Fotó: Farkas Antal
Zűrzavaros alakuló tanácsülésen vettünk részt Szentegyházán, ahol pár napja terjengett a hír, miszerint a helybéli RMDSZ-es önkormányzati képviselőjelöltek listájáról az első ötöt félreállította a szövetségiek megyei szervezete, így a listán szereplő következő öt személy került be a testületbe. Kedden délelőtt beiktatták a helyi döntéshozó hatalom tagjait. Elég bonyolult események előzték meg az ülést, és várhatóan a továbbiakban sem fog zökkenőmentesen dolgozni a testület.
2012. június 26., 18:132012. június 26., 18:13
2012. június 27., 15:562012. június 27., 15:56
Új polgármestere és egy elég színes önkormányzati képviselő-testülete van Szentegyházának. A kedden tartott alakuló ülésen felesküdtek arra, hogy az elkövetkező négy évben a város lakosságának érdekeit szem előtt tartva hozzák meg döntéseiket. Rus Sándort függetlenként választotta meg polgármesternek a szavazók többsége, de hamar átállt az RMDSZ-hez.
Molnár Tibort, a Magyar Polgári Párt képviselőjét szavazták meg újból alpolgármesternek, egyetlen szavazattal győzte le a tulipános András Attilát, és talán az sem véletlen, hogy a frissen alakult tizenöt személyes döntéshozó testület egyik tagja függetlenként szavazott.
A választásokon még függetlenként induló, azonban időközben átigazoló Gáll Zakariás és Márton Gábor a tanácsülésen csatlakozott a tulipánosokhoz, tehát összesen hét szövetségi képviselő van a testületben. A Magyar Polgári Párt bejelentette, hogy közös frakciót alakítana a szentegyházi Erdélyi Magyar Néppárttal, de mivel mindkét pártnak megvan a minimális három személyes frakciója, ez nem jöhetett hivatalosan létre. Tehát négy néppártos és három polgári lett még az önkormányzati képviselő-testület tagja. Vélelmezhető, hogy az ülést vezető Máthé István – aki függetlenként indult és meg is maradt annak – döntött arról, hogy ki legyen az alpolgármester a következő mandátumban, az MPP-s jelöltre szavazva. Az RMDSZ és az EMNP-MPP koalíció hét-hét fős frakciói mellett a mérleg nyelve a független lesz.
Már a kezdeteknél is akadtak bonyodalmak
A 2002/35-ös kormányrendeletre hivatkozva az RMDSZ megyei szervezete megvonta a bizalmat a saját jelöltlistáján indult első öt személytől, eszerint érvényes mandátuma a listán szereplő következő öt embernek lesz. Az ülés vezetője kijelentette, hogy a döntés ellen nem voltak kifogások vagy óvások. Az eredeti listákról egyedül Jakab Ernő EMNP-jelölt lépett vissza. Az eskütételt követően az alpolgármestert kellett megválasztani, a két javasolt személy, Molnár Tibor és András Attila közül az előbbi egy szavazattal nyert. Rus Sándor köszönő és köszöntő beszédét követően viszont az újonnan választott MPP-s alpolgármester kifejtette: nem biztos, hogy együtt tudnak majd működni a polgármesterrel.
Visszafogadott emigráltak váltották az új tulipánosokat
Elekes István, az RMDSZ-lista első helyén mandátumot szerzett képviselő érdeklődésünkre kifejtette, hogy ami az utóbbi napokban történt Szentegyházán, az a demokrácia megcsúfolása, és a kommunizmusban jól bevált módszerekre emlékezteti. Véleménye szerint a tulipános előválasztáson Gáll Zakariás és támogatói vásárlási utalványok osztogatásával befolyásolták a lakosok szabad akaratát.
A visszaléptetett jelöltet követte a listán Tankó Csilla és Szabó Enikő, akik megerősítették Elekes véleményét, és hozzátették: „Mi, a lista első öt embere, az ezer szavazatból 400-nál többet gyűjtöttünk be, szerintem ettől ijedtek meg odafent, mert azt gondolták, hogy mivel fiatalok vagyunk, és ténylegesen tenni akarunk a városért, nem lehet minket dróton rángatni, vagyis úgy együtt dolgozni velünk, ahogy ők szeretnék.” Elekes szerint a mostani hét ember egy érdekszövetség, és úgy kerültek pozícióba, hogy a párt helyi és széki szervezete az RMDSZ szabályzatát semmibe vette, és ráadásul azokat a korábbi tisztviselőket fogadta vissza soraiba, akik a helyhatósági választásokkor a tulipános jelöltekkel szembeszállva függetlenekként szereztek mandátumot.
Burjánzó tulipános konfliktusok
Elekes azt is elmondta, hogy az elmúlt két hónapban három tisztújító gyűlést szervezett a szentegyházi RMDSZ, legutóbb leváltották Burus Tibort, és a Gállhoz közel álló Tankó Zoltánt választották helyette. A leváltást Burus csúfos választási eredményével magyarázta Sándor Kálmán, az udvarhelyszéki RMDSZ ügyvezető elnöke.
„Tehát választások után egy nappal a RMDSZ helyi szervezete visszafogadta soraiba azt a Rus Sándort, valamint Gáll Zakariás és Márton Gábor tanácstagokat is, akik függetlenként szereztek mandátumot. Ezzel alapszabályt sértettek, hiszen nem lehet RMDSZ-tag az, aki más szervezet, párt jelöltjeként vagy függetlenként indul az országgyűlési vagy önkormányzati választásokon” – hangsúlyozta a félreállított jelölt. A tulipános listán tanácsosi tisztséget szerzett öt szentegyházi személyt – Burus Tibort, Elekes Istvánt, Szabó Enikőt, Berki Sándort és Tankó Csillát – meg sem hívták a harmadik tisztújító ülésre, hanem június 25-én kaptak egy értesítést az ott hozott döntésről, melyet azonnal megóvtak.
„Ami a mai ülésen történt, az szintén nem volt törvényes, hiszen mi 10 órakor megjelentünk az alakuló ülésen, és 10 óra 30 perckor küldték el e-mailen, hogy megvonták tőlünk a bizalmat, és helyünket pedig a képviselő-testület már meg is kezdődött alakuló ülésén a listán utánuk következők vennék át: András Attila, Fülei Attila, Imecs-Gáll Izabella (Gáll Zakariás lánya), Hatos Katalin és Simó Ibolya” – summázott Elekes. Ezt követően felhívták a széki RMDSZ-irodát is, de senki nem tudott konkrét választ adni.
„Én őszintén megcsömörlöttem a párttól, elegem lett belőle, hiszen jó magyar körökben sokszor el kellett titkolnom, hogy RMDSZ-es vagyok” – vallotta Elekes. „Mi tényleg tenni akartunk a közösségért, és ha ennyire semmibe veszik a lakosság akaratát, akkor ez csak egyet jelent: nem számít minden magyar, egyáltalán nem” – mondta kiábrándultan Tankó Csilla, a másik leváltott jelölt.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 nappal meghosszabbította a helyi szintű veszélyhelyzetet a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt, miután a Korond-patak hozama ismét megemelkedett a kiadós esőzések miatt.
Ismét áthaladhat az autós forgalom a székelyudvarhelyi Villanytelep utcán – tájékoztat a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Változatos programkínálattal készül Székelyudvarhely a városnapokra: június 22. és 29. között koncertek, kulturális események, gyerek- és ifjúsági programok, valamint közösségi kezdeményezések várják a lakókat és látogatókat.
Több kutya is elpusztult néhány hét leforgása alatt az egyik udvarhelyszéki településen – olvasóink elmondása szerint az állatorvosi szakvélemény alapján úgy tűnik, mérgezés következtében. Az eset nyomán petíció és rendőrségi feljelentés is született.
A székelyudvarhelyi személyi nyilvántartó irodában a választást megelőző napokban 30 százalékkal nőtt az új személyazonossági igazolványok iránti igény, és később be is igazolódott: a helyieknek is fontos volt részt venni a szavazáson.
A székelyudvarhelyi református temetőben tett látogatást a csíkszeredai főkonzulátus küldöttsége, ahol megtekintették a támogatásukkal restaurált síremlékeket és a temető kulturális értékeit bemutató térképet.
Folytatódnak a munkálatok a Korond-pataknál a parajdi sóbányát veszélyeztető vízszivárgás csökkentése érdekében – közölte csütörtökön Facebook-oldalán a Román Vízügyi Igazgatóság.
Ismét Székelyudvarhelyre látogatott a magyarországi Plüss Kommandó, amely ezúttal is értékes adományokat hozott a Székelyudvarhelyi Városi Kórház újszülött osztályának, szerdán.
Licitálás útján keresnek új üzemeltetőt Székelyudvarhelyen a strand és a jégpálya büféjéhez, ugyanakkor három alapvető termékre ársapkát vezetnek be. Közben javában zajlanak a strand karbantartási munkálatai.
Medvét észleltek a zetelaka Községhez tartozó Zeteváralján, ezért Ro-Alert figyelmeztetést küldtek a hatóságok a helyieknek. A lakosságot óvatosságra intették – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
szóljon hozzá!