Munkanélküliekké válnak a friss diplomások

•  Fotó: Pál Gábor

Fotó: Pál Gábor

Jelentősen megugrott az elmúlt időszakban a regisztrált munkakeresők száma Székelyudvarhelyen, döntő többségük idén érettségizett fiatal. Az adatok szerint a több száz jelentkezőből mindössze egy-két friss diplomás talált állást, viszont száznál is többen kérték már a munkanélküli segélyt, és a juttatást igénylők száma egyre csak nő.

Széchely István

2012. augusztus 09., 18:262012. augusztus 09., 18:26

2012. augusztus 09., 19:012012. augusztus 09., 19:01

Múlt év hasonló időszakához képest jelentősen megnőtt a segélyben részesülő munkanélküliek, illetve a regisztrált munkakeresők száma Székelyudvarhelyen. Utóbbiaknak majdnem a felét idén érettségizett fiatalok teszik ki, akik az elmúlt két hónapban jelentkezhettek munkakeresőkként, de döntő többségük nem járt sikerrel – tudtuk meg Kerekes Mária Magdolnától, a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség székelyudvarhelyi kirendeltségének vezetőjétől. Az idén regisztrált 950 munkakeresőből 400 friss diplomás fiatal, akik közül mindössze egy-kettő jelezte az ügynökség székelyudvarhelyi kirendeltségénél, hogy talált állást. Az idén érettségizetteknek június 1. és július 29. között kellett munkakeresőkként bejelentkezniük az irodánál, ellenkező esetben nem kaphatnak munkanélküli segélyt a munkakeresési periódus után – mondta el az irodavezető. A juttatást július vége óta igényelhetik, ezt 104-en már meg is tették, de számuk egyre csak nő, ugyanis nem találnak munkát. Amennyiben mégis találnak, alkalmazójuk egy éven át havi 500–750 lejes fizetési támogatásban részesül, ők pedig 500 lejes alkalmazási prémiumot kapnak az államtól, ezért is kevés a valószínűsége annak, hogy a fiatalok nem jelzik az irodánál, hogy munkát találtak – véli Kerekes Mária Magdolna.

A friss diplomások alig több mint egy hete kérhetik a munkanélküli segélyt, így várhatóan tovább nő az igénylők száma az elkövetkező időszakban, a pótérettségit követően pedig újabb ugrásra lehet számítani, hiszen az idei érettségizők kétharmada elbukott a vizsgasorozaton, és ők csak a pótérettségit követően kaphatják meg a munkanélküli segélyt.

Egyébként – a regisztrált munkakeresők számához hasonlóan – a munkanélküli segélyben részesülők száma is jóval kisebb volt a múlt év hasonló időszakában: ebben az évben összesen 891 személy kapta meg a juttatást, tavaly ilyenkor viszont csak 564-en részesültek segélyben – tudtuk meg a munkaerő-elhelyező ügynökség képviselőjétől. Kerekes Mária Magdolna azt is elmondta, idén – az Akarat szövetkezet időszakos leállását, illetve egy-két kisebb, csoportos elbocsátást, valamint átszervezést leszámítva – nem voltak a 2009-es, 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló nagy elbocsátási hullámok Székelyudvarhelyen.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 19., hétfő

Halálos csapda a házi kedvenceknek – fagyállóval mérgezhettek meg több kutyát Felsőboldogfalván

Több kutya is elpusztult néhány hét leforgása alatt az egyik udvarhelyszéki településen – olvasóink elmondása szerint az állatorvosi szakvélemény alapján úgy tűnik, mérgezés következtében. Az eset nyomán petíció és rendőrségi feljelentés is született.

Halálos csapda a házi kedvenceknek – fagyállóval mérgezhettek meg több kutyát Felsőboldogfalván
2025. május 19., hétfő

Nőtt az igazolványkérelmek száma a választások előtt

A székelyudvarhelyi személyi nyilvántartó irodában a választást megelőző napokban 30 százalékkal nőtt az új személyazonossági igazolványok iránti igény, és később be is igazolódott: a helyieknek is fontos volt részt venni a szavazáson.

Nőtt az igazolványkérelmek száma a választások előtt
2025. május 15., csütörtök

Kiemelt értékek mentését tekintette meg a csíkszeredai főkonzul Székelyudvarhelyen

A székelyudvarhelyi református temetőben tett látogatást a csíkszeredai főkonzulátus küldöttsége, ahol megtekintették a támogatásukkal restaurált síremlékeket és a temető kulturális értékeit bemutató térképet.

Kiemelt értékek mentését tekintette meg a csíkszeredai főkonzul Székelyudvarhelyen
2025. május 15., csütörtök

Jelentősen csökkent a parajdi sóbányába beszivárgó vízmennyiség

Folytatódnak a munkálatok a Korond-pataknál a parajdi sóbányát veszélyeztető vízszivárgás csökkentése érdekében – közölte csütörtökön Facebook-oldalán a Román Vízügyi Igazgatóság.

Jelentősen csökkent a parajdi sóbányába beszivárgó vízmennyiség
2025. május 14., szerda

Ölelés textilbe csomagolva – értékes adományt kapott az újszülött osztály Székelyudvarhelyen

Ismét Székelyudvarhelyre látogatott a magyarországi Plüss Kommandó, amely ezúttal is értékes adományokat hozott a Székelyudvarhelyi Városi Kórház újszülött osztályának, szerdán.

Ölelés textilbe csomagolva – értékes adományt kapott az újszülött osztály Székelyudvarhelyen
2025. május 14., szerda

Licit útján keresnek üzemeltetőt a városi strand és a jégpálya büféjéhez

Licitálás útján keresnek új üzemeltetőt Székelyudvarhelyen a strand és a jégpálya büféjéhez, ugyanakkor három alapvető termékre ársapkát vezetnek be. Közben javában zajlanak a strand karbantartási munkálatai.

Licit útján keresnek üzemeltetőt a városi strand és a jégpálya büféjéhez
2025. május 14., szerda

Medve miatt riasztották a lakosságot Zeteváralján

Medvét észleltek a zetelaka Községhez tartozó Zeteváralján, ezért Ro-Alert figyelmeztetést küldtek a hatóságok a helyieknek. A lakosságot óvatosságra intették – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.

Medve miatt riasztották a lakosságot Zeteváralján
2025. május 13., kedd

Most is vámot szedtek a fagyok

Ötvenéves hidegrekord dőlt meg Hargita megyében a hétfő reggeli fagybetörés során, és ez nem maradt nyomtalanul a zöldségeskertekben, illetve valószínűleg a kukoricaföldek egy részén sem. Az áprilisi fagyok után a májusiak is károkat okoztak a megyében.

Most is vámot szedtek a fagyok
Most is vámot szedtek a fagyok
2025. május 13., kedd

Most is vámot szedtek a fagyok

2025. május 13., kedd

400 ezer lejes gyorstámogatás Parajdnak

A parajdi sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére 400 ezer lej gyorstámogatást hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa Parajd község számára keddi rendkívüli ülésén.

400 ezer lejes gyorstámogatás Parajdnak
2025. május 13., kedd

Lezárják a Tábor utcát Székelyudvarhelyen, nem közlekedhetnek a buszok sem

Teljes útlezárás lesz érvényben két napon keresztül Székelyudvarhelyen, a Tábor utcában. A munkálatok miatti útzár a tömegközlekedést is érinti.

Lezárják a Tábor utcát Székelyudvarhelyen, nem közlekedhetnek a buszok sem