Parkolópályára kényszerült beruházások Udvarhelyszéken

•  Fotó: Barabás Ákos

Fotó: Barabás Ákos

Több, a fejlesztési minisztérium által finanszírozott projekt is veszélybe került Udvarhelyszéken, miután a tárca beszüntette az Országos Vidékfejlesztési Program részeként elkezdett munkálatokhoz szükséges pénzek folyósítását. Emellett az országos büdzsébe be nem tervezett fejlesztéseket sem támogatják. A Hargita megyei önkormányzat képviselői kedden tárgyalásokat kezdeményeztek a miniszterrel.

Fülöp-Székely Botond

2016. szeptember 27., 19:232016. szeptember 27., 19:23

2016. szeptember 27., 19:432016. szeptember 27., 19:43

Udvarhelyszéken az Atyha felé vezető (136A), illetve a Kissolymoson áthaladó (134A) megyei utak korszerűsítését érinti a fejlesztési minisztérium döntése – nyilatkozta lapunknak Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke. Hozzátette, ezeken kívül több, az Országos Vidékfejlesztési Programból (PNDL) finanszírozott, önkormányzatok által kezdeményezett projekt is leállhat. Erről bővebb információt egyelőre nem tudott mondani, hiszen a napokban szólították fel a polgármesteri hivatalokat, hogy közöljék, milyen tervezett megvalósításaik kerültek veszélybe. Megkeresésünkkor a megyei önkormányzat vezetője éppen Bukarestbe utazott, ahol Vasile Dâncuval, a fejlesztési tárca vezetőjével készült tárgyalni az ügyben.

Leállhat a parajdi szennyvízhálózati rendszer bővítése, amit PNDL-s programból finanszíroznak – tudtuk meg a község vezetőjétől. Bokor Sándor elmondta, noha a kivitelezés végéhez közelednek, így már csak kevés pénzre van szükségük, mégis kellemetlenül érinti őket a forrásmegvonás. „Nem értjük az intézkedést, hiszen aláírt szerződéseink vannak” – fogalmazott a településvezető, aki egyelőre nem tudja, miként lehetne folytatni a munkát. Lövétén muszáj volt leállítani a szennyvízhálózat építését, pedig ott is csak a telkekre történő bevezetés volt még hátra – tudtuk meg Mihály Dénes polgármestertől. A rendszert idén beüzemelték, de a lakók egy része még nem használhatja a hálózatot. Mint azt már megírtuk, a központi finanszírozás leállítása miatt hasonló projektet kellett leállítani Szenttamás és Fancsal között is, pedig ott már kilencvenöt százalékban kész a földmunka. Az említett útszakaszon aszfaltozást is terveznek, ami szintén tolódik, amíg sikerül befejezni a csatornahálózat kiépítését.

Maximum egy kilométernyi szakasz lesz leaszfaltozva a Korond–Atyha közötti úton, erről már szerződést is kötött a település vezetősége. Amennyiben a szaktárca nem módosítja döntését, a további négy és fél kilométer elmarad – mondta Katona Mihály, a község polgármestere. Számítottak a kormány intézkedésére, ezért is igyekeztek mihamarabb szerződést kötni a munkára a megyei tanáccsal. Hozzátette, a fennmaradó útszakasz leaszfaltozása bizonytalanná vált, erre csak akkor lesz lehetőség, ha a megyei önkormányzat kap némi pénzt az áfavisszaosztásból. „Ez a technokrata kormány sajnos csak a bajokat halmozza. Az önkormányzatokat padlóra küldik” – fogalmazott.

Tárgyalnak a kivitelezővel

Bögöz községben az Agyagfalva és Székelymuzsna között épülő községi út (15) és a Székelydobót Nagygalambfalvával összekötő községi út (226) finanszírozását is a PNDL-programból fedezik. Ezekre sem folyósít pénzeket idén a minisztérium. Farkas Mózes bögözi polgármester hangsúlyozta, ha a pénzek el is akadtak, a munka nem állhat le, hiszen maga a kivitelező is veszteséggel számolhat, amennyiben félbehagyja az építkezést. Télen ugyanis kátyúk keletkezhetnek a be nem fejezett utakon. Farkas úgy tudja, a pénzek folyósítása csak erre az évre áll le, jövőtől folytatódik. Ennek fényében arra kéri a kivitelezőket, hogy hitelezzék meg a munkát, és amint lehet, megkapják az érte járó pénzt is. Azt ígérte, haladni fognak a fejlesztésekkel, amíg az időjárás engedi.

Kiegészítést sem kaptak

A fejlesztési minisztérium által az önkormányzatoknak kiküldött átiratokban azt is közlik, hogy amennyiben folytatni szeretnék a megkezdett projekteket, saját forrásból megtehetik. Bokor Sándor hangsúlyozta, ez lehetetlen, hiszen még az állami költségvetés-kiegészítés sem történt meg. „Nem siránkozni akarunk, de ilyen év még nem volt, hogy második félévben nem kaptak költségvetés-kiegészítést az önkormányzatok. Hol vannak a befizetett adók, a mi pénzünk? Ez egy óriási érvágás az önkormányzatoknak” – fakadt ki a településvezető. Katona Mihály is felháborodását fejezte ki, amiért nem történt meg a féléves áfavisszaosztás. Mint mondta, a hivatal „egyik napról a másikra tengődik”, lassan arra sincs pénzük, hogy az alkalmazottak bérét kiadják.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Különleges daganatműtétet végeztek Székelyudvarhelyen

Komplex urológiai-onkológiai műtétet végeztek nemrég a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban laparoszkópos eljárással. A beavatkozás mérfőldkő nemcsak a helyi kórház, hanem az egész térség számára.

Különleges daganatműtétet végeztek Székelyudvarhelyen
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Villámáradásokkal járt a heves zápor Udvarhelyszéken

Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.

Villámáradásokkal járt a heves zápor Udvarhelyszéken
2026. június 23., kedd

Ne ijedjenek meg a szirénától – gyakorlat zajlik kedden Székelyudvarhelyen

Polgári védelmi gyakorlatot tartanak kedden délelőtt Székelyudvarhelyen, a Cserehát-negyedben. A gyakorlat részeként légi riadó jelzés is hallható lesz.

Ne ijedjenek meg a szirénától – gyakorlat zajlik kedden Székelyudvarhelyen
2026. június 22., hétfő

Vakolatomlás: nem elégednek meg az elsődleges magyarázattal

Szinte biztosan egy régi beázás következménye, hogy leomlott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium egyik osztálytermében a mennyezeti vakolat egy része, de a tanintézetvezetés nem éri be az elsődleges magyarázattal.

Vakolatomlás: nem elégednek meg az elsődleges magyarázattal
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Alaposan felöntöttek a garatra, mégis autót vezetett két férfi – eljárás indult ellenük

Részeg sofőröket füleltek le Udvarhelyszéken: egyik férfi rutinellenőrzés során bukott le, a másik pedig balesetezett.

Alaposan felöntöttek a garatra, mégis autót vezetett két férfi – eljárás indult ellenük
2026. június 22., hétfő

Rovarirtás lesz Székelyudvarhelyen

Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.

Rovarirtás lesz Székelyudvarhelyen
Rovarirtás lesz Székelyudvarhelyen
2026. június 22., hétfő

Rovarirtás lesz Székelyudvarhelyen

2026. június 21., vasárnap

Összefogással tisztították meg a Bucsin felé vezető utat

Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.

Összefogással tisztították meg a Bucsin felé vezető utat
Hirdetés
2026. június 20., szombat

Új hidakat építettek az egyre terjeszkedő Fenyéden

Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.

Új hidakat építettek az egyre terjeszkedő Fenyéden
2026. június 20., szombat

Félúton a kaland: Kína kapujában a két erdélyi motoros

Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.

Félúton a kaland: Kína kapujában a két erdélyi motoros
2026. június 19., péntek

Változatos programok a Múzeumok Éjszakáján Székelyudvarhelyen

Régészeti bemutatókkal, kézműves foglalkozásokkal, rendhagyó tárlatvezetésekkel, koncerttel és fényfestéssel készül a Múzeumok Éjszakájára a Haáz Rezső Múzeum június 20-án Székelyudvarhelyen.

Változatos programok a Múzeumok Éjszakáján Székelyudvarhelyen
Hirdetés