehetne használni turisztikai célokra is. Fontos tudni, hogy bárki meglátogathatja a katolikus templom alatti kriptát, amely a város titokzatos múltjába vezeti vissza az érdeklődőket.

Székelyhon retró
A hétvégenként jelentkező Székelyhon retró rovatunkban olyan anyagokat közlünk, amelyek eddig kizárólag a Székelyhon napilap mellékleteiben jelentek meg. Most azonban fontosnak tartjuk, hogy azok közül néhányat online is megosszunk olvasóinkkal.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Marosvásárhelyi körgyűrű: kis lépések a forgalmi dugók ellen

Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.

Marosvásárhelyi körgyűrű: kis lépések a forgalmi dugók ellen
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Nem medve, de vadállat miatt küldtek riasztást

Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.

Nem medve, de vadállat miatt küldtek riasztást
2026. június 24., szerda

Tanulók ezrei nem mentek el a matematikavizsgára

A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.

Tanulók ezrei nem mentek el a matematikavizsgára
2026. június 24., szerda

Alkotmányosnak nyilvánították, megduplázhatják a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát Romániában

Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.

Alkotmányosnak nyilvánították, megduplázhatják a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát Romániában
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Az is megtörténhet, hogy nem lesz miniszterelnök-helyettes a Grindeanu-kormányban

A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.

Az is megtörténhet, hogy nem lesz miniszterelnök-helyettes a Grindeanu-kormányban
2026. június 24., szerda

Kéthetes amerikai álom: 44 csíki diák indul életre szóló tapasztalatokért

Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.

Kéthetes amerikai álom: 44 csíki diák indul életre szóló tapasztalatokért
2026. június 24., szerda

Medvét láttak Fitódon

Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.

Medvét láttak Fitódon
Medvét láttak Fitódon
2026. június 24., szerda

Medvét láttak Fitódon

Hirdetés
2026. június 24., szerda

Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet

Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.

Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet
2026. június 24., szerda

Kelemen Hunor: az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.

Kelemen Hunor: az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt
2026. június 24., szerda

Vállalja a kormányzást a PSD, Sorin Grindeanut javasolják miniszterelnök-jelöltnek

A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.

Vállalja a kormányzást a PSD, Sorin Grindeanut javasolják miniszterelnök-jelöltnek
Hirdetés