
Az udvarhelyi családok idén is a már megszokott zöldségeket igénylik a közösségi kosárként ismert kezdeményezésben, azonban kis újítást várnak: szeretnének bazsalikomot, rukkolát és mángoldot, ugyanakkor kissé kevesebb salátát. A zöldségek mellett kiegészítő termékként tojást és biogyümölcsleveket is vásárolhatnak a városhoz közeli falvak gazdáitól. A 2012 őszén indult program évről évre nagyobb sikernek örvend Székelyudvarhelyen.
2016. február 29., 12:192016. február 29., 12:19
Az első években volt lemorzsolódás A székelyudvarhelyi közösség által támogatott mezőgazdaság elnevezésű projektben, és volt olyan év, amikor az időjárás keresztülhúzta számításaikat, ám a termelő és a fogyasztók közötti bizalom nem rendült meg. Mostanra kialakult egy állandó, tizennyolc udvarhelyi családot felölelő fogyasztói csoport, melyet négy éve egy malomfalvi termelő lát el zöldséggel, ugyanakkor további tizenkét család várja az új termelő csatlakozását. A szervezők már egyeztettek egy székelyszentkirályi nővel, aki megfelelő területtel rendelkezik ahhoz, hogy egy újabb tizennyolc családból álló csoportot ellásson zöldséggel. A termelő ebben az évben egyelőre tanulja, gyakorolja a szakmát, majd ősszel csatlakozik a programhoz. A gyergyószentmiklósi Ferencz Lehel kertészmérnök szakmai tanácsokkal látja el a termelőket, segít a növénytársítások, a vetésszerkezet megtervezésében, valamint a kórokozókkal szembeni vegyszermentes küzdelemben – tudtuk meg Sólyom Andreától, a program egyik szervezőjétől.
A termelővel ősszel támogatói szerződést kötnek, melynek értelmében vállalja a következő évre megegyezett terménymennyiség biztosítását. A megrendelő családok 220 lej előleget adnak a termőföld előkészítésére és a vetőmag megvásárlására, majd április végétől november végéig havonta 130 lejt fizetnek a terményért – közölte Tankó Ágnes társszervező.
November végén a fogyasztókkal és a termelővel közösen kiértékelik az idényt, majd a tapasztalatok alapján megtervezik a következő évi termelést. A megrendelők április végétől harmincegy héten át minden csütörtökön a Caritas Kossuth utcai székhelyén vehetik át kosarukat. A zöldségek mellett kiegészítő termékként tojást és biogyümölcsleveket is vásárolhatnak a városhoz közeli falvak gazdáitól.
Már készül a fóliaház
A malomfalvi Magyari Katalin saját szükségletre mindig termesztett zöldségeket. Amikor négy évvel ezelőtt megkeresték az ajánlattal, úgy gondolta, tudja teljesíteni a követelményeket, és családja bevonásával elvállalta az udvarhelyiek egészséges zöldségekkel való ellátását. A földet fia szántja traktorral, a fóliát férje készíti elő, a vetés és további gondozás az ő feladata – magyarázta. A huszonhat áras területen rengeteg a munka, de eddig jobbára sikerült előállítania a betervezett termést. A héten már a fóliaházat veti be paradicsom-, paprika-, saláta- és spenótmaggal, valamint dughagymával. Sólyom Andrea nemcsak szervezőként, hanem fogyasztóként is részt vesz a programban. Mivel a kosár tartalma túl sok neki, a fölösleget barátainak ajándékozza. A programnak köszönhetően a családok egyre kevesebb hústerméket, ellenben annál több zöldséget fogyasztanak.
Elvárások és tervek
Fontos kitétel, hogy a termelő lehetőleg 25–30 áras saját vagy hosszú távra bérelt területtel rendelkezzen, legyen legkevesebb 120 négyzetméternyi fóliája és öntözési lehetősége. Nem utolsó szempont, hogy a várostól számított távolság ne haladja meg a 25 km-t. Nyitottnak kell lennie a hagyományos, vegyszermentes kertészkedésre, a helyi vetőmagok használatára, valamint az újításokra. Ezenkívül fontos a program értékeinek elsajátítása, a hosszú távra tervezés és a rugalmasság is.
Tavaly sikeres év volt, mivel sem a ragya, sem a jég nem verte le a termést. A programot a következő évek során szeretnék kiterjeszteni Csíkszeredára, Gyergyószentmiklósra és Sepsiszentgyörgyre is. Ennek érdekében pályázni is szándékoznak – közölte Sólyom Andrea.
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.
Helyrehozták a megsüllyedt és beszakadt útszakaszt Küsmöd és Siklód között a 135-ös megyei úton, de az elkövetkező egy-két évben nem lesz ott aszfaltozás – tudtuk meg a Hargita Megye Tanácsának vezetőjétől.
Régészeti bemutatókkal, kézműves foglalkozásokkal, rendhagyó tárlatvezetésekkel, koncerttel és fényfestéssel készül a Múzeumok Éjszakájára a Haáz Rezső Múzeum június 20-án Székelyudvarhelyen.
Tiltakozó szülői petíciók, szóbeszédek, kiszivárgott elképzelések, elvetett forgatókönyvek, félelmek és indulatok – nagy feszültség övezi a székelyudvarhelyi iskolahálózat krízisének rendezését.
Tűz keletkezett egy székelyudvarhelyi tömbházlakás második emeleti lakásában a Függetlenség sugárúton szerda délután. A lángokat körülbelül egy óra alatt sikerült megfékezniük a tűzoltóknak.
Új mammográf, korszerű fertőtlenítő-rendszerek, újszülött-szállító inkubátor és több tucat diagnosztikai eszköz került a Székelyudvarhelyi Városi Kórházba az elmúlt években megvalósított európai uniós pályázatoknak köszönhetően.
Hangos szirénaszóra lehettek figyelmesek a székelyudvarhelyiek szerdán délután, miután egy tömbházban keletkezett robbanáshoz és tűzhöz több mentőegységet is riasztottak. A Függetlenség sugárúti helyszínre mi is kiszálltunk, fotókon mutatjuk.
Robbanást követően csaptak fel a lángok egy székelyudvarhelyi tömbház második emeleti lakásában szerdán délután. A lépcsőház füsttel telt meg, a lakók elhagyták a tömbházat.
szóljon hozzá!