Ha madártávlatból nézte volna valaki vasárnap a székelyudvarhelyi-szombatfalvi Szent György-plébániatemplom szabadtéri miséző helyét, szavak nélkül is megértette volna: érzelemgazdag liturgia részese a helyi közösség. A „csíkiként udvarhelyivé szeretett” László Attilától köszönt el az az egyházközség, amelynek alapító plébánosa és tizenhét évig lelkiatyja volt.
2020. július 19., 18:302020. július 19., 18:30
2020. július 19., 20:272020. július 19., 20:27
Fotó: Erdély Bálint Előd
Ha madártávlatból nézte volna valaki vasárnap a székelyudvarhelyi-szombatfalvi Szent György-plébániatemplom szabadtéri miséző helyét, szavak nélkül is megértette volna: érzelemgazdag liturgia részese a helyi közösség. A „csíkiként udvarhelyivé szeretett” László Attilától köszönt el az az egyházközség, amelynek alapító plébánosa és tizenhét évig lelkiatyja volt.
2020. július 19., 18:302020. július 19., 18:30
2020. július 19., 20:272020. július 19., 20:27
Fotó: Erdély Bálint Előd
A csíkpálfalvi születésű újmisés 1996-tól három éven át segédlelkészként szolgált a székelyudvarhelyi Szent Miklós Egyházközségben, amelyhez a város szombatfalvi részének katolikusai is tartoztak – közel négyszáz éven keresztül. Plébánosként Szentágotán folytatódott papi pályája, mígnem 2003. augusztus elsejétől valóra vált a szombatfalviak sok évszázados óhaja: megalakulhatott az önálló Szent György Egyházközség. Első plébánosává László Attilát nevezte ki Jakubinyi György érsek.
Hamar kinőtte a közösség a kőtemplomot – szinte hónapok alatt megháromszorozódott az együtt ünneplők száma. Az induló plébániai élet „helyet-teret igényelt a kibontakozásra”. A tervezett közösségi házra egy évet várni kellett, mert a 2005-ös, emberi áldozatot kis követelő árvíz anyagi-lelki nyomait kellett orvosolniuk. Ez volt a közösségi lét valós „keresztsége”, amelyből együtt építkeztek ki, és megerősödve folytatták közös útjukat. Napjainkban egy, a közösségek közösségére épülő, összekapaszkodó egyházközséget ad át utódjának, Ambrus Istvánnak László Attila, aki augusztus 1-étől a kolozsvári Szent Mihály Egyházközség plébánosa és a Kolozs-Dobokai Főesperesi Kerület elöljárója lesz.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A hálaadó szentmisét a közösség világi tagjai készítették elő. Olyan igényességgel, a szép, a nemes és jó reményével, amint azt a közel két, együtt töltött évtized alatt plébánosuktól megtapasztalták. Ez az egyházközség sok év óta a papi hivatások kibontakozásának gyakorlati segítője is. Minden résztvevő együttes öröme volt, hogy tucatnyi, teológusként a gyakorlati pasztorális évének egy részét körükben töltő kispap, ugyanannyi, jelenlegi állomáshelyről sereglett össze a szombatfalvi oltár köré. A Psallite vegyeskar, Simó Zsuzsa karnagy vezényletével az énekelt imádság hangja volt, András Ildikó Ave Maria-szólója pedig magasba emelte a lelkeket.
Az áldoztatók, az „Úr Jézus taxisai” nevében Somorai Árpád elevenítette fel a 2004-től működő szolgálat egyedi lelki hasznát: az egyházmegyei zsinat javaslata alapján minden vasárnap otthon áldozhatnak azok az idősek, betegek, akik igénylik. A szépkorúakat, a plébános buzdítására Both Jolán gyűjtötte kisközösségbe: együttléteik során öröm, béke, derű, vigasz, új erő, hálaadás, áldó és áldott emlékezés született.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Simó Melinda és a tízéves lektorcsoport megtapasztalta a liturgiai „közös ünnep” voltát, és mióta felolvassák, sűrűbben is olvassák a Szentírást. A szolgálat lehetőségéért és a közösséghez tartozásért mondtak köszönetet. A rózsafüzér társulatról a csendes, állandó jelenlétű háttér-imádkozók szolgálatáról vallott Somorai Sándor. A ministránsok, gyermekek egy Fodor Ákos-verssel kísérik „pap bácsijukat”. Az egyházközség legrégebbi imaközössége, a Mária Légió tagjai nevében lelki vezetőjüknek mondott hálát Simó Margit, további imáikról biztosítva a lelkipásztort.
Csergő Enikő a szeretetteljes munkatársi légkört néhány, a kis közösségük által megélt emlékükkel szemléltette. Ha papjuk a kántortól azt kérdezte volna, hogy „ma melyik dicsőség van?”, a képzeletbeli válasz az lehetne, hogy „rendkívüli dicsőség van, dicsőség és hála a nálunk töltött 17 évedért”. Az ifisek nem csak énekeltek, hanem képviseletükben Tornai Csongor a kamaszkorúakkal végzett pasztoráció szépségeivel, nehézségeivel szembesítette a hallgatóságot, amelynek több nemzedéknyi fiatal volt a részese.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A Neokatekumenális Út közösség is megtalálta helyét a plébánián. Molnár Szidónia emlékeztetett az egyházközség elöljárójának tíz évvel ezelőtti igenjére, amellyel az Isten által összetartott új családot kaptak. Tisztában vannak, hogy László Attilától most másik közösség, jelesül a kolozsvári várt egy igent. A lelkivezető elmegy, de Krisztus marad, és mindaz, amit együtt írtak a lelkekbe.
Dávid Gyöngyi, kórustag visszaemlékezett az üres karzatra, amelyet később együtt töltöttek meg élettel és együtt új hangot adtak a dalnak. Az elengedést megkönnyíti, hogy Kolozsvár is ugyanebből a forrásból meríthet és ihat. A kórustag plébánost viszont hazavárja első dalos közössége. Simó Zoltán ifjú családos a jegyes kurzusokért mondott köszönetet, ahol a házasulandók együtt tanulták meg: Isten nélkül lehet, de nem érdemes. Vele együtt lehet erős, gyümölcsöző, szilárd a házasságunk”.
„József vagyok, a testvéretek!” – idézte az elköszönő papi jelmondatát Ilyés Lehel segédlelkész, majd utalt a közös gyakorlati félévekre, és a jelenre. „Ma József és testvérei együtt ünnepelnek, hálát adva Istennek ezért a szép fejezetért az elmúló időért. Kérte, hogy maradjon „továbbra is testvér, a mi testvérünk”.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Noha többen szeretettek volna részt venni ezen a szentmisén, a járványhelyzet határátlépési nehézségei miatt az Ugron családot és alapítványukat Ádám képviselte. „Segítő munkásságoddal megerősítetted családunkban a székely nemzetséghez való tartozás tudatát, Szombatfalvához való kötődését – tolmácsolta. Remélik, hogy a Székely Kálvária tízéves fennállását együtt tudjuk ünnepelni Kisasszony napján.
A székelyudvarhelyiek nevében Gálfi Árpád polgármester köszönt el. „Önmagunk megtalálásának legjobb módja, ha elveszítjük mások szolgálatában. László Attilának ezért is hálás lehet Udvarhely, Szombatfalva. A polgármester kívánta, hogy legyen fény és világosság az új állomáshelyén is.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az egyháztanácsok háláját Tankó Ágnes fejezte ki – elsősorban Istennek az itt együtt megélt esztendőkért. „Példás papi életével, igényes, lelkiismeretes munkájával, igehirdető tehetségével mindannyiunk életét gazdaggá tette. A plébános kitartásának és alázatos munkájának köszönhető a szombatfalvi egyházközség újjászületése és széppé tétele. Közösségformáló tehetsége nyomán lelki, szellemi és épített örökséget, értéket és példát tud hagyni ez a közösség a következő nemzedékre.
László Attila plébános hiszi: nem a nagysága, szilárdsága teszi erőssé az egyházat. A Szent György Egyházközség tagjaira a friss vetés vigyázását bízta. Az egyházközség életének most induló új korszakához a lelkipásztor útravalója: Jézus szava meghívás Isten országába. Ennek az országnak a földi megmutatására biztatta a szombatfalviakat, udvarhelyieket. Erre kért Istentől áldást.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!