
Fotó: Thomas Campean
Lokális, önkormányzati szinten egyre nagyobb hangsúlyt kap a turisztikai népszerűsítés, a kiadványok, programok és a turisztikai információs létesítmények azonban kevésnek bizonyulnak a tranzitturizmus megfékezésére. Udvarhelyszéken már megfogalmazódni látszik: összefogásra és partnerségre van szükség, nem az egyes térségek, hanem a teljes régió turizmusának fellendítéséhez.
2015. január 25., 19:422015. január 25., 19:42
A székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal nagyobb horderejű turisztikai pályázatot nyert 2011-ben a Regionális Operatív Program keretében a fejlesztési és turisztikai minisztériumnál. A több mint egymillió lej értékű program célja a történelmi városközpont népszerűsítése volt, melynek részeként saját standdal vettek részt belföldi turisztikai expón, turisztikai információs pontot hoztak létre a városközpontban, illetve a turizmus témájában konferenciát is tartottak. Két városbemutató film, valamint klipek is készültek, amelyeket helyi és regionális tévé-, illetve rádiócsatornákon, valamint a városközpontban felszerelt LED-monitorokon is népszerűsítettek. Továbbá turisztikai jelzések és tájékoztató táblák, valamint információs kiadványok is készültek. A hivatal által fenntartott Tourinfo iroda szolgál hasznos információforrásként a városba látogatóknak, ugyanakkor az iroda munkatársai képviselik a várost a nemzetközi és hazai turisztikai kiállításokon is.
Tavaly újabb európai uniós pályázatot nyert a város, a 480 ezer lejes keretből információs turisztikai központot terveznek létrehozni Szejkefürdőn, a Borvízmúzeum szomszédságában, valamint egy turisztikai információs, népszerűsítő internetes oldalt román, magyar, angol és német nyelven.
Farkaslakán tavaly márciusban nyitották meg az önkormányzat által fenntartott, pályázati forrásokból felépített turisztikai információs irodát. A létesítményben számtalan információs anyaggal, többek között négynyelvű, igényes kinézetű „falufüzettel” várják a látogatókat. Az iroda munkatársai továbbá négyféle turisztikai csomaggal is előrukkoltak: az érdeklődők felfedezhetik a Fehér-Nyikó forrását, illetve ellátogathatnak a Jézus- és az oroszhegyi kilátóhoz, kézművesnapon vagy mesebeli szekerezésen vehetnek részt, illetve medvelesre is benevezhetnek.
Parajdra tavaly mintegy huszonötezer turista látogatott el: a település számos szabadidős, wellness- és szórakozási lehetőséggel kecsegteti a vendégeket. „Évek óta jól működő partnerség van a helyi önkormányzat és a helybéli szállásadók, vállalkozók között, hisz csupán így lehet Parajd egységes képét kialakítani és népszerűsíteni” – magyarázta Bokor Sándor polgármester. Az együttműködés jó példája, hogy a városvezetőség évente frissíti a turisztikai szóróanyagokat (térképeket, szórólapokat stb.), melyeket a szállásadók és rendezvényszervezők szórnak ki. „Az önkormányzat nem tart fent információs irodát, hisz a helybéli vendéglátósoknak és vidékfejlesztő civil szervezeteknek saját irodájuk van, sőt több turisztikai iroda is működik a községben” – sorolta a polgármester.
Parajd képviselete egyébként a magyarországi és a belföldi turisztikai expókon is minden évben részt vesz, a tapasztalat azt mutatja, hogy a sóvidéki település két látványosságáról ismert leginkább: a sóbányáról és a parajdi Nemzetközi Töltöttkáposzta-fesztiválról. „A településnek ez a két sajátossága, így népszerűsítésükre nagy hangsúlyt fektetünk. Minden év elején már tudatosan készülünk a turistaszezonra, hónapokra előre megtervezzük a programokat” – vázolta a településvezető. A szolgáltatások sorát is bővítenék, hisz az elkövetkezőkben a bogdáni, 15 kilométer hosszú sípálya villamosításán dolgozik Parajd vezetősége, a Hargita megyei önkormányzattal és helybéli vállalkozókkal együttműködve.
A turisztikai népszerűsítés azonban mit sem ér az infrastrukturális fejlődés nélkül, vallja a polgármester, ezért Parajdon nagy hangsúlyt fektetnek a településkép szépítésére, az utcák, mellékutcák és járdák modernizálásra, leaszfaltozására. A turizmus fellendítésére fordított erőfeszítés azonban csak akkor lenne hatékony, ha a régió érintett településvezetői és vendéglátósai össz-székelyföldi térségben gondolkodnának, hisz így nemcsak egy-két napig, hanem hetekig Székelyföldön lehetne tartani a látogatókat – emelte ki végül Bokor Sándor.
Nemzetközi pályázati támogatást nyert a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány (SZKA ). A féléves program a fenntarthatóság, az egészségmegőrzés és a fiatalok jövőbeli készségeinek fejlesztésére összpontosít.
Két diák tartózkodott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium azon osztálytermében, amelyikben hétfőn reggel levált egy része a mennyezetnek. Szerencsére senki sem sérült meg, az oktatás helyszínét pedig átszervezték.
Lezártak két tantermet a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégiumban, miután hétfőn reggel leszakadt egy mennyezeti vakolatrész. Az eset idején két diák tartózkodott a teremben, de senki sem sérült meg.
A ponyva és az állványok mögött zajlik a székelykeresztúri Molnár István Múzeum energetikai felújítása; a belső festések egy részét saját forrásból kell megoldja az önkormányzat. A megpályázott projektet július végén kell lezárják.
Saját falujában állították meg a rendőrök azt az oroszhegyi sofőrt, aki erősen ittas állapotban ült a kormány mögé pénteken koradélután.
Sérült medve miatt érkezett riasztás Sikaszóba, ám a nagyvad elpusztult, amire a törvény által előírt bizottság helyszínre ért. Az állatot napokkal korábban üthette el egy autó.
Egész napos filmünneppel várják a mozirajongókat június 17-én Szentegyházán. A Vándormozi négy magyar alkotást vetít le, a belépés ingyenes.
Megnyitja kapuit a parajdi sós strand pénteken, a nyitónapon minden érdeklődő ingyenesen látogathatja a létesítményt.
Újabb Ro-Alert figyelmeztetést kaptak kedd este a székelyvarságiak medve jelenléte miatt. Mindez alig két nappal azután történt, hogy egy emberre veszélyessé vált nagyvadat kilőttek a településen.
Házkutatásokat tartottak kedden Hargita megyében a Jupiter-hadművelet részeként a rendőrség gazdasági nyomozói. Több mint három kilogramm törvénytelenül értékesített vízipipadohányt foglaltak le.
szóljon hozzá!