Több mint másfél éves jogi vita után év elején rendeződött a székelyudvarhelyi zöldségpiac ügye: az addigi üzemeltető Tamás Industries Kft. a tulajdonosnak, azaz a városnak adta át a működtetés jogát. Múlt hétfőtől a polgármesteri hivatal három alkalmazottja szedi az illetékeket a zöldségpiacon, akiknek feladatkörébe a rend fenntartása is beletartozik.
2013. május 01., 17:312013. május 01., 17:31
2013. május 01., 17:492013. május 01., 17:49
A Tamás Industries Kft. 2003-tól bérleti szerződés nélkül működtette a város területén lévő zöldségpiacokat, és mivel az adminisztrálás jogát nem akarta átadni a városnak, az önkormányzat 2011 júniusában pert indított a cég ellen. A működtető év elején törlesztette az elmaradásokat, egyben lemondva a zöldségpiacról. A Vásártér utcai zöldségpiac működésére vonatkozó szabályok betartásáról a polgármesteri hivatal három alkalmazottja gondoskodik: ellenőrzik az árusok termelői igazolványát, kereskedelmi engedélyét, illetve beszedik a napi illetékeket is. A piaci illetékek mértékét megállapító határozattervezetet a helyi önkormányzati képviselő-testület elfogadta, az ebben megjelölt napidíjak mellett bérletet is válthatnak az árusok. A piacszabályzat egyébként azt is meghatározza, hogy a helybéli, Udvarhelyszéken vagy a megyehatárokon kívüli árusok, illetve a viszonteladók hol értékesíthetik portékájukat. „Az első sor fémasztalnál a helyi termelőknek biztosítunk helyet, így segítve az udvarhelyszéki kisgazdákat. A második sorban a viszonteladók, a harmadikban az Udvarhelyszéken kívüli árusok kapnak asztalt, leghátul pedig a facsemetéket és virágokat értekésítők, illetve az asztalok és a járda közti részen lehet árusítani a palántákat és egyebeket” – magyarázta Ülkei Zoltán, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal városgazdálkodási osztályának vezetője.
Az áprilisi képviselő-testületi ülésen Benedek Árpád Csaba alpolgármester vetette fel, hogy a helybéli termelők felkarolása végett a keddi piacnap mellett meg kellene jelölni még két olyan napot, amikor a kistermelők részesülnek előnyben. „A piacnak vannak ún. belső íratlan szabályai, az árusok is ehhez igazodnak. A tapasztalatok szerint például a hagyományos piacnap mellett rendszerint szombaton van több vásárló, így ilyenkor több árus jön be vidékről” – jegyezte meg Ülkei Zoltán.
Kedden délelőtt túlnyomó többségben viszonteladók és a megyehatárokon kívüli árusok kínálták portékájukat – belföldön termesztett retket, káposztát, zöldhagymát, paradicsomot, illetve importepret –, a kistermelők ugyan kisebb mennyiségű, viszont szebb zöldséggel várták a vásárlókat. A fenyédi Gergely Erzsébet zöldhagymáját dicsérte, a nyugdíjas asszony fokhagymát, medvehagymát, mentát és csalánt is kínált. „Kicsi a nyugdíj, ezért valahogyan fel kell pótolni. Szerencsére keddenként üres asztalt mindig kapok, de egyszerre kevés zöldséget tudok megtermelni, az utazás költségét is beleszámolva heti egy napnál többször nem éri meg nekünk kistermelőknek piacozni” – matematikázott az asszony.
Csendben és méltósággal zajlott a 2005-ös árvíz tragikus eseményeire emlékező ünnepség Székelyszentléleken a templomban.
A 135-ös megyei út Küsmöd és Siklód közötti szakaszát lezárták, mert a talaj megcsúszott és több helyen beszakadt az út. A forgalmat a Maros megyei Szolokma felé terelik el, ahonnan csak egy keskeny, erdei úton lehet megközelíteni Siklódot.
A 2005. augusztus 23-i árvíz áldozataira, a katasztrófára, az azt követő összefogásra és újjáépítésre emlékeznek a Nyikómentén, az özönvíz napjának húszadik évfordulóján.
Több helyen kell forgalomkorlátozásra számítani Székelyudvarhelyen csütörtökön is, mutatjuk, melyik helyszíneket érdemes kerülni a nap folyamán.
Székelyudvarhely adott otthont a székelyföldi búzaösszeöntés ünnepének, amelyet az új kenyér ünnepével együtt tartottak meg a Márton Áron téren augusztus 20-án.
Műszaki okok miatt szerdán reggel kilenc és délután öt óra között szünetel a gázszolgáltatás Máréfalván – közli a Delgaz Grid Rt.
Zetelaka, Fenyéd, Oroszhegy és Máréfalva községekben átmenetileg nem fogyasztható a csapokból folyó ivóvíz – közli a Harvíz Rt.
Csontvázak, pénzérmék kerültek elő, valamint egy Árpád-kori templom maradványait is megtalálták az amerikai hallgatókkal közösen dolgozó régészek Patakfalva határában. Megtudtuk azt is, hogy miért repülik át az óceánt a diákok egy ásatás miatt.
Hamarosan kezdődik a 13. Siculus Fesztivál, ezúttal kilenc zenekar és egy egyéni előadó lép a nagyközönség elé és mutatja meg tehetségét az értékes főnyereményekért és a szakmai fejlődésért.
Tartalmas kikapcsolódást ígér a felsőboldogfalvi kukoricalabirintus gyerekeknek, felnőtteknek, családoknak és baráti társaságoknak.
szóljon hozzá!