
Fotó: Barabás Ákos
Iskolahét keretében ünnepli a székelykeresztúri Berde Mózes Unitárius Gimnázium a Magyar Unitárius Egyház megalapításának 450., valamint a gimnázium megalapításának 225., illetve újraalapításának 25. évfordulóját. Az ünnepségsorozat kiemelt napját áldozócsütörtökön, azon a napon tartották, amely az unitárius egyházban a tanítványok öntudatra ébredésének ünnepe.
2018. május 10., 18:132018. május 10., 18:13
2018. május 14., 16:212018. május 14., 16:21
Az 1793. július 10-ei homoródalmási zsinat határozata alapján jött létre Székelyföld egyik leghíresebb gimnáziuma. Az iskola már jelmondatában kitűzte: „Egy véka tudomány mellé egy köböl erkölcsöt”. Az 1948-as államosításkor az Unitárius Gimnáziumot megszüntették, a rendszerváltást követően pedig 1993-ban nyitotta meg újra kapuit. Az ünnepségsorozaton a konferenciák, az iskolai, illetve múzeumi kiállítások, a tanodatörténeti vetélkedő és három gyönyörű új kiadvány tudatosítja a jelenlegi és öregdiákok, valamint az iskolamúlt iránt érdeklődők számára, hogy milyen jelentősek a mezőváros fejlődésében az unitárius oktatás évszázadai.
Csütörtök délelőtt a különböző vidékekről származó diákok népviseletes színpompája ékesítette a gimnázium központi parkjának májusi zöldjét, ünnepélyesen lengett az évszázados iskolazászló.
Fotó: Barabás Ákos
Varró Margit igazgató a jubileum kő jelképét a jövőre vonatkoztatta: az elődök nyomán legyenek élő kövekként lelki vár- és bástyaépítők. Bálint-Benczédi Ferenc püspök Jézus húsvét utáni kérésére – mely szerint tanítványai maradjanak egymás mellett – utalt a közös célok 450, 225 és 25 évvel ezelőtti megvalósítóinak egymás mellett állására. Erdélyben a különbözőségek ellenére a tanítványok öntudatával tudtak egymás mellett állni, hogy hitéért senkit ne üldözzenek;
Az egyházi iskola mindig kemény harc volt, hiszen a keresztény, magyar és unitárius megmaradást, felemelkedést szolgálta. A püspök hiszi, hogy az idei áldozócsütörtök jövőbe mutató üzenete is az egymás mellett állás.
Fotó: Barabás Ákos
Tóth László, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának főkonzulja kifejtette, mennyire fontos az erdélyi szellemi élet szempontjából a felekezeti iskola. Magyarország őszintén elkötelezett az oktatás fejlesztése mellett, hiszen Széchenyit idézve „a kiművelt főkbe” fektetett energia megtérül. Ehhez kívánt békés éveket a patinás falak között.
Rafai Emil polgármester a merjünk nagyok lenni elvet hangsúlyozta, hogy a jelenlegi számok megduplázásakor utódaink elmondhassák, hozzátettünk mi is a magyar örökséghez, és örvendjenek, hogy ebben az iskolában tanulhattak.
Lőrinczi Lajos, a Székelykeresztúri Unitárius Egyházkör esperese, az iskola volt diákja még ipari szakközépiskolában kezdte tanulmányait. A változás igazi feltámadást hozott: örökségtiszteletet és jövőbe vetett hitet tanult. Drága tanáraik az Úr mércéjéhez igazítva, egymás mellett állva Istennek dolgoztak: emberré tették diákjaikat. A múltra és a jövendőre kért áldást.
Fotó: Barabás Ákos
Bíró Barna Botond, a Hargita megyei tanács alelnöke másfél évtizede szintén az iskola diákja volt, eme kultúrbástyából tarisznyálták fel. Kérte a mindenkori diákokat: egy követ hozzanak majd vissza.
Sándor Zsigmond Ibolya muzeológus szintén egykori diákként adatokkal nyomatékosította: Keresztúr újkori történelmének legfontosabb tényezője a gimnázium volt.
Fotó: Barabás Ákos
A népdalszólistákat és az iskola tánccsoportját a Lelkes zenekar kísérte a haranglábavatási ünnepségen. Pálffy Ákos, Gagyi Dénes és Kovács Ákos nyugalmazott tanároknak a pedagógusi szolgálat emlékérmét nyújtotta át Varró Margit igazgató, és átadta id. Szombatfalvi József nyugalmazott esperes-lelkésznek az iskola vezetősége által örökös, tiszteletbeli berdés diákká nyilvánító okmányát. Az igazgató elmondta,
Fotó: Barabás Ákos
Majd a Szombatfalvi József által faragott és adományozott haranglábra helyezve az ünnepélyeken szólal meg. A nyugalmazott lelkész vallja: a harangnak szólnia kell. Míg faragta a haranglábat, lelkében harangoztak.
Az újra megkonduló harangot Szobatfalvi József és Demeter Ágnes diák szólaltatta meg.
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!