
A Bernády-villa Szovátán egykor. Még állt, de már roskatag állapotban. Archív
Fotó: Antal Erika
Eredeti formájában építik újjá Szovátán a volt Bernády-villát. Őszig ugyan szünetelnek a munkálatok, de jövőre várhatóan elkészülnek az ikonikus épület felújításával.
2019. július 07., 16:302019. július 07., 16:30
Figyelemfelkeltő a Rózsák útján lévő romos épület előtti díszes, faragott kapu az ülőfülkéjével. Sokan megállnak itt, megcsodálják, lefényképezik. Van, aki tudja, de az arra járók közül sokan nem: az egykori Bernády-villa – amelyet Bernády György 1929-ben vásárolt Kelemen Margittal, negyedik feleségével, és a szecesszió jegyében kissé átalakíttatott – kapubejárata ez. A kapu mögötti ingatlannal kapcsolatban Fülöp László Zsolt, Szováta polgármestere jó hírt közölt: eredeti formájában építik újjá.
Az elöljáró érdeklődésünkre elmondta, többszöri tulajdonváltást követően végül a jelenlegi birtokos a romos állapotba került épületet teljesen felújítja. A 20. század első évtizedében fából készült nyaraló homlokzatának díszeit a bontáskor óvatosan leemelték, félretették, hogy majd restaurálás után újból elhelyezzék a nyaralón. A polgármestertől megtudtuk, hogy a felújításhoz minden szükséges engedélyt megkapott a tulajdonos, és mivel ez Szováta egyetlen műemléképülete, gyakorlatilag az eredeti állapotába kell visszaállítani.
A Bernády-villa felújított kapubejárata
Fotó: Haáz Vince
Mivel a nyári szezonban a fürdőtelepen zajos munkálatokat tilos végezni, az építkezés szeptember 15-éig szünetel, de akkor újból hozzálátnak, hogy jövőre elkészüljenek vele – mondta a polgármester.
A nyaralóhoz annak idején Bernády egy nagyon szép kapubejárót is építtetett, amely most is ott áll: egy székelykapu és egy fedett pihenő. Ezeket néhány évvel ezelőtt felújították, a hiányzó deszkákat kicserélték, a zárakat megjavították, a faragványokat, a faragott írást a rárakódott piszoktól megtakarították – tudtuk meg Fülöp László Zsolttól.
A polgármester azt is elmondta, hogy Szovátán folyamatosan újítják fel a régi villákat, és valamennyit eredeti stílusában, a századelős nyaralókra jellemző formában állítanak helyre.
– hangsúlyozta az elöljáró.
A Bernády-villa díszes bejárata. Restaurálják és visszahelyezik
Fotó: Antal Erika
Bernády György, Marosvásárhely egykori városépítő polgármestere szeretett Szovátára járni, jól érezte magát a nyaralójában, ahol szintén mozgalmas társadalmi életet élt, vendégeket fogadott, napirenden volt a fürdőtelep életével. Halálát követően özvegye 1946-ban adta el egy bukaresti vásárlónak, azonban kevéssel később államosították. A fürdővállalat Vila Bernadként jelölte meg, és szállóvendégek számára némiképp gondozta, de anélkül, hogy nagyobb javításokat, karbantartó munkálatokat végeztetett volna benne. A rendszerváltást követően a volt tulajdonos örökösei hosszú évekig tartó pereskedés után kapták vissza. Ezek alatt az évek alatt a villa teljesen használhatatlanná vált. 1990-ben B kategóriás műemlékké nyilvánították.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
szóljon hozzá!