
Fotó: Veres Nándor
Önkormányzati támogatásokból és külföldi adományokból próbálja pótolni a Gyulafehérvári Caritas az állami szubvenció csökkenése okozta forráskiesést. A római katolikus egyház szociális szervezete idén jelentős állami támogatástól esett el.
2016. március 25., 11:072016. március 25., 11:07
2016. március 25., 11:082016. március 25., 11:08
Noha még keresik a megoldásokat a forráskiesés pótlására, Márton András, a Gyulafehérvári Caritas igazgatója nem tekinti reménytelennek a helyzetet. Mint elmondta, mintegy kétmillió lejes forráskieséssel indították az idei évet. Az egészségügyi tárca ugyanis ebben az évben csupán 809 beteg ellátását finanszírozta, kétségessé téve további 2800 gondozott helyzetét.
A helyzet megoldása még folyamatban van, mondta érdeklődésünkre Márton András, a Gyulafehérvári Caritas igazgatója. Kifejtette, voltak olyan érintett települések, ahol az önkormányzatok önként jelezték, hogy segítenének a forráskiegészítésben, máshol pedig a Caritas munkatársai kértek támogatásnövelést, és egyelőre mindenhol nyitottak voltak az együttműködésre. Márton András egy másik, párhuzamos megoldásként említette, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral is tárgyalnak, szeretnének az egészségügyi szolgáltatásokból „eladni”. Továbbá Sajgó Balázzsal, a Gyulafehérvári Caritas lelki igazgatójával együtt nemsokára európai körútra indulnak külföldi forrásokat keresni, stabil partnereiknek már leveleket is küldtek.
Egyelőre úgy próbálják tartani a lécet, hogy elnapolják a beruházásokat és az alapeszköz-cseréket, újracsoportosítják a meglévő forrásokat – magyarázta Márton András. Az igazgató szerint a gondozottak egyelőre még nem érezhették meg a drasztikus támogatáscsökkenést, és reméli, hogy nem is fogják, ugyanis rendelkeznek egy forgóalappal, hiszen az önkormányzatokkal leszerződött pénzösszegeket is rendszerint később kapják meg.
„Tevékenységük során volt olyan esztendő, amikor drasztikusan leálltak az állami támogatások, akkor is körbejártuk Európát és próbáltuk átvészelni a kétséges helyzetet” – idézte fel a korábbi nehéz időket Márton András. Rámutatott, jelenleg változik a rendszer, visszaszorítják a szubvenciókat, de egyelőre nem került más finanszírozási lehetőség, ennek ellenére az igazgató azt reméli, jövőre változni fog a helyzet. Úgy véli, sok minden van terítéken a szociális szolgáltatás-finanszírozás téren, ám jó lenne, ha ebből több működne a gyakorlatban. A Caritas igazgatója szerint ugyanis a finanszírozási standardok sem felelnek meg a valóságnak.
Gyergyószéken is megoldják
Keresztes Edit, a gyergyói régió csapatvezetője elmondta, az otthoni beteggondozással járó kiadásokat több forrásból fedezik: belepótol az állam szubvenció formájában, az egészségügyi biztosítópénztár, a helyi és megyei önkormányzatok, illetve az ellátottak is jövedelmük, lehetőségük függvényében. Az elmúlt évben a 630 ellátottból 145-en részesültek állami támogatásban, idénre 120 személy költségeinek részfinanszírozására kapnak összeget, bár 175-re kértek. Ez személyenként és havonta 120 lejt jelent. A gyergyói régióban a huszonkét terepes munkatárs folytatja a munkáját.
Speciális sebkezelés táblagéppel
Speciális sebkezelésben részesülhetnek az otthongondozottak a Gyulafehérvári Caritas Szociomedikális Ágazatának és a Vodafone Románia Alapítvány közös projektjének köszönhetően, adta hírül közleményében a szociális szervezet. A projekt révén a Caritas szociális szakápolói hozzájutnak az ápolásban szükséges anyagokhoz, kötszerekhez, ugyanakkor újításként táblagépeket, technikai eszközöket használnak a pontos diagnózis megállapítására és a gyógyulási folyamat követésére. A 2015. augusztusában indult program keretében jelenleg 14 egészségügyi szakápoló, két sebszakértő speciálisan, a programnak kifejlesztett táblagépes applikáción keresztül követheti a kezelések eredményeit, a sebgyógyulás folyamatát. A krónikus, fekélyes sebektől szenvedő betegeket első ellátásuk alkalmával regisztrálják egy közösen használt rendszerbe, ezt követően pedig minden alkalommal bevezetik a kezelések során használt egészségügyi anyagokat, valamint fényképekkel dokumentálják a kezelt felület gyógyulásának folyamatát. Ugyanakkor az applikáció segítségével az ápolók megoszthatják egymással a kezelések alatt szerzett észrevételeiket, tapasztalataikat, derül ki a közleményből.
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.
Helyrehozták a megsüllyedt és beszakadt útszakaszt Küsmöd és Siklód között a 135-ös megyei úton, de az elkövetkező egy-két évben nem lesz ott aszfaltozás – tudtuk meg a Hargita Megye Tanácsának vezetőjétől.
Régészeti bemutatókkal, kézműves foglalkozásokkal, rendhagyó tárlatvezetésekkel, koncerttel és fényfestéssel készül a Múzeumok Éjszakájára a Haáz Rezső Múzeum június 20-án Székelyudvarhelyen.
Tiltakozó szülői petíciók, szóbeszédek, kiszivárgott elképzelések, elvetett forgatókönyvek, félelmek és indulatok – nagy feszültség övezi a székelyudvarhelyi iskolahálózat krízisének rendezését.
Tűz keletkezett egy székelyudvarhelyi tömbházlakás második emeleti lakásában a Függetlenség sugárúton szerda délután. A lángokat körülbelül egy óra alatt sikerült megfékezniük a tűzoltóknak.
Új mammográf, korszerű fertőtlenítő-rendszerek, újszülött-szállító inkubátor és több tucat diagnosztikai eszköz került a Székelyudvarhelyi Városi Kórházba az elmúlt években megvalósított európai uniós pályázatoknak köszönhetően.
Hangos szirénaszóra lehettek figyelmesek a székelyudvarhelyiek szerdán délután, miután egy tömbházban keletkezett robbanáshoz és tűzhöz több mentőegységet is riasztottak. A Függetlenség sugárúti helyszínre mi is kiszálltunk, fotókon mutatjuk.
Robbanást követően csaptak fel a lángok egy székelyudvarhelyi tömbház második emeleti lakásában szerdán délután. A lépcsőház füsttel telt meg, a lakók elhagyták a tömbházat.
szóljon hozzá!