
Fotó: Kocsis B. János
Újságírói kérdésre megerősítette Tamás Sándor, hogy az idei helyhatósági választásokon újra indul Kovászna Megye Tanácsának elnöki tisztségéért. „Készen állok a további feladatra, van elképzelésem a megye fejlesztéséről, világos nemzetpolitikai jövőkép áll előttem, és van fizikai erőm ezek megvalósítására” – fogalmazott a politikus az elmúlt évet értékelő, a terveket bemutató sajtóbeszélgetésen.
2020. január 24., 14:022020. január 24., 14:02
2020. január 24., 16:382020. január 24., 16:38
Tamás Sándor rámutatott, az infrastruktúra-fejlesztésre és a közösségépítésre fektetik a hangsúlyt, nem költik, hanem felhasználják a közpénzt, gazdálkodó önkormányzatot építenek. Ebbe a koncepcióváltásba illeszkednek a beruházások, melyek „nemcsak viszik, hanem termelik is a pénzt”.
Tavaly megvásároltak egy málnási kőbányát, ahonnan 60 millió tonna követ lehet kitermelni, nemcsak a megyei önkormányzat saját útkarbantartó cégének szükségleteit fedezi, hanem eladásra is jut. Hasonlóan nyereséges vállalkozás lehet a Kommandón megépített ifjúsági- és sport központ. A Kovászna-Kommandó kisvasúttal egy „legendát és lehetőséget” vásároltak, az állami fakitermelő vállalat hagyta lerobbanni a létesítményt, de megtalálják a módját, hogy felújítsák, üzembe helyezzék.
Tamás Sándor hangsúlyozta,
Tíz év alatt egymillió eurót fordítottak a kis összegű, helyi fejlesztési programokra, támogatták a vidéki kultúrotthonok, orvosi rendelők, sportpályák felújítását. A szociális gondoskodás a legfontosabb feladatuk, a megyei önkormányzat működésre szánt költségvetés nagy részét a szociális ellátásra, gyerekvédelemre fordítják.
tavaly ez az összeg elérte az egymillió lejt, ezt idén is tartják. Ebből támogatják például az otthoni beteggondozást, három szervezet több mint 1300 személyt gondoz a megyében.
Idén elkészítik a „Háromszék 2030” megyefejlesztési tervet a A Babeș-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) közigazgatási karának bevonásával – mondta Tamás Sándor. Emlékeztetett, hogy az idén lejáró öt éves tervet is az akadémiai szférával közösen dolgozták ki. Meggyőzik a Kovászna megyei városokat, hogy hasonló módon készítsék el a fejlesztési terveiket, minden régió „motorjának” a fejlesztése megyei szinten legyen összehangolt.
Tamás Sándor hangsúlyozta, a megyei önkormányzat katalizátorként működhet a községek fejlesztésében, a szociális kérdések megoldásában, a helyi vállalkozói kedv ösztönzésében. Arra törekednek, hogy összerdélyi feladatokat is átvállaljanak. Tíz éve működtetik a szórványprogramot, amelynek leglátványosabb hatása, hogy a szórvány magyar közösségek kiléptek a templomokból, imaházakból, ma már a települések főterein szervezik a rendezvényeiket.
„Véget ért a százéves székelyföldi magyar magány, amikor Bukarest megpróbálta elszigetelni a térséget, a magyar kormányok pedig elhanyagolták. Tavaly csak mezőgazdasági fejlesztésekre 30 millió euró támogatás érkezett a megyébe a magyar kormánytól, a székelyföldi megyékkel, Brassó megyével hatékony az együttműködés, a bukaresti kapcsolati rendszerrel pedig például a brassói repülőtér ügyén tudtunk fordítani, kilobbizva a kormánytámogatást” – részletezte Tamás Sándor
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!