
Nagyon sok lakóházhoz tartozó telekrészek szerepelnek még állami tulajdonként. Képünk illusztráció
A földtörvény módosításával lehetőség nyílt arra, hogy a lakóházak tulajdonosai újra birtokosai lehessenek azoknak a házakhoz tartozó telekrészeknek, amelyeket a román állam a ’70-es években elvett. A visszaigényléseket december elejéig kell benyújtani az önkormányzatokhoz.
2018. szeptember 20., 14:302018. szeptember 20., 14:30
A gyergyószentmiklósi városháza hirdetményben hívja fel a figyelmet a 2018/231-es törvénymódosításra, amely a 1991/18-as földtörvényt változtatta meg. Ennek értelmében
A polgármesteri hivatal kataszteri irodájában érdeklődtünk, hogy kikre, milyen területekre is vonatkozik ez a törvénymódosulás. Kiss László és Balázs-Kercsó Katalin, az iroda munkatársai elmondták, 1974-ben államosították a lakóházakhoz tartozó telkeket, amelyek egy részének használati jogát utóbb visszakaphatták a házak tulajdonosai, de nagyon sok helyen vannak még olyan telekrészek, amelyek továbbra is a román állam tulajdonaként szerepelnek a nyilvántartásokban.
Ha valaki egy melléképületet épített például az udvarára, akkor azt a román állami tulajdonra építette, és így került ez bejegyzésre a telekkönyvbe is. Az ilyen államosított telkeket lehet most visszaigényelni.
Elmondták,
A visszaigénylés akkor lehetséges, ha az adott telekrész szerepel a gazdasági vagy kataszteri nyilvántartásban, valamint az adó-nyilvántartóban. Ugyanakkor az is fontos feltétel, hogy az
ingatlanhoz tartozó területrész nem képezheti más személyek által letett visszaigénylés
tárgyát.
Az új törvény értelmében visszaigényelhetőek azon belterületek is, amelyek az egykori kollektív gazdaságok által épített épületekhez tartoznak. Azaz az épület által elfoglalt terület és a mellette található, „hozzá tartozó” telek is. Ezek gyakorlatilag az egykori kollektív istállókat, és más hasonló ingatlanokat jelentik. Ezeket az építményeket korábban már megvásárolták magánszemélyek, tehát magántulajdonban vannak, a terület azonban még az állam tulajdonaként szerepel a nyilvántartásokban.
Nem érinti ez azokat területeket, amelyek közvagyon részeként vagy adminisztratív területként vannak nyilvántartva. Szintén feltétel még, hogy az ingatlanhoz tartozó területrész nem képezheti más visszaigénylés tárgyát.
December elején jár le a határidő
A törvénymódosítás szövege szerint a visszaigénylés leadási határideje 2018. augusztus 9-től számított 120 nap, azaz december elejéig lehet benyújtani a kéréseket az önkormányzatnál, valamint a megyei földosztó bizottságnál – közli a városháza. Hogy pontosan miként fog történni a kérések elbírálása, és a tulajdonjog-rendezés, az még nem ismert, nem készült még el az erről szóló módszertan. Elképzelhető, hogy lesz még határidő-hosszabbítás, de egyelőre a 120 napos időszak áll rendelkezésre, ez alatt kell benyújtani a kéréseket.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
szóljon hozzá!