Egymás mellett jobb projektek, jobb ötletek születnek – vallja a Gyulafehérvári Caritas Szociális Ágazatának igazgatója, Ludescher László.
2015. szeptember 23., 18:242015. szeptember 23., 18:24
A szerdán Székelyudvarhelyen tartott szemináriumon sok szó esett arról, miként lehet közvetett módon úgy küzdeni a szegénység ellen, hogy használják azt a hálózatot, amely Maros, Kovászna és Hargita megye kistelepüléseinek polgármesteri hivatalai, a gyermekvédelemben, tanügyben szerepet vállalók, illetve a Caritas ágazati tevékenységeinek keretében épült ki.
A 2015 májusában indult United Networks – integrált kezdeményezés hátrányos helyzetű közösségek felzárkóztatásáért című projekt egyik fontos pillérként magában foglalja a települések többdimenziós feltérképezését a társadalmi inklúzió területén a három megyében. A térképezést a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Szociális Tanszékének munkatársai végezték, és eredményeit az udvarhelyi szeminárium keretében mutatták be az érintett, húszezernél kevesebb lakosú települések képviselőinek.
A felmérés magában foglalta a népességet az etnikai szempontok figyelembe vételével, a közintézményeket, a civil szervezeteket, a magánszektort, a veszélyeztetett csoportokat, illetve a továbblépéshez szükséges források lehetőségét. A későbbiekben mindhárom megyében kiválasztanak egy-egy települést, amelyen konkrét beavatkozások történnek az elszigetelődés, a hátrányos helyzetűek felfejlesztését illetően.
„Ez a projekt közel áll ahhoz a szemlélethez, amivé válni szeretne a Caritas: a közösségek maguk alakítsák saját életüket” – mondta el dr. Márton András, a Gyulafehérvári Caritas igazgatója. Ludescher László kiemelte: „Hiszünk abban a hálózati munkában, amely az együttműködés hozadéka. Egymás munkáját kiegészíthetik az intézmények, szakhatóságok.”
Drágul az élet, megszűnnek mentességek: augusztustól új adók, emelkedő ÁFA és szigorodó szabályok sújtják a lakosságot Romániában. A vállalkozók mellett nyugdíjasok, kismamák és családok is komoly terhekkel szembesülnek.
Jelentős felújítás kezdődött a székelyudvarhelyi Orbán Balázs Általános Iskolában: a munkálatok idejére a diákokat más iskolák fogadják be szeptembertől, az önkormányzat pedig saját forrásból is hozzájárul a költségekhez.
Különleges filmes hétvégével várják az érdeklődőket Székelyudvarhelyen a városi könyvtár előtti térre. Július 18–19-én dokumentumfilm-vetítéseket és közönségtalálkozókat tartanak, neves rendezők és televíziós szakemberek részvételével.
A vezetékek befogadó és kifolyó részénél újabb betonozási munkálatokra van szükség, így csak nagyjából két hét múlva terelhetik el a Korond patakot. Jó hír viszont, hogy megérkezett az első előzetes jelentés a földtani mérésekről.
Kápolnásfaluban és Székelyudvarhelyen két egymást követő napon lesz áramszünet karbantartási munkálatok miatt – közölte az Electrica áramszolgáltató.
A Romániai Könyvelők Napját ünnepelték Székelyudvarhelyen hétfőn. Az esemény középpontjában a szakma digitális jövője és emberi oldala állt: „a jövő könyvelője már nemcsak számol, hanem irányt mutat” – hangzott el a rendezvényen.
Már csak néhány csövet kell összehegeszteni ahhoz, hogy átirányíthassák a vezetékekbe a Korond-patakot, ideiglenesen elterelve azt a beszakadt parajdi sóbányától. Kiderült az is, hogy a patak vize sajnos a bánya feletti részen is sós.
Ünnepélyes bokrétaavatóval hívták fel a figyelmet Abásfalván arra a különleges közösségi projektre, amely nemcsak építészeti, hanem kulturális és közösségformáló jelentőséggel is bír.
A turisták közül többen érdeklődtek, hogy miért zavarosabb a víz a parajdi sós vizű strand medencéiben, amelyre meglehetősen pozitív választ kaptunk: a gyógyhatású termálvíz teszi opálosabbá a strand medencéit.
Több láda sör szóródott szét péntek délután Felsősófalva főútján, miután egy teherszállító jármű rakománya a földre esett. Az országutat félpályán lezárták, emiatt kisebb torlódás alakulhat ki.
szóljon hozzá!