Rajtunk a világ szeme

•  Fotó: Pál Gábor

Fotó: Pál Gábor

Több autóbuszt is indítottak Székelyudvarhelyről és környékéről az autonómiatüntetésre. Sokan székely ruhába öltözve mentek Marosvásárhelyre.

Simon Eszter

2013. március 10., 19:062013. március 10., 19:06

Udvarhelyszékről összesen hét busz indult a március tizedikei marosvásárhelyi tüntetésre. Ezek közül Udvarhelyről kettő korábban, vagyis 13 órakor, további három pedig 14 órakor indult el a Patkóból. Szentegyházáról és Székelykeresztúrról is 14 órakor indult egy-egy busz a tüntetésre.

Délután háromnegyed kettőkor két autóbusz parkolt le Udvarhelyen a belvárosi református templom előtt, a Márton Áron téren. Több székely ruhás nő és férfi várt már erre a pillanatra, kezükben feltekert székely zászlóval ültek fel a járművekre. „Én a szabadságért és az autonómiáért megyek Vásárhelyre, valamint azokért a jogokért, amelyek minden uniós állampolgárt megilletnek. Fel szeretnénk hívni mindenki figyelmét azoknak az emberi jogoknak a betartására, amelyek feltétlenül szükségesek ahhoz, hogy itthon megmaradjunk” – mondta el kérdésünkre Molnár Levente székelyudvarhelyi lakos.

A magyar és székely lobogók mellett egy Udvarhelyszék, valamint egy Székelyudvarhely feliratú táblát is felvittek a buszra. Mindeközben megérkezett egy helyi rendőr is, aki – mint később a buszsofőröktől megtudtuk – sorra leellenőrizte a járművek és a sofőrök iratait

„Több ezer éve itt vagyunk, jogunk van az önrendelkezéshez. A székely nép dolgos nép, nagyon sok adó innen, Hargita és Kovászna megyéből folyik be az államkasszába, de igen kevés jut vissza. Azt akarjuk, hogy a mi adónkat itthon költsük el” – fejtette ki egy székelyderzsi, szintén székely ruhába öltözött fiatalember, aki arra a kérdésünkre, hogy milyen eredményre számít a tüntetést követően, elmondta: „Azt nem tudhatom, de ami fontos, hogy mindenképpen a világ szeme rajtunk lesz”.

Két óra előtt néhány perccel Szentegyházáról is megérkezett egy busz. A szervezőktől érdeklődve továbbá megtudtuk, hogy végül Keresztúrról is indítottak egy autóbuszt Marosvásárhelyre.

szóljon hozzá! Hozzászólások

A rovat további cikkei

2026. május 30., szombat

Gumicsizmás üzenet Parajdról – videóval

Furcsa üzenettel találkozhatunk tegnap óta a parajdi sóbánya bejáratánál: vödörbe helyezett gumicsizmák árválkodnak, vezetői funkciót betöltőknek szóló utalással.

Gumicsizmás üzenet Parajdról – videóval
Hirdetés
2026. május 30., szombat

Ösztön? A városban is a Fások utcát kereste a medve – videóval

Szombaton reggel a Fások utcában, a székelyudvarhelyi terelőút környékén, pénteken este a Rózsa utcában, korábban pedig a Csereháton és a Szejkefürdőn jártak különböző medvék. Komoly károkat is okozott az egyik nagyvad egy méhészetnél.

Ösztön? A városban is a Fások utcát kereste a medve – videóval
2026. május 28., csütörtök

A művészeti líceum esetében kiküszöbölnék a tervezési hibákat Székelyudvarhelyen

Kisebb vita alakult ki a székelyudvarhelyi tanácsülésen, amikor az egyik tanácsos jelezte: remélhetőleg a Palló Imre iskola felújítása nem jut ugyanarra a sorsra, mint az Orbán Balázs iskola vagy a művelődési ház, ahol tervezési hibák okoznak gondokat.

A művészeti líceum esetében kiküszöbölnék a tervezési hibákat Székelyudvarhelyen
2026. május 27., szerda

A parajdi sóbánya vesztére emlékezünk a Medve-tó születésnapján

Pontosan 151 évvel ezelőtt, május 27-én keletkezett Szováta természeti kincse, a Medve-tó. Ma egy éve ugyanezen a napon árasztotta el a víz a parajdi sóbányát is.

A parajdi sóbánya vesztére emlékezünk a Medve-tó születésnapján
Hirdetés
2026. május 27., szerda

Figyelemfelkeltő jelzéseket festenek fel az iskolák közelében lévő átjáróknál

Figyelemfelkeltő rajzokat festenek a székelyudvarhelyi iskolák közelében lévő átjáróknál, hogy a gyalogosokat óvatosságra intsék. A kezdeményezés célja a baleset-megelőzés. Ezt a módszert Csíkszeredában is alkalmazták.

Figyelemfelkeltő jelzéseket festenek fel az iskolák közelében lévő átjáróknál
2026. május 27., szerda

Óriásmajálissal és gyermeknappal készülnek Szejkén

Pótolják az eredetileg április végére és május elejére tervezett, rossz idő miatt elhalasztott programokat: május 30–31-én, valamint gyermeknapon a Szejkei Óriásmajális három napon át várja a családokat.

Óriásmajálissal és gyermeknappal készülnek Szejkén
2026. május 26., kedd

Újabb forgalmas helyszínen kezdődik útfelújítás Székelyudvarhelyen

Kedd reggel elkezdik a Haáz Rezső Múzeum előtti körforgalom felújításának előkészítését, így forgalomkorlátozásokra kell számítani – közli Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere.

Újabb forgalmas helyszínen kezdődik útfelújítás Székelyudvarhelyen
Hirdetés
2026. május 25., hétfő

Öt év alatt a város peremére szorítják ki a varjakat

Szakaszosan költöztetik el a vetési varjak fészkeit Székelyudvarhelyen, hogy öt év alatt a város peremére szorítsák ki a populáció nagy részét. A beavatkozás egyes helyszíneken már eredményesnek bizonyult.

Öt év alatt a város peremére szorítják ki a varjakat
2026. május 24., vasárnap

Petőfi körtefája mellett újult meg a történelmi Gyárfás-kúria

Több mint 8 millió lejes román kormánytámogatásból újították fel a székelykeresztúri Gyárfás-kúriát. A vasárnap délutáni avatóünnepségen arról beszéltek, hogy a magyar szellemi örökség egy darabját sikerült megmenteni.

Petőfi körtefája mellett újult meg a történelmi Gyárfás-kúria
2026. május 24., vasárnap

„Ezt át kell élni, szavakkal nem lehet elmondani”: zarándokok a csíksomlyói pünkösdi búcsúról – videó

Felemelő és feltöltő az az összetartozás és szeretet, ami csak itt tapasztalható meg – vélik a zarándokok, akiket arról kérdeztünk, miért látogatnak évről évre a Nagy- és Kissomlyó-hegy közötti nyeregbe, a Hármashalom-oltárhoz pünkösdkor.

„Ezt át kell élni, szavakkal nem lehet elmondani”: zarándokok a csíksomlyói pünkösdi búcsúról – videó
Hirdetés