A távhőszolgáltatásról lecsatlakozott lakásokban élők is fizetni fognak a tömbházak közös felületeinek fűtéséért Székelyudvarhelyen, ugyanis ettől az évtől változik a tömbházak belső hőelosztási költségeinek kiszámlázása. Az erre vonatkozó törvényes előírásokat mostanáig figyelmen kívül hagyták a lakószövetségeknél.
2012. október 22., 17:252012. október 22., 17:25
2012. október 22., 17:342012. október 22., 17:34
Az új fűtésszezontól változik a tömbházak belső hőelosztási költségeinek elosztása, a közös felületek fűtési költségéhez a távhőrendszerről levált lakásokban élőknek is arányosan hozzá kell járulniuk. A vonatkozó törvények értelmében ennek már 2007 óta így kellene történnie, de a lakószövetségeknél egészen mostanáig figyelmen kívül hagyták ezeket az előírásokat – tájékoztatott Ráduly Mihály, a székelyudvarhelyi távhőszolgáltató vállalat igazgatója, hozzáfűzve, hogy már számos alkalommal felhívta ő is erre a lakótársulások képviselőinek figyelmét. Most viszont az önkormányzat is belefoglalta a vonatkozó előírásokat a székelyudvarhelyi távhőszolgáltatási szabályzatba, amelyről átiratot küldött a lakószövetségeknek, így az új fűtési idénytől már az arányos elosztási mód szerint kellene történjen a közös felületek fűtésköltségének kiszámlázása – mondta el az Urbana Rt. vezetője. Hozzáfűzte, őket voltaképpen csak közvetve érinti a változás, hiszen továbbra is ugyanazt a költséget számlázzák ki a lakószövetségeknek, annyi változik, hogy a tömbház közös felületeinek fűtésköltségét nem a távhőrendszeren lévő lakásokban élő családok fogják kifizetni, hanem elosztják azt a fogyasztók között, függetlenül attól, hogy milyen rendszerrel fűtenek. Ehhez azonban két feltétel szükséges: a távfűtési vezetékek által a közös felületeken – általában alagsorokban, szárítókban, biciklitárolókban – leadott hőmennyiség ismerete, valamint a távhőrendszerről levált lakásokon áthaladó aktív fűtéscsövek méretének ismerete, amennyiben azok nincsenek megfelelően leszigetelve – közölte Ráduly Mihály. Előbbi felmérését vállalta a távhőszolgálató vállalat, noha ez is a lakótársulások feladata lett volna, utóbbit viszont – több ezer lakás ellenőrzéséről lévén szó – csak a lakószövetségek tudták volna elvégezni, de a 19-ből ezt csak az alsó Bethlen-negyedi négy lakótársulás tette meg – mondta el az igazgató.
Ami a tömbházak közös felületeinek fűtésköltségét illeti, lakásonként mintegy 2–10 lejes havi összegről van szó, ami egyes távfűtésen maradt lakások esetében vérfagyasztó számlákat eredményezett az elmúlt években. Korábban már írtunk egy Orbán Balázs úti tízemeletes tömbház legfelső emeletén található lakásról, amely az egyetlen távfűtött lakás a tömbházban, ennek eredményeképpen 700 lejnél is magasabb fűtésszámlával. Az erre a lakásra kiszámlázott költség a felére csökkenhet a közös felületek fűtésköltségének új elosztása révén – mondott egy példát Ráduly Mihály.
Az új intézkedés megosztja a közvéleményt, a saját hőközponttal rendelkezők azt nehezményezik, hogy olyan szolgáltatásért kell fizetniük, amelyről már leváltak, azt hangoztatva, hogy nekik sem fizet senki, ha a távfűtési szezon előtti hideg napokon befűtenek, ezáltal a közvetlen szomszédok falait is fűtve. A még a rendszeren lévők azonban helyeslik a döntést, a közös felületek évek óta általuk fizetett fűtésköltségének igazságos elosztását szorgalmazva.
A lakószövetségeknél is érdeklődtünk a fűtésköltségek új kiszámítási módját illetően, de biztos választ sehol sem kaptunk arra vonatkozóan, hogy teljes mértékben alkalmazni fogják-e a 2007 óta érvényben lévő törvényes előírásokat. A Móra Ferenc-lakószövetségnél azt közölték, hogy tavaly és idén is ellenőrizték a levált lakásokon áthaladó fűtéscsöveket, és azok mindenhol megfelelően le vannak szigetelve. Ami a közös felületek fűtését illeti, úgy tudják, azokra a közös helyiségekre nem vonatkozik a költségek új elosztási módszere, amelyeken csak áthaladnak a távfűtési vezetékek, csak azokra, amelyekben fűtőtestek is vannak. Ilyen tömbház viszont nincs a lakótársulás hatáskörében.
A Tamási Áron-lakószövetségnél is azt mondták, azokban a levált lakásokban, ahol otthon találtak valakit, elvégezték az ellenőrzéseket, és azt tapasztalták, hogy bár le vannak szigetelve a távfűtési csövek, többnyire csak szivaccsal, ami bármikor levehető. A közös felületek fűtésköltségének elosztási módjáról itt még nem döntöttek, novemberben fognak erről érdemben tárgyalni, figyelembe véve az önkormányzat által átiratban közölt távhőszolgáltatási szabályzatot – közölték a lakószövetségnél.
A szervezők várakozásait is felülmúló érdeklődés övezi a Bagossy Brothers Company péntek esti koncertjét az Udvarhely Napokon, ezért kiterjedt forgalomkorlátozásokat és ideiglenes közlekedési intézkedéseket vezetnek be a biztonság érdekében.
Komplex urológiai-onkológiai műtétet végeztek nemrég a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban laparoszkópos eljárással. A beavatkozás mérfőldkő nemcsak a helyi kórház, hanem az egész térség számára.
Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.
Polgári védelmi gyakorlatot tartanak kedden délelőtt Székelyudvarhelyen, a Cserehát-negyedben. A gyakorlat részeként légi riadó jelzés is hallható lesz.
Szinte biztosan egy régi beázás következménye, hogy leomlott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium egyik osztálytermében a mennyezeti vakolat egy része, de a tanintézetvezetés nem éri be az elsődleges magyarázattal.
Részeg sofőröket füleltek le Udvarhelyszéken: egyik férfi rutinellenőrzés során bukott le, a másik pedig balesetezett.
Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.
szóljon hozzá!