
Fotó: Farkas Antal
Zűrzavaros alakuló tanácsülésen vettünk részt Szentegyházán, ahol pár napja terjengett a hír, miszerint a helybéli RMDSZ-es önkormányzati képviselőjelöltek listájáról az első ötöt félreállította a szövetségiek megyei szervezete, így a listán szereplő következő öt személy került be a testületbe. Kedden délelőtt beiktatták a helyi döntéshozó hatalom tagjait. Elég bonyolult események előzték meg az ülést, és várhatóan a továbbiakban sem fog zökkenőmentesen dolgozni a testület.
2012. június 26., 18:132012. június 26., 18:13
2012. június 27., 15:562012. június 27., 15:56
Új polgármestere és egy elég színes önkormányzati képviselő-testülete van Szentegyházának. A kedden tartott alakuló ülésen felesküdtek arra, hogy az elkövetkező négy évben a város lakosságának érdekeit szem előtt tartva hozzák meg döntéseiket. Rus Sándort függetlenként választotta meg polgármesternek a szavazók többsége, de hamar átállt az RMDSZ-hez.
Molnár Tibort, a Magyar Polgári Párt képviselőjét szavazták meg újból alpolgármesternek, egyetlen szavazattal győzte le a tulipános András Attilát, és talán az sem véletlen, hogy a frissen alakult tizenöt személyes döntéshozó testület egyik tagja függetlenként szavazott.
A választásokon még függetlenként induló, azonban időközben átigazoló Gáll Zakariás és Márton Gábor a tanácsülésen csatlakozott a tulipánosokhoz, tehát összesen hét szövetségi képviselő van a testületben. A Magyar Polgári Párt bejelentette, hogy közös frakciót alakítana a szentegyházi Erdélyi Magyar Néppárttal, de mivel mindkét pártnak megvan a minimális három személyes frakciója, ez nem jöhetett hivatalosan létre. Tehát négy néppártos és három polgári lett még az önkormányzati képviselő-testület tagja. Vélelmezhető, hogy az ülést vezető Máthé István – aki függetlenként indult és meg is maradt annak – döntött arról, hogy ki legyen az alpolgármester a következő mandátumban, az MPP-s jelöltre szavazva. Az RMDSZ és az EMNP-MPP koalíció hét-hét fős frakciói mellett a mérleg nyelve a független lesz.
Már a kezdeteknél is akadtak bonyodalmak
A 2002/35-ös kormányrendeletre hivatkozva az RMDSZ megyei szervezete megvonta a bizalmat a saját jelöltlistáján indult első öt személytől, eszerint érvényes mandátuma a listán szereplő következő öt embernek lesz. Az ülés vezetője kijelentette, hogy a döntés ellen nem voltak kifogások vagy óvások. Az eredeti listákról egyedül Jakab Ernő EMNP-jelölt lépett vissza. Az eskütételt követően az alpolgármestert kellett megválasztani, a két javasolt személy, Molnár Tibor és András Attila közül az előbbi egy szavazattal nyert. Rus Sándor köszönő és köszöntő beszédét követően viszont az újonnan választott MPP-s alpolgármester kifejtette: nem biztos, hogy együtt tudnak majd működni a polgármesterrel.
Visszafogadott emigráltak váltották az új tulipánosokat
Elekes István, az RMDSZ-lista első helyén mandátumot szerzett képviselő érdeklődésünkre kifejtette, hogy ami az utóbbi napokban történt Szentegyházán, az a demokrácia megcsúfolása, és a kommunizmusban jól bevált módszerekre emlékezteti. Véleménye szerint a tulipános előválasztáson Gáll Zakariás és támogatói vásárlási utalványok osztogatásával befolyásolták a lakosok szabad akaratát.
A visszaléptetett jelöltet követte a listán Tankó Csilla és Szabó Enikő, akik megerősítették Elekes véleményét, és hozzátették: „Mi, a lista első öt embere, az ezer szavazatból 400-nál többet gyűjtöttünk be, szerintem ettől ijedtek meg odafent, mert azt gondolták, hogy mivel fiatalok vagyunk, és ténylegesen tenni akarunk a városért, nem lehet minket dróton rángatni, vagyis úgy együtt dolgozni velünk, ahogy ők szeretnék.” Elekes szerint a mostani hét ember egy érdekszövetség, és úgy kerültek pozícióba, hogy a párt helyi és széki szervezete az RMDSZ szabályzatát semmibe vette, és ráadásul azokat a korábbi tisztviselőket fogadta vissza soraiba, akik a helyhatósági választásokkor a tulipános jelöltekkel szembeszállva függetlenekként szereztek mandátumot.
Burjánzó tulipános konfliktusok
Elekes azt is elmondta, hogy az elmúlt két hónapban három tisztújító gyűlést szervezett a szentegyházi RMDSZ, legutóbb leváltották Burus Tibort, és a Gállhoz közel álló Tankó Zoltánt választották helyette. A leváltást Burus csúfos választási eredményével magyarázta Sándor Kálmán, az udvarhelyszéki RMDSZ ügyvezető elnöke.
„Tehát választások után egy nappal a RMDSZ helyi szervezete visszafogadta soraiba azt a Rus Sándort, valamint Gáll Zakariás és Márton Gábor tanácstagokat is, akik függetlenként szereztek mandátumot. Ezzel alapszabályt sértettek, hiszen nem lehet RMDSZ-tag az, aki más szervezet, párt jelöltjeként vagy függetlenként indul az országgyűlési vagy önkormányzati választásokon” – hangsúlyozta a félreállított jelölt. A tulipános listán tanácsosi tisztséget szerzett öt szentegyházi személyt – Burus Tibort, Elekes Istvánt, Szabó Enikőt, Berki Sándort és Tankó Csillát – meg sem hívták a harmadik tisztújító ülésre, hanem június 25-én kaptak egy értesítést az ott hozott döntésről, melyet azonnal megóvtak.
„Ami a mai ülésen történt, az szintén nem volt törvényes, hiszen mi 10 órakor megjelentünk az alakuló ülésen, és 10 óra 30 perckor küldték el e-mailen, hogy megvonták tőlünk a bizalmat, és helyünket pedig a képviselő-testület már meg is kezdődött alakuló ülésén a listán utánuk következők vennék át: András Attila, Fülei Attila, Imecs-Gáll Izabella (Gáll Zakariás lánya), Hatos Katalin és Simó Ibolya” – summázott Elekes. Ezt követően felhívták a széki RMDSZ-irodát is, de senki nem tudott konkrét választ adni.
„Én őszintén megcsömörlöttem a párttól, elegem lett belőle, hiszen jó magyar körökben sokszor el kellett titkolnom, hogy RMDSZ-es vagyok” – vallotta Elekes. „Mi tényleg tenni akartunk a közösségért, és ha ennyire semmibe veszik a lakosság akaratát, akkor ez csak egyet jelent: nem számít minden magyar, egyáltalán nem” – mondta kiábrándultan Tankó Csilla, a másik leváltott jelölt.
A szervezők várakozásait is felülmúló érdeklődés övezi a Bagossy Brothers Company péntek esti koncertjét az Udvarhely Napokon, ezért kiterjedt forgalomkorlátozásokat és ideiglenes közlekedési intézkedéseket vezetnek be a biztonság érdekében.
Komplex urológiai-onkológiai műtétet végeztek nemrég a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban laparoszkópos eljárással. A beavatkozás mérfőldkő nemcsak a helyi kórház, hanem az egész térség számára.
Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.
Polgári védelmi gyakorlatot tartanak kedden délelőtt Székelyudvarhelyen, a Cserehát-negyedben. A gyakorlat részeként légi riadó jelzés is hallható lesz.
Szinte biztosan egy régi beázás következménye, hogy leomlott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium egyik osztálytermében a mennyezeti vakolat egy része, de a tanintézetvezetés nem éri be az elsődleges magyarázattal.
Részeg sofőröket füleltek le Udvarhelyszéken: egyik férfi rutinellenőrzés során bukott le, a másik pedig balesetezett.
Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.
szóljon hozzá!