
Nagyon sok lakóházhoz tartozó telekrészek szerepelnek még állami tulajdonként. Képünk illusztráció
A földtörvény módosításával lehetőség nyílt arra, hogy a lakóházak tulajdonosai újra birtokosai lehessenek azoknak a házakhoz tartozó telekrészeknek, amelyeket a román állam a ’70-es években elvett. A visszaigényléseket december elejéig kell benyújtani az önkormányzatokhoz.
2018. szeptember 20., 14:302018. szeptember 20., 14:30
A gyergyószentmiklósi városháza hirdetményben hívja fel a figyelmet a 2018/231-es törvénymódosításra, amely a 1991/18-as földtörvényt változtatta meg. Ennek értelmében
A polgármesteri hivatal kataszteri irodájában érdeklődtünk, hogy kikre, milyen területekre is vonatkozik ez a törvénymódosulás. Kiss László és Balázs-Kercsó Katalin, az iroda munkatársai elmondták, 1974-ben államosították a lakóházakhoz tartozó telkeket, amelyek egy részének használati jogát utóbb visszakaphatták a házak tulajdonosai, de nagyon sok helyen vannak még olyan telekrészek, amelyek továbbra is a román állam tulajdonaként szerepelnek a nyilvántartásokban.
Ha valaki egy melléképületet épített például az udvarára, akkor azt a román állami tulajdonra építette, és így került ez bejegyzésre a telekkönyvbe is. Az ilyen államosított telkeket lehet most visszaigényelni.
Elmondták,
A visszaigénylés akkor lehetséges, ha az adott telekrész szerepel a gazdasági vagy kataszteri nyilvántartásban, valamint az adó-nyilvántartóban. Ugyanakkor az is fontos feltétel, hogy az
ingatlanhoz tartozó területrész nem képezheti más személyek által letett visszaigénylés
tárgyát.
Az új törvény értelmében visszaigényelhetőek azon belterületek is, amelyek az egykori kollektív gazdaságok által épített épületekhez tartoznak. Azaz az épület által elfoglalt terület és a mellette található, „hozzá tartozó” telek is. Ezek gyakorlatilag az egykori kollektív istállókat, és más hasonló ingatlanokat jelentik. Ezeket az építményeket korábban már megvásárolták magánszemélyek, tehát magántulajdonban vannak, a terület azonban még az állam tulajdonaként szerepel a nyilvántartásokban.
Nem érinti ez azokat területeket, amelyek közvagyon részeként vagy adminisztratív területként vannak nyilvántartva. Szintén feltétel még, hogy az ingatlanhoz tartozó területrész nem képezheti más visszaigénylés tárgyát.
December elején jár le a határidő
A törvénymódosítás szövege szerint a visszaigénylés leadási határideje 2018. augusztus 9-től számított 120 nap, azaz december elejéig lehet benyújtani a kéréseket az önkormányzatnál, valamint a megyei földosztó bizottságnál – közli a városháza. Hogy pontosan miként fog történni a kérések elbírálása, és a tulajdonjog-rendezés, az még nem ismert, nem készült még el az erről szóló módszertan. Elképzelhető, hogy lesz még határidő-hosszabbítás, de egyelőre a 120 napos időszak áll rendelkezésre, ez alatt kell benyújtani a kéréseket.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
szóljon hozzá!