Egy héttel a Mikóért szervezett tüntetés után a magyar reformátusok ismét a fiatalok jövőjére tekintettek. A szombaton Székelyudvarhelyen tartott évnyitón 48 Kárpát-medencei református tanintézmény képviseltette magát, csaknem 200 küldöttel. Külön meghívást kaptak igazgatók, lelkészek, gyülekezetek és a történelmi egyházak képviselői. A Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium főépülete centenáriumának kiemelt eseménye a hit és a remény ünnepe volt – emlékjeleket helyeztek el, és a megtartásért imádkoztak.
2012. szeptember 09., 17:412012. szeptember 09., 17:41
2012. szeptember 09., 18:292012. szeptember 09., 18:29
Pompás látványt nyújtott az ünneplő, régi arculatát visszanyerő felekezeti iskola előtt a Kárpát-medence minden szegletében működő református tanintézmények zászlainak látványa. Ünnepélyes bevonulás után a belvárosi református templomban álltak őrt, majd fenséges nyitányként sokféle tájszólást szólítottak harmóniába a Szózat strófái.
Az ünnepi istentisztelet igehirdetője, Pap Géza az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke emlékeztetett: egy héttel korábban kivonultak az utcára az egyházak és a politikai pártok képviselői Sepsiszentgyörgyön, „mert ismét el akarnak venni valamit. A történelem során sokszor átéltük ezt a hangulatot.\"
A református egyház miért ragaszkodik a felekezeti oktatáshoz? Kérdezett, és válaszokat fogalmazott a püspök. „Ezen a formán keresztül tudunk jó magyar embereket nevelni, hiszen magvetőkké tett az Isten.\"
Örömének adott hangot, hogy a székelyudvarhelyi kollégium betölthette a teret, régi szépségében tündökölve megnyitja kapuját. Benne van az ígéret: nem hiábavaló a munkánk, jó úton járunk! Az oktatók, diákok kitartással, reménységgel gyökerezzenek meg, építsenek a biztos alapra.
Tőkés Zsolt, az ünnepszervező iskola igazgatója kifejezte: mindannyian ugyanazt az ügyet szolgálják. Bartolf Hedvig, Hargita Megye főtanfelügyelője bátorított: legyen türelmünk őszintén kimondani az igazat, megbeszélni gondjainkat azokkal, akiktől segítséget kaphatunk.
Vásárhelyi József (AEÁ) külmissziós lelkipásztor megvallotta: „A hit, ami a szívben van, visz minket tovább. Áldott nép vagyunk, amely a jég hátán is megél.\"
Ábrám Tibor a Magyar Református Egyház Generális Konventjének üdvözletét tolmácsolta: a célok, a küldetés a belső hajtóerő. Kívánva: e tanévben legyen sok alkalom, amikor együtt megerősödik a közösség.
Az évnyitó beszédet Hoffmann Rózsa tanügyi államtitkártól hallottuk. „A remény az életjelünk.\" Eskü alatt ígérte: „Ami emberileg lehetséges, megtesszük\".
Orbán Viktor miniszterelnök levelét Zsigmond Barna Pál, Magyarország csíkszeredai főkonzulja olvasta fel. Üzenete: ismerjük meg a szülőföld történetét, és ismerjük meg önmagunkat – ez a legfőbb tudás.
Bethlen Farkasnak, Verőce polgármesterének meggyőződése: „Nem tanítgatni, dolgozgatni, hanem tanítani és dolgozni kell\".
A Bethlen-díjat Kató Levente, az Erdélyi Református Egyházkerület tanügyi tanácsosa kapta, a Bethlen-oklevelet pedig Nádas Gabriella (AEÁ) vette át.
Az ünneplők átvonultak a régi-új köntösét visszanyert iskolához, ahol a megújult főhomlokzaton újra írás hirdeti: Református Kollégium. Az oldalsó részre a Magyar Tartalékosok Szövetségének adományaként visszakerülnek a régi címerek. A bejáratnál emléktábla hirdeti a megemlékezést, és szembeköszön az iskola címere: a míves majolikaalkotást, a Pécsi Református Kollégium ajándékát Kutasné Kovács Éva igazgatója adta át.
Zárásképpen elhangzott a 90. Zsoltár, és Magyari Vilmos építész szavait idézte Bekő István Márton lelkipásztor: „Isten áldja meg Székelyföld e \'rózsabokrát\'. Védje az idők viharaitól. Adjon melléje, mint eddig, ezután is buzgó, kegyes és szelíd ápolókat, hogy legyen élete örökké tartó, és viruljon a haza, az egyház és a kultúra javára az idők végéig!\"
A szervezők várakozásait is felülmúló érdeklődés övezi a Bagossy Brothers Company péntek esti koncertjét az Udvarhely Napokon, ezért kiterjedt forgalomkorlátozásokat és ideiglenes közlekedési intézkedéseket vezetnek be a biztonság érdekében.
Komplex urológiai-onkológiai műtétet végeztek nemrég a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban laparoszkópos eljárással. A beavatkozás mérfőldkő nemcsak a helyi kórház, hanem az egész térség számára.
Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.
Polgári védelmi gyakorlatot tartanak kedden délelőtt Székelyudvarhelyen, a Cserehát-negyedben. A gyakorlat részeként légi riadó jelzés is hallható lesz.
Szinte biztosan egy régi beázás következménye, hogy leomlott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium egyik osztálytermében a mennyezeti vakolat egy része, de a tanintézetvezetés nem éri be az elsődleges magyarázattal.
Részeg sofőröket füleltek le Udvarhelyszéken: egyik férfi rutinellenőrzés során bukott le, a másik pedig balesetezett.
Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.
szóljon hozzá!