
A Bernády-villa Szovátán egykor. Még állt, de már roskatag állapotban. Archív
Fotó: Antal Erika
Eredeti formájában építik újjá Szovátán a volt Bernády-villát. Őszig ugyan szünetelnek a munkálatok, de jövőre várhatóan elkészülnek az ikonikus épület felújításával.
2019. július 07., 16:302019. július 07., 16:30
Figyelemfelkeltő a Rózsák útján lévő romos épület előtti díszes, faragott kapu az ülőfülkéjével. Sokan megállnak itt, megcsodálják, lefényképezik. Van, aki tudja, de az arra járók közül sokan nem: az egykori Bernády-villa – amelyet Bernády György 1929-ben vásárolt Kelemen Margittal, negyedik feleségével, és a szecesszió jegyében kissé átalakíttatott – kapubejárata ez. A kapu mögötti ingatlannal kapcsolatban Fülöp László Zsolt, Szováta polgármestere jó hírt közölt: eredeti formájában építik újjá.
Az elöljáró érdeklődésünkre elmondta, többszöri tulajdonváltást követően végül a jelenlegi birtokos a romos állapotba került épületet teljesen felújítja. A 20. század első évtizedében fából készült nyaraló homlokzatának díszeit a bontáskor óvatosan leemelték, félretették, hogy majd restaurálás után újból elhelyezzék a nyaralón. A polgármestertől megtudtuk, hogy a felújításhoz minden szükséges engedélyt megkapott a tulajdonos, és mivel ez Szováta egyetlen műemléképülete, gyakorlatilag az eredeti állapotába kell visszaállítani.
A Bernády-villa felújított kapubejárata
Fotó: Haáz Vince
Mivel a nyári szezonban a fürdőtelepen zajos munkálatokat tilos végezni, az építkezés szeptember 15-éig szünetel, de akkor újból hozzálátnak, hogy jövőre elkészüljenek vele – mondta a polgármester.
A nyaralóhoz annak idején Bernády egy nagyon szép kapubejárót is építtetett, amely most is ott áll: egy székelykapu és egy fedett pihenő. Ezeket néhány évvel ezelőtt felújították, a hiányzó deszkákat kicserélték, a zárakat megjavították, a faragványokat, a faragott írást a rárakódott piszoktól megtakarították – tudtuk meg Fülöp László Zsolttól.
A polgármester azt is elmondta, hogy Szovátán folyamatosan újítják fel a régi villákat, és valamennyit eredeti stílusában, a századelős nyaralókra jellemző formában állítanak helyre.
– hangsúlyozta az elöljáró.
A Bernády-villa díszes bejárata. Restaurálják és visszahelyezik
Fotó: Antal Erika
Bernády György, Marosvásárhely egykori városépítő polgármestere szeretett Szovátára járni, jól érezte magát a nyaralójában, ahol szintén mozgalmas társadalmi életet élt, vendégeket fogadott, napirenden volt a fürdőtelep életével. Halálát követően özvegye 1946-ban adta el egy bukaresti vásárlónak, azonban kevéssel később államosították. A fürdővállalat Vila Bernadként jelölte meg, és szállóvendégek számára némiképp gondozta, de anélkül, hogy nagyobb javításokat, karbantartó munkálatokat végeztetett volna benne. A rendszerváltást követően a volt tulajdonos örökösei hosszú évekig tartó pereskedés után kapták vissza. Ezek alatt az évek alatt a villa teljesen használhatatlanná vált. 1990-ben B kategóriás műemlékké nyilvánították.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
szóljon hozzá!