Hargita megyében leginkább a gyümölcsfákban, a korai zöldségekben, illetve a tavaszi árpában tett kárt a múlt hét végén tapasztalt erős lehűlés. A havazás nem, de a fagypont alatti hőmérséklet egészen biztosan terméskiesést okoz.
2011. május 09., 16:382011. május 09., 16:38
2011. május 09., 16:452011. május 09., 16:45
Múlt hét végén, szombatról vasárnapra virradóra majdnem –4 Celsius-fokra esett a hőmérséklet Hargita megye hidegebb részein, de mindenütt fagypont közeli, illetve alatti hőmérsékleteket mértek vasárnap hajnalban, és a megye számos pontján havazott is. Az évszakhoz képest szokatlanul hideg idő biztosan kárt okozott számos növényben, elsősorban a virágzó gyümölcsfákra, azon belül is a csonthéjasokra jelentett leginkább veszélyt – közölte Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője.
„Ilyen szeles, hideg időben a méhek sem repülnek, tehát ha a hőmérséklet közvetlenül nem is érintette a virágokat, vagyis nem fagytak meg, a beporzást úgyis zavarta a szeszélyes időjárás, tehát terméskiesés biztosan lesz az alacsony hőmérsékletek miatt” – mondta el a szakember, de hozzáfűzte, nálunk nem olyan nagy a kár, mint például Szatmár környékén vagy Magyarországon, ahol a gyümölcsfák virágzása már sokkal előrehaladottabb állapotban van.
A gyümölcsfák mellett a tavaszi sörárpában, illetve a korai zöldségekben tett kárt a fagy Hargita megyében, de több más növénykultúra esetében is fagytűrőképességük határán mozgott a hétvégi alacsony hőmérséklet – tudtuk meg Török Jenőtől. A havazás nem jelentett veszélyt a növényekre, az ugyanis többnyire azonnal elolvadt, azonban a növényekben napfelkeltekor jégkristályok képződnek a fagy miatt, és ezek szétfeszítik a sejtfalat, ami az adott növényi rész elhalásához vezet – magyarázta a fagykár keletkezését a megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
szóljon hozzá!